Bezdrôtové nabíjanie sa v posledných rokoch začína čoraz viac využívať. Je to praktické, pohodlné a vysoko návykové. Používateľ nemusí riešiť rôzne typy koncoviek, stačí jedna nabíjačka a všetky zariadenia s certifikátom Qi sa na nej bezdrôtovo nabijú.
Technológia bezdrôtového nabíjania je pomerne jednoduchá, využíva sa na to systém elektrickej indukcie. Ako vieme, na bezdrôtové nabíjanie potrebujeme kompatibilné zariadenie a nabíjaciu podložku podporujúcu štandard Qi. Pre informáciu, Qi znamená po čínsky prírodná energia, vyslovuje sa to ako čí.
Otvorený a univerzálny štandard vyvinulo združenie Wireless Power Consortium, v ktorom sú stovky európskych, amerických a ázijských spoločností z rôznych priemyslových odvetví. Založené bolo v roku 2008.
Štandard pre bezdrôtové nabíjanie môže poskytnúť 5 až 15 wattov energie. Aj keď sa využíva hlavne na nabíjanie smartfónov, rozširuje sa počet iných prenosných zariadení s jeho podporou, napríklad nedávno predstavilo Apple slúchadlá AirPods, ktoré sa dajú takto nabíjať.
Systém bezdrôtového nabíjania je založený na elektromagnetickej indukcii medzi dvoma plochými cievkami. Elektrický prúd sa privádza do podložky, tá vďaka zabudovaným cievkam vytvára premenné magnetické pole, ktoré sa sekundárne opäť indukuje v nabíjanom zariadení a vytvára striedavé napätie. Zariadenie ho usmerní a získanú energiu uloží do vstavaného akumulátora.
Štandard Qi okrem indukovania napätia obsahuje komunikačné a kontrolné mechanizmy. Podložka zisťuje, či je v dosahu nejaké odberné zariadenie, ak áno, tak podľa odoberaného toku energie prispôsobuje intenzitu indukčného poľa. Nabité zariadenie energiu neodoberá, systém to identifikuje a zníži výkon na minimum, aby ušetril elektrickú energiu. Rovnako to je v prípade, že žiadne zariadenie nie je v dosahu nabíjačky.
Označenie „Qi-Certified“ má dnes už viac ako 3 500 produktov, ktoré zaručujú okrem pohodlia aj bezpečnosť pri nabíjaní. V konzorciu Wireless Power Consortium je približne 650 členských spoločností, ktoré sa zaviazali ponúkať zákazníkom kvalitné a cenovo dostupné produkty s podporou Qi.
Smartfóny sú s 3 000 certifikovanými modelmi najpočetnejšou skupinou ponúkajúcou tento štandard. Väčšina svetových výrobcov má integrovaný systém Qi, pre staršie modely smartfónov sú k dispozícií ochranné kryty, ktoré umožnia ich bezdrôtové nabíjanie.
Konzorcium v blízkom čase pripravuje zavedenie bezdrôtového nabíjania aj pre notebooky a tablety. Tieto zariadenia potrebujú samozrejme väčší príkon, zvyčajne je to v rozmedzí 30 až 60 W. Wireless Power Consortium pracuje na zvýšení profilu výkonu Qi, aby sa bezpečne prispôsobil týmto vyšším úrovniam a umožnil používateľom využívať na nabíjanie rovnakú technológiu.
Zavádzanie Qi môže pamätníkom pripomínať príchod Wi-Fi. To bolo spočiatku prijímané s rozpakmi a asi si nikto nevedel predstaviť, ako rýchlo si ho ľudia obľúbia. Zrejme nás opäť čaká niečo podobné, počiatočnú nedôveru vystrieda pozitívna používateľská skúsenosť a pohodlie.
Ako ste na tom vy? Využívate bezdrôtové nabíjanie, alebo uprednostňujete káblové? Aké máte skúsenosti?