Reklama

Čo je to Near Field Communication - NFC?

NFC
Zdroj | NFC
Marek Hudák
NFC
Zdroj | NFC
Zdroj | NFC

V ďalšej časti seriálu Čo je to sa pozrieme na bezdrôtovú technológiu NFC (Near Field Communication). Čo je to teda NFC, v akých sférach sa s touto technológiou môžeme stretnúť a ako vlastne funguje?

V skratke

NFC je krátkodosahové, vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti zhruba 4 centimetrov alebo menej.

Niečo z histórie

História technológie NFC siaha až do roku 1983, kedy sa vo svete objavil vôbec prvý patent popisujúci vysokofrekvenčnú identifikáciu alebo aj RFID. Spotrebitelia sa s ňou však v praxi mohli po prvý krát stretnúť až v roku 1997 a to možno trochu prekvapivo v hračke od spoločnosti Hasbro s tématikou série Star Wars.

Prvá verzia technológie NFC, vtedy implementovaná do hračiek pod názvom CommTech, umožnila deťom priložiť k sebe určité postavy a predmety zo Star Wars, ktoré dokázali vďaka rádiovej identifikácii viesť vzájomné rozhovory.

Kľúčový zlom pre nasadenie tejto technológie aj do spotrebiteľskej elektroniky nastal v roku 2003 rozšírením štandardu ISO/IEC 14443 (neskôr ECMA), ktorý kombinuje rozhranie smart kariet a čítačiek do jedného zariadenia. O rok neskôr založili spoločnosti Nokia, Philips a Sony tzv. NFC Forum, ktoré do dnešného dňa zastrešuje vývoj tejto technológie.

Už v roku 2005 uviedla Nokia na trh prvé príslušenstvo obohacujúce modely 5140 a 3220 o technológiu NFC, ktorá bola ešte v ten istý rok použitá aj na prvé bezkontaktné platby. O rok neskôr uzreli svetlo sveta aj prvé špecifikácie tzv. NFC Tagov, teda nálepiek či príveskov, ktoré slúžili na rýchlu aktiváciu vybraných funkcií smartfónov a tabletov.

Zdroj | Timo Arnall

Dôležitým míľnikom bol rok 2009, keď NFC Forum vydalo Peer-to-Peer štandard slúžiaci na prenos kontaktov, URL adries a spustenie Bluetooth technológie (súčasne známe ako napríklad urýchľovač párovania bezdrôtových slúchadiel).

Pozrite si

Čo je to Payme? Jednoduché posielanie platieb cez čet, mail či SMS

Za zmienku stojí aj smartfón Samsung Nexus S z roku 2010, ktorý sa stal prvým Android telefónom so zabudovanou technológiou NFC. O tri roky neskôr Samsung uzavrel zmluvu o spolupráci so spoločnosťou VISA s cieľom vývoja nového spôsobu platby.

Čo je to NFC a ako funguje

V úvode sme spomenuli, že NFC je komunikácia na krátku vzdialenosť medzi dvoma zariadeniami. Technológia na to podľa štandardu ISO/EIC 18000-3 využíva frekvenciu 13,56 MHz, v rámci ktorej dokáže aktuálne prenášať dáta rýchlosťami 106, 212 alebo až 424 Kbit/s.

Prenos dát pomocou NFC zahŕňa vždy takzvaného iniciátora a cieľ. Iniciátor, v tomto prípade zariadenie odosielajúce dáta, aktívne generuje rádiofrekvenčné pole, ktoré dokáže dokonca napájať aj pasívne cieľové zariadenie (napr. NFC nálepku). Fungovať však dokážu aj v obojstrannom aktívnom režime.

Pozrite si

Čo je to Sony BRAVIA CORE? Má sa Netflix a spol. báť?

Pasívny komunikačný mód

Zariadenie iniciátora/vysielač poskytuje nosné pole a energiu pre zariadenie prijímača, ktorý odpovedá používajúc modulované nosné pole.

V tomto móde zariadenie prijímača čerpá energiu zo zariadenia iniciátora/vysielača, ktoré vytvorilo elektromagnetické pole, čím sa prijímacie zariadenie stáva transpondérom.

Aktívny komunikačný mód

Obe zariadenia, iniciátor aj prijímač komunikujú tak, že každé si generuje vlastné pole na prenos informácií. Zariadenie deaktivuje svoje RF (rádiová frekvencia) pole, pokiaľ čaká na prenos dát. V tomto móde obe zariadenia potrebujú vlastné zdroje energie.

Tým sa zároveň presúvame do oblasti kódovania. NFC používa dva odlišné typy kódovania pre prenos dát. Ak práve aktívne zariadenie prenáša dáta rýchlosťou 106 kbit/s, použije sa modifikované Miller kódovanie so 100% moduláciou. Vo všetkých ostatných prípadoch bude použité Manchester kódovanie s moduláciou na úrovni 10%.

Bluetooth alebo NFC?

V začiatkoch technológie NFC bolo otázkou, či ide o konkurenciu pre bezdrôtovú technológiu Bluetooth. Predsa len, najväčšou výhodou technológie NFC je podstatne nižšia spotreba energie počas prenosu dát a je ideálna pre pasívne zariadenia bez pripojenia na zdroj energie (reklamné značky, tagy alebo aj platobné karty).

Netreba zabúdať ani na rýchlosť spárovania s iným smartfónom či zariadením, ktoré v prípade NFC trvá menej než desatinu sekundy, čo v prípade Bluetooth technológie trvá aj niekoľko sekúnd.

Dnes však tieto technológie fungujú bok po boku, napríklad na rýchle párovanie Bluetooth slúchadiel a reproduktorov alebo inicializáciu prenosu dát, ktorý však už následne pre lepšiu stabilitu a vyššiu prenosovú rýchlosť prebieha práve cez Bluetooth.

Praktické využitie

Aké má teda NFC využitie v bežnom živote?

Platby

Prakticky okamžitý prenos dát sa v posledných rokoch perfektne osvedčil pri bezkontaktných platbách. Samotné kreditné a debetné karty s technológiou NFC rýchlo doplnili smartfóny a smart hodinky vybavené platobnými službami Apple Pay, Google Pay,  Fitbit Pay či Garmin Pay.

Zdroj | 9to5google.com/bbva.com

NFC Tagy

Smartfóny vybavené technológiou NFC môžu vďaka NFC Tagom získať okamžitý prístup k nastaveniam, odkazom či aplikáciám (v závislosti od štítku). Roky po ich vzniku ich dokonca začal podporovať aj Apple v rámci svojej aplikácie Skratky, vďaka čomu je dnes napríklad možné NFC prívesky a nálepky používať aj na ovládanie smart domácnosti.

Rýchle párovanie

Spomínané spolunažívanie technológií Bluetooth a NFC dnes bežne vidíme v bezdrôtových slúchadlách, reproduktoroch alebo aj digitálnych fotoaparátoch na ich rýchle spojenie so smartfónom. Pre samotný prenos hudby alebo fotografií a videí sú už následne využívané technológie Bluetooth či dokonca Wi-Fi, technológia NFC sa však v tomto prípade stará o okamžité párovanie.

Prenos súborov? Dnes už veľmi nie

Prvotné nadšenie z technológie NFC so sebou prinieslo aj možnosť okamžitého prenosu menších súborov cez funkciu Android Beam. Dnes už túto funkciu v najnovšom Androide bohužiaľ nenájdete, nahradila ju nová metóda prenosu s názvom Fast Share, ktorá už využíva výrazne rýchlejšie bezdrôtové technológie Bluetooth a Wi-Fi.

Herná oblasť

Technológia sa začala postupne využívať aj v hernej oblasti. Jednou z prvých hier bol titul Skylanders: Spyro’s Adventure vydaný v roku 2011 s množstvom figúrok (čipy vo vnútri sú schopné ukladať nastavenia, progres postavy a skúsenostné body). Taktiež nechýba ani značka Amiibo (Nintendo) a Disney Infinity.

Zdroj | Skylanders

Dnes je už technológia NFC v hernom svete v úzadí, no z mobilného sveta rozhodne neodchádza. Najmä vďaka bezkontaktným platbám a okamžitému párovaniu patrí aj dnes medzi najžiadanejšie funkcie pri výbere nového smartfónu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.