Virtuálna privátna sieť vytvára bezpečné a šifrované pripojenie na menej zabezpečených sieťach, väčšinou na internete. VPN sa často využíva na ukrytie IP adresy používateľa, môže sa tak vyhnúť cenzúre, sledovaniu, alebo získať prístup k multimediálnemu obsahu, ktorý v mieste jeho bydliska nie je dostupný.
VPN (Virtual Private Network) je počítačová sieť na prepojenie počítačov do jednej virtuálnej siete. Sieť sa nazýva virtuálna preto, lebo zabezpečuje pomyselné priame spojenie s akýmkoľvek druhým počítačom či webom.
Počítače pritom môžu byť vo fyzicky nezávislých sieťach na rôznych miestach, prostredníctvom virtuálnej privátnej siete môžu medzi sebou komunikovať, ako keby boli na jednom sieťovom segmente.
Cez VPN sa dá zabezpečiť napríklad prepojenie firemných počítačov kdekoľvek na internete do firemného intranetu (vnútornej firemnej siete).
Ako to funguje…
Zjednodušene povedané, VPN funguje tak, že po pripojení na internet bude IP adresa používateľa nahradená inou, zvyčajne zahraničnou adresou. V praxi môže teda používateľ sedieť doma v Hornej Maríkovej, ale podľa IP adresy sa bude nachádzať povedzme v San Franciscu a bude môcť pozerať Netflix s ponukou filmov pre región USA.
VPN dnes už môžu samozrejme využívať aj bežní používatelia a domácnosti, kde sa využíva na ochranu identity súkromnej komunikácie a možnosti pristupovať k obsahu či stránkam, ktoré na Slovensku nie sú dostupné. V poslednej dobe narastá obľuba VPN ako ochrana pred hackermi pri používaní verejných Wi-Fi sietí.
Takúto službu ponúka množstvo firiem, treba však rátať s poplatkami. Vtedy je zaručená lepšia bezpečnosť, vyššia prenosová rýchlosť a hlavne väčší balík dát, ktorý má zákazník k dispozícií.
K bezplatným poskytovateľom VPN patrí napríklad Windscribe (10 GB dát mesačne), TunnelBear (len 500 MB mesačne) či Hide.me (2 GB za mesiac).
K plateným službám patrí CyberGhost od 2,75 dolárov s polročným bezplatným obdobím pri ročnom pláne, PureVPN (bez dátového limitu) za cenu od 3,33 dolára, alebo NordVPN za 2,99 dolára na mesiac. Ceny uvedených služieb môžu kolísať v rámci rôznych akcií a predplatiteľských balíčkov, preto si treba pozorne naštudovať aktuálne ponuky, rozsah služieb, ktorý je momentálne k dispozícii.
Netreba zabúdať na fakt, že VPN nie je internetové spojenie a takisto nenahradí bezpečnostné funkcie antivírusového programu.
Kto používa prehliadač Google Chrome, môže vyskúšať VPN klienta Hola. Služba je zadarmo, na rozdiel od konkurencie sa Hola nespolieha na pevnú sieť spravovaných serverov,VPN poskytuje prostredníctvom siete peer-to-peer cez svojich používateľov. Do prehliadača sa integruje vo forme rozšírenia. Medzi jeho nevýhody patrí, že funguje iba s prehliadačom, ale i fakt, že vďaka jej popularite niektoré služby vynakladajú zvýšené úsilie na jeho blokovanie.
Opera minulý týždeň informovala na svojom blogu, že začala testovať zabudovanú funkciu VPN vo svojom prehliadači určenom pre OS Android. Táto možnosť je už k dispozícii v betaverzii a používatelia si ju môžu stiahnuť v obchode Google Play.
Opera už pritom mala integrovanú VPN do prehliadača, ale údajne vtedy používala anonymné dáta a následne ich mala predávať tretím stranám.
Opera teraz sľubuje, že jej služba bude bez logovania, nebude zhromažďovať žiadne informácie o používateľoch a tak dokáže dobre chrániť osobné dáta v prípade, že sú pripojení k verejnej Wi-Fi. Ako to naozaj bude uvidíme čoskoro v praxi.
VPN má nezameniteľnú úlohu v nedemokratických režimoch, vďaka ktorej môžu disidenti a iné, režimu nepohodlné osoby, komunikovať so svetom. Tieto krajiny sa samozrejme snažia odstrániť prístup k VPN. Na Slovensku našťastie tento problém nemáme, okrem ochrany dát je VPN u nás využívaná hlavne na prekonanie geoblokácie.