Reklama

Čo je to roaming a ako s ním žiť nielen počas dovolenky?

Zdroj | Incipio
Števo Porubský
Zdroj | Incipio
Zdroj | Incipio

Slovo roaming je najviac skloňované hlavne počas letných mesiacov, kedy mnohí z nás cestujeme na dovolenku. Roaming pritom nemusí byť len medzinárodný, ale aj národný. Pozrime sa, čo sa za týmto slovíčkom vlastne skrýva.

Zdroj | Sony

Roaming je služba, vďaka ktorej zákazník jedného telekomunikačného operátora môže využívať sieť iného operátora rovnako, ako u vlastného operátora. Platí sa však nielen za odchádzajúci, ale aj prichádzajúci hovor.

Je to síce trošku komplikovanejšie, ale v zásade ide o to, že v sieti cudzieho operátora môžete využívať jeho služby rovnako, ako vlastnej sieti. Nejedná sa pritom o hovor do zahraničia, to roaming nie je. Roaming nie je ani to, keď voláte, alebo píšete niekomu, kto je na dovolenke v zahraničí! Všetky poplatky v roamingu (ak nejaké sú), znáša vždy zákazník v roamingu.

V roamingu môžete využívať všetky služby, vrátane hovorov, posielanie SMS a MMS správ či využívania dátového spojenia. V poslednom prípade však platí, že surfovať môžete takou rýchlosťou, akú ponúka roamingový partner, teda operátor, v sieti ktorého ste pripojení. Doma môžete totiž mať pokojne aj 500 Mbit/s, no na dovolenke to môže byť pokojne aj 0,5 Mbit/s.

Zdroj | Incipio

Národný roaming

Roaming môžeme rozdeliť na dve vetvy – domáci/národný a medzinárodný roaming. Aj na našom malom Slovensku poznáme veľmi dobre oba typy roamingov. Prvý, teda národný roaming, využívajú, alebo využívali operátori ako O2 či 4ka, ktorí nemajú pokrytie na celom Slovensku, no chceli (a museli) poskytovať služby pre všetkých obyvateľov krajiny. Presnejšie pre určité percento obyvateľstva.

Národný roaming funguje automaticky a nie je ho nutné aktivovať. Aktivácia prebieha priamo s aktiváciou novej SIM karty pri jej kúpe. Rozdiel, medzi domácim a medzinárodným roamingom je hlavne v tom, že pri prechode z jednej siete do druhej v domácom roamingu nedostávate informačnú SMS.

Zdroj | Incipio

Európsky roaming

Rozdeliť môžeme však už aj medzinárodný roaming. Ten funguje výhradne za hranicami krajiny, hoci v pohraničí sa často stáva, že sa používatelia ocitnú v sieti roamingového partnera. Medzinárodný roaming je ale možné rozdeliť na európsky a svetový.

Práve ten európsky je pre našinca najzaujímavejší, a to z jednoduchého dôvodu. Od polovice júna minulého roku totiž vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie, podľa ktorého si operátori v krajinách EŮ nesmú účtovať vyššie poplatky, ako v domácej sieti.

Podrobne sme o tom písali ešte pred letom minulého roka, detaily okolo dátových služieb sme rozoberali po začiatku platnosti novej tarify.

Do krajín, v ktorých toto nariadenie platí patria: Anglicko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Pozn.: Anglicko po vystúpení z EÚ bude z tejto skupiny vyňaté.

Ak teda cestujete, ale sa chystáte dovolenkovať do niektorej z týchto krajín, nemusíte sa báť vysokých účtov. Budú rovnaké, ako doma, dokonca dát na internetovanie by ste mali mať o čosi viac, ako doma. Pozrite si však podrobné vysvetlenie v samostatnom článku.

Pozrite si

Roaming v Európe – Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?

Svetový roaming

Pozor však na nenápadné chytáky operátorov. Mnohé z krajín Európy totiž nepatria do EÚ a tak v nich platia celkom iné podmienky. Napríklad také Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Andorru či dokonca Čiernu Horu a Monako u mnohých nenájdete v druhej tarifnej zóne, ale dokonca tretej či štvrtej. Minúta hovoru vás tak môže vyjsť aj na niekoľko eur!

Tomu sa hovorí svetový roaming. V rámci tohto nie je možná regulácia zo strany štátu či únie. V tomto prípade si operátori sami určujú, aké sumy si budú za poskytovanie služieb účtovať.

Zdroj | Incipio

Tí sa pritom odvolávajú na vysoké ceny poplatkov. Roamingové ceny sa totiž odvíjajú od prepojovacích poplatkov. Je celkom logické, že dostať hovor či správu z Fidži nie je jednoduché a lacné, no aby to bolo rovnako drahé, ako rovnaký hovor z Andorry je už silná káva, čo poviete?

Ak sa teda chystáte dovolenkovať mimo Európskej únie, určite si podrobne prezrite roamingový cenník vášho operátora pre danú destináciu. Je to určite lepšie, ako po dovolenke nájsť doma účet za telefón x-násobne vyšší, ako je zvykom.

Cenníky jednotlivých operátorov. Roamingové poplatky nájdete v počítači pomocou skratky CTR+F a vyhľadaním slova „roaming“:

4ka

FunFón

O2

Orange

Juro

Telekom

Tesco Mobile

Ako si aktivovať roaming?

Roaming by mal každý operátor aktivovať už automaticky. Rovnako je automatický aj strop za roamingové dátovanie, a to 50 € (bez DPH). Ak dosiahnete 80% z tohto stropu, príde vám SMS s informáciou o blížiacom sa dosiahnutí stropu.

Pozor práve na dátový roaming. V EÚ vás síce trápiť nemusí, no mimo únie sú poplatky poriadne vysoké. Ak máte smartfón, aplikácie bežiace na pozadí nerozlišujú, či ste v roamingu, alebo nie. Ak ich nemáte veľa, skontrolujte si ich nastavenia a príp. im zakážte prístup na internet.

Ak ich máte nainštalovaných veľa, vypnite si pre istotu dátový roaming v nastaveniach siete a využívajte dostupné Wi-Fi siete.

Zdroj | Kaspersky Lab
Pozrite si

Po roamingu chce Európsky parlament zrušiť aj poplatky za volanie do zahraničia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.