Reklama

Čo je to microLED, technológia ktorá má poraziť aj OLED?

Zdroj | Phys.org
Števo Porubský
Zdroj | Phys.org
Zdroj | Phys.org

Počas výstavy Consumer Electronics Show v Las Vegas boli predstavený televízor Samsung s novou technológiou displeja s označením microLED. Nová technológia displejov má byť lepšia ako samotný OLED. Čo je to vlastne microLED?

Zdroj | Samsung

S technológiou microLED koketujú už roky desiatky výrobcov, pričom o technológii ako takej sme mohli počuť na prelome tisícročí od vedcov z americkej Texas Tech University. Vývoj pokračoval a tak sme pred rokmi videli koncept displeja Crystal LED od Sony počas výstavy CES 2012.

Zdroj | Sony

Ten už v roku 2012 dokázal ponúknuť Full HD rozlíšenie, a teda 6 miliónov samostatných LED diód, ktoré znamenali vyšší jas, lepšie podanie farieb a nižšiu spotrebu. Do predaja sa ale nikdy nedostal.

Crystal LED sa ale dostal do komerčnej sféry pod označením CEDIS (Crystal LED Integrated Structure). Sony to ale trvalo až do roku 2016, kedy spustilo výrobu CEDIS panelov postavených na microLED technológii pre komerčné využitie. Panely bolo možné kombinovať a vytvárať obrovské uhlopriečky s rozlíšením do 8K a jasom 1 000 nitov.

Zdroj | Sony

Počas posledných rokov sa však začalo microLED technológii venovať ale aj mnoho menších spoločností. Niektoré z nich časom skúpili giganti ako Facebook/Oculus (InfiniLED), Apple (LuxVue), Google (Glo), Foxconn (eLux) či Samsung.

O Samsungu sa minulý rok šuškalo, že chce kúpiť spoločnosť PlayNitride, no akvizícia nebola oficiálne potvrdená ani jednou stranou. Tak či onak, počas výstavy CES 2018 sme sa dočkali prvého microLED televízora The Wall práve od Samsungu.

Pozrite si

Samsung The Wall – 146″ modulárna microLED telka

Zdroj | Samsung

V microLED výrobcovia ako Apple, Samsung či ďalší vidia veľkú budúcnosť. Vďaka technológii microLED by totiž displej smartfónu, tabletu či hodiniek spotreboval výrazne menej elektrickej energie čo by znamenalo dlhšiu výdrž na jedno nabitie batérie.

Zaujímavé ale je, že v prípade microLED je proces príchodu na trh opačný ako pri iných zobrazovacích technológiách. Podľa viacerých analytikov je totiž jednoduchšie vyrobiť malý microLED displej, ako veľký displej televízora. Pokojne sa tak môže stať, že microLED displeje uvidíme v mobilných zariadeniach skôr, ako v komerčných televízoroch (Samsung The Wall je zatiaľ iba koncept).

Čo je to microLED?

MicroLED technológia vychádza z veľkoplošných LED displejov, ktoré tvoria tisícky LED diód. Vďaka tomu, že sú od diváka veľmi ďaleko, obraz na displeji sa môže zdať ostrý. Ak sa ale k displeju s uhlopriečkou niekoľko (desiatok) metrov priblížite, zistíte, že je tvorený z malých diód a obraz už taký ostrý vôbec nie je. Takto sú vyrobené napríklad aj najväčšie a najdrahšie televízory sveta od rakúskej spoločnosti C SEED pre interiér i exteriér.

Zdroj | C SEED

Podobne je vytvorený aj microLED displej. Kým v bežných LCD paneloch na podsvietenie RGB panela slúžia LED diódy, v OLED alebo microLED displejoch svetlo emitujú samotné body panela. Každý pixel tvorený z RGB diód v microLED paneli obsluhuje samostatná elektronika.

Rozdiel medzi OLED a microLED je však aj v tom, že kým OLED využíva organickú štruktúru „LEDiek“, microLED má anorganickú stavbu napríklad z nitridu gália (GaN) alebo nitridu india a gália (InGaN).

Z týchto zlúčenín sú pritom vyrábané aj klasické LED diódy, ako ich poznáte z elektronických stavebníc či osvetlení vianočných stromčekov. Rozdiel je však v tom, že sú mnohonásobne menšie. Rozmery microLED diód sú menej ako 100 μm čo je zhruba hrúbka ľudského vlasu.

To má so sebou priniesť veľké množstvo výhod ako napríklad vyšší jas, ako u OLED či LCD displejov, nižšiu spotrebu, lepšie podanie farieb a možnosť nanášania vrstvy microLED diód aj na flexibilné povrchy. Dokonca diódy v microLED displejoch môžu byť flexibilné, takže v budúcnosti môžu pokojne existovať aj rozťahovacie displeje.

Zdroj | LG

Mimochodom, označenie súčasných televízorov slovíčkom LED neznamená, že displej je tvorený z LED diód. LED diódy iba vytvárajú svetlo na pozadí displeja.

V prípade microLED sa hovorí tiež o využití tzv. Quantum Dot LED diód (nie QLED displej od Samsungu), kedy klasické diódy v microLED displeji nahradia Quantum Dot diódy. To by znamenalo ešte lepšie podanie farieb, 100 % pokrytie Rec.2020 a vyšší jas.

Ten má v bežnom microLED displeji pokojne dosahovať 2 000 nitov a viac, čo znamená viac ako 2,5-násobné zvýšenie svietivosti displejov oproti OLED panelom. V porovnaní s top-end LCD televízormi to ale nie je nič extrémne, tie tiež dokážu ponúknuť 2 000 nitov.

Zdroj | LG

Na druhej strane ale microLED displeje majú priniesť obrovský skok v energetickej efektivite. Oproti OLED panelom majú byť o 50 % úspornejšie, oproti top LCD až o 90 % úspornejšie. Kým v televízoroch by to používatelia ani nepocítili (rozdiel pár eur ročne na účte za elektrinu), v prípade mobilných zariadení by to bol obrovský skok. Smartfóny by dokázali bez nabíjačky so súčasným hardvérom vydržať 2-3 dni reálnej prevádzky.

Oproti OLED panelom (a logicky aj LCD) je výhodou aj hrúbka. MicroLED displeje nepotrebujú žiadne polarizačné filtre ani nič podobné. Najväčšou výhodou má ale byť stálosť a výdrž microLED panelov. OLED displeje po rokoch používania môžu žltnúť, alebo sa na nich objavujú duchovia z vypálených záberov, ktoré boli dlhodobo zobrazené na displeji. V smartfónoch to neslávne preslávil Google a jeho nové Nexusy, ktorým ostávajú na displeji „vypálené“ ovládacie tlačidlá Androidu.

Výrazným zlepšením má byť aj odozva displeja. V porovnaní s OLED, pri ktorých je odozva do 1 ms, microLED má mať odozvu kratšiu ako nanosekunda. Všetko je to ale zatiaľ iba teória, displej pre masovú výrobu zatiaľ oficiálne nepredstavil ani jeden z výrobcov.

Zdroj | Yole Development

Nebude to jednoduché

Veľkou dilemou pre výrobcov ale ostáva výroba microLED panela. Súčasné výrobné technológie nie sú zatiaľ na mikroskopickú masovú výrobu stavané. To so sebou nesie aj druhý nedostatok – konečnú cenu pre zákazníka. Výrobcovia, ktorí microLED prinesú do predaja si budú účtovať vraj aj štvornásobné sumy oproti súčasným LCD displejom.

Je viac-menej isté, že tento rok budeme ešte o microLED technológii počuť od viacerých výrobcov, no je nepravdepodobné, že sa dočkáme jej masového nasadenia v spotrebnej elektronike. Môžeme očakávať postupný nástup ako v prípade OLED panelov, ktoré ani v súčasnosti ale nie sú tak dostupné, ako sa pred rokmi predpovedalo.

Zdroj | 9to5Mac

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.