Reklama

Čo je to multi-room, ako funguje a na čo pri výbere reproduktorov dávať pozor?

Zdroj | Sonos
Juraj Recký
Zdroj | Sonos
Zdroj | Sonos

Jeden zdroj hudby, viacero miestností a všade hrá to isté? Nie je problém, dnes je multi-room bežne dostupný a ponúka ho takmer každý výrobca.

V recenzií na IKEA SYMFONISK so systémom Sonos, sme v rýchlosti predstavili Sonos ako spoločnosť, ktorá produkuje reproduktory pre multi-room systémy. Zrejme každého hneď napadne, že ide o riešenie, ktoré umožňuje zapojiť viacero reproduktorov do jedného systému a ozvučiť tak aj celý byt. Je za tým aj niečo viac a čo by sme o multiroom systéme mali vedieť?

Zdroj | Marantz

Keď sa pozrieme do nie dávnej minulosti, stačí pár dekád naspäť, vytvoriť systém ozvučenia bytu s jediným zdrojom hudby znamenalo aktívnu predprípravu projektu, ťahanie desiatok metrov káblov, ich skrývanie a v neposlednom rade aj nie málo investovaných financií. Bola to práve už spomenutá spoločnosť Sonos, ktorá ako prvá celý proces absolútne zjednodušila a sprístupnila v podstate komukoľvek.

Multi-room dnes ponúkajú takmer všetci výrobcovia reproduktorov, ale aj spoločnosti, ktoré majú reproduktory len ako jeden z produktov. Tiež sú v ponuke riešenia, ktoré dokážu do multi-room systému zapojiť aj klasické hi-fi riešenia pôvodne bez tejto funkcie. Aby sme si však splnili všetky povinné náležitosti: Multi-room je systém reproduktorov, ktorými ozvučíte viacero miestností súčasne s jedným zdrojom hudby. Reproduktory dnes už medzi sebou komunikujú bezdrôtovo a strata kvality zvuku je pre bežného poslucháča zanedbateľná.

Pozrite si

Čo je to Wi-Fi 6, kde sa stratila 5, 4, 3… a čo najnovšia generácia ponúkne?

Reproduktory, ktoré do multi-room môžete zapojiť môžu fungovať aj samostatne. Ak teda chcete ozvučiť celý byt, nie je nutné, aby ste všetky reproduktory kúpili naraz. Systém ozvučenia môžete budovať aj postupne. Pri výbere však treba myslieť na to, že reproduktory si nemusia navzájom rozumieť naprieč značkami. To znamená, že ak kúpite niečo od Sonos a potom napríklad od Yamaha, multi-room sa vám nepodarí vytvoriť. Ak by ste reproduktory rôznych značiek chceli medzi sebou kombinovať, tak môžete použiť napríklad DTS Play-Fi alebo riešenia ako je Apple AirPlay 2, prípadne Google Chromecast. Avšak, ani takýmto spôsobom sa nedajú reproduktory medzi sebou spárovať úplne podľa ľubovôle.

Komunikácia reproduktorov prebieha buď na vašej domácej Wi-Fi sieti alebo, dnes už častejšie, si reproduktory medzi sebou vytvoria vlastnú sieť. Druhé riešenie je o niečo preferovanejšie a zrejme aj rozumnejšie, nakoľko táto sieť nie je závislá od kvality vašej domácej Wi-Fi siete, ktorá môže byť v rôznych dôvodov menej stabilná. Aby ste však sieť vytvorili budete potrebovať zväčša  bezplatnú aplikáciu výrobcu, od ktorého ste reproduktory kúpili. V nej spárujete všetky reproduktory, pomenujete ich podľa toho v akej izbe sa nachádzajú a budete ňou celý systém ovládať.

Pozrite si

Čo je to Inkognito režim a ako naozaj funguje?

Pri výbere a prvotnom prieskume, pre ktorú značku sa rozhodnúť, sa tiež oplatí prihliadať na to, či riešenie umožňuje vrámci siete reproduktorov vysielať rôzny obsah, teda či vám v každej izbe môže hrať niečo iné, alebo budete musieť všade počúvať to isté.

Zdroj | Apple

Zdrojom hudby môže byť streamovacia služba, YouTube, vaša hudobná knižnica, sieťové úložisko NAS alebo aj klasické CD, ak je primárnym zdrojom počítač s CD mechanikou. Do multi-room systému sa dnes dajú pripojiť aj inteligentné reproduktory, ako napríklad HomePod od Apple alebo Amzon Echo. V mnohých smeroch je práve inteligentný reproduktor veľmi dobrou voľbou centrálneho mozgu vašeho riešenia. Tieto reproduktory využívajú hlasových asistentov, čo veľmi príjemne zjednoduší a pridá atraktivitu ovládaniu celého systému.

Máte doma vytvorený multi-room? Akú značku reproduktorov používate a stretli ste sa s nejakými zákernosťami pri vytváraní siete? Podeľte sa o skúsenosti v diskusii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.