Ďalšia časť nášho seriálu „Čo je to“ je tu, a tentokrát sa pozrieme na zaujímavú technológiu MHL, ktorá je tu s nami už pár rokov, no používa ju len málokto.
V skratke…
MHL je skratka pre Mobile Hig-Definition Link a jedná sa o priemyselný štandard, ktorý umožňuje spotrebiteľom pripojiť smartfón, tablet alebo iné zariadenie k televízoru s vysokým rozlíšením obrazu a zvuku.
Keď to máme vysvetliť po lopate, MHL umožňuje prenášať obraz a zvuk z vašich prenosných zariadení na obrazovku televízie a to vo vysokom rozlíšení.
Tento štandard vytvorilo MHL Consortium, za ktorým stoja také zvučné mená ako spoločnosti Nokia, Samsung, Sony, Toshiba a Silicon Image.
Technológia bola prvýkrát demonštrovaná v roku 2008 počas výstavy CES. Pracovaná skupina, ktorá mala technológiu priniesť na trh, bola založená v roku 2009. Spomínané konzorcium vzniklo v roku 2010, kedy vznikla aj prvá verzia štandardu MHL 1.0. V roku 2011 sa na trh prvýkrát dostali zariadenia s podporou pre túto technológiu.
Prvá verzia podporovala prenos HD videa (720p/ 1090i 60 Hz). Vo verzii 1.3. sa objavila podpora pre 1080p 60 Hz video. Neskôr pribudlo nabíjanie s maximálnym prenosom 2,5 W. V roku 2012 sa objavila veľká aktualizácia v podobe MHL 2.0, ktorá zvýšila nabíjanie na 4,5 W (900 mA). Nechýbala tiež podpora pre 3D video.
Najnovší štandard, MHL 3.0 umožňuje prenášať obraz v rozlíšení 4K Ultra HD a 7.1-kanálový zvuk. Štandard väčšinou nájdeme ako súčasť adaptérov, televízorov, prehrávačov Blu-ray, káblov monitorov, projektorov a samozrejme smartfónov a tabletov.
V roku 2016 bolo na výstave CES predstavené superMHL 1.0, ktoré podporuje prenos 8K Ultra HD 120 Hz HDR videa. Tento druh štandardu však disponuje až 32 pinmi. Po zvukovej stránke nechýba podpora pre Dolby Atmos a DTS:X.
Najčastejšie sa však s technológiou stretneme pri HDMI kábloch, alebo adaptéroch MHL-to-HDMI. Prvým smartfónom, ktorý štandard podporoval, bol Samsung Galaxy S II z roku 2011. V roku 2014 konzorcium MHL oznámilo, že bolo doručených viac ako pol-miliardy MHL zariadení od vzniku MHL štandardu. Dnes sa toto číslo blíži pomaly k miliarde.
MHL využíva pre komunikáciu päť pinov, no môže tiež využívať konektory iných štandardov. Posledný štandard MHL 3.0 umožní pripojiť smartfón aj k úložnému zariadeniu.
Na internete sa predáva množstvo adaptérov a redukcií, do ktorých zapojíte smartfón cez microUSB z jednej strany a HDMI kábel z druhej, čím sa vám prenáša obraz zo smartfónu na obrazovku televízie.
Čo sa týka využitia technológie, je vždy potrebné sa presvedčiť vo svojom zariadení, či podporuje rozhranie MHL. Kompletný zoznam všetkých zariadení, ktoré podporujú štandard, si môžete pozrieť na tejto stránke. Zo smartfónov sú najviac zastúpené Samsung telefóny.
V zozname tiež nájdeme staršie smartfóny od HTC, Huawei, LG. Zo Samsungu sú podporované modely Galaxy vrátane modelu Galaxy Note8, no klasický S8, S7 alebo S6 v zozname nenájdete. Zo Sony okrem iných, nájdeme podporu pre Sony Xperia Z5. Smartfóny od Apple v zozname nenájdete, to však asi prekvapením nie je.
Televízie a monitory majú relatívne bohaté zastúpenie od Aceru, AOC, ASUS, BenQ, Dell cez LG, Philips, Samsung až po Sharp, Sony a Toshibu a samozrejme množstvo ďalších značiek.
Ak by sme mali technológiu prirovnať k niečomu podobnému, najbližšie sa dostaneme k HDMI, ktoré na rovnakom princípe prenáša audio, video a dáta. Ako MHL tak HDMI využívajú na prenos tzv. TMDS (Transition-minimized differential signaling). Na rozdiel od HDMI, MHL využíva iba jednu diferenciálnu signalizáciu na prenos dát. HDMI ich využíva štyri.
Ako sa dá ešte technológia využiť? Na oficiálnej stránke mhltech.org stránke nájdete, že pomocou MHL si môžete zahrať bez problémov vaše smartfón hry na televíznej obrazovke v 4K Ultra HD alebo si smartfón premeniť na počítač, ku ktorému si pripojíte klávesnicu a myš. To všetko bez sekania a bez lagov.
Technológia sa dá tiež využiť na rýchlo-nabíjanie vášho smartfónu a to pomocou výkonu 40 W. Na ovládanie jednotlivých aplikácií na smartfóne môžete použiť aj ovládač od televízora.
MHL je revolučnou technológiou, ktorej jediným obmedzením je, že ju musí podporovať obojstranne, aj televízor, aj zariadenie, ktorého obsah chceme prenášať. Práve tým sa líši od zariadenia typu Samsung DeX. Technológia žiaľ nie je natoľko rozšírená práve kvôli vlastným iniciatívam a zariadeniam na prenášanie od jednotlivých spoločností.
Ak chcete prenášať obsah z Apple zariadení, musíte si kúpiť Apple TV, ak chcete prenášať obsah zo Samsung smartfónu, využijete DeX alebo Chromecast atď. Zoznam podporovaných zariadení je dostatočne široký, no stále sa nájde množstvo výnimiek.
Ak teda najbližšie budete kupovať do svojej domácnosti nový televízor, v predajni alebo na stránke eshopu sa poinformujte, či disponuje technológiou MHL. Určite to oceníte. Rovnako to platí pri kúpe smartfónov alebo tabletov.