Reklama

Čo je to hoverboard, približovadlo 21. storočia?

Zdroj | youtube
Michal Spiegel
Zdroj | youtube
Zdroj | youtube

V ďalšej časti seriálu „Čo je to…“ si povieme niečo viac o zaujímavom prostriedku na presúvanie sa, ktorý si našiel množstvo priaznivcov naprieč všetkými vekovými kategóriami. Kolobežky a segwaye už vyšli z módy, je tu hoverboard.

Zdroj | productability

V skratke…

Hoverboard je elektrické približovadlo, ktoré sa ovláda pomocou presúvania vlastnej váhy. Hoverboard je prenosný, kompaktný, nabíjateľný a pozostáva z dvoch kolies, na ktorých sú umiestnené dve platformy na nohy. V platformách sa nachádzajú gyroskopické čidlá, pomocou ktorých sa hoverboard ovláda.

Aj keď na Slovensku sa alternatívne spôsoby presúvania sa (segway, skladacie elektro-bicykle, elektrické jednokolky, hoverboardy) netešia takej obľube ako v zahraničí, mladí, ale aj starší ľudia začínajú skúšať tieto nové prostriedky a neboja sa investovať do približovadla, ktoré im najviac vyhovuje.

Dnes sa hoverboardy nazývajú rôznymi menami – dvojkolka, balance wheel, smart wheel, air board, balančný skúter, alebo smart board.

História hoverboardu v USA siaha do roku 2013, kedy americký podnikateľ, pochádzajúci z Číny, Shane Chen spustil kampaň na Kickstarteri na projekt Hovertrax. Tri roky pred tým, v roku 2010 sa mu podarilo úspešne predstaviť jednokolku Solowheel na výstave USA. Prvý úspech bol splnený.

Zdroj | hovertrax
Pozrite si

Hoverboard – „skateboard“ s ktorým sa povznesiete

V roku 2015 viacero spoločností prejavilo záujem investovať do Hovertraxu, alebo chceli rovno kúpiť patenty od Chena. Medzi nimi nechýbala ani legendárna firma Segway, ktorá sa podobnými prostriedkami živí.

Čínsky trh bol však úplne iný príbeh. Prudký nárast technologických firiem v Číne spôsobil, že sa nedá presne určiť, ktorý výrobca prišiel s nápadom na hoverboard ako prvý. Najviac sa však píše o hoverboarde Smart S1, ktorý v roku 2013 zostrojila firma Chic Robotics.

Zdroj | Avito

V roku 2015 sa v Číne rozmohla výroba hoverboardov a to všetkými možnými výrobcami, niektorí dokonca do koliesok integrovali Bluetooth reproduktory na počúvanie hudby počas jazdy.

Zdroj | wonderfulengineering

Cenovo sa hoverboard pohybuje cca od 200 euro vyššie. Niektoré čínske firmy ich však predávajú aj za menej.

Hoverboard sa na americkom kontinente stal samozrejme hneď obľúbeným. Chceli sa na ňom ukazovať dokonca celebrity a zo slávnych na ňom jazdil napríklad Jamie Foxx, Chris Brown, či Wiz Khalifa.

Zdroj | NBC
Pozrite si

Čo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Hoverboardy si našli svojich priaznivcov, ktorí ich využívajú na presúvanie po vonku, ale množstvo týchto prostriedkov sa využíva vo veľkých korporáciách, kde prejsť z jedného konca firmy na druhý býva častokrát problém.

Hoverboardy uľahčili život mnohým open-space spoločnostiam. Jediný problém je sa to vlastne naučiť ovládať.

Sám som mal možnosť niekoľkokrát vyskúšať klasický segway s držadlami, no hoverboard je niečo úplne iné. Keďže absentuje akákoľvek časť, ktorej by ste sa mohli chytiť, všetko je na vašej šikovnosti a najmä rovnováhe.

Zdroj | fastcompany

Hoverboard nemusí slúžiť iba na prepravu po bežných komunikáciách. Existuje aj špeciálny hoverboard off-road určený do terénu.

Naučiť sa jazdiť na hoverboarde nie je hračka a veľmi ľahko sa vám môže stať, že spadnete. Ak sa to však naučíte, už to nezabudnete a budete chcieť na ňom jazdiť stále, ako na bicykli.

Čo sa týka bezpečnosti, niekoľko prípadov pádov sa stalo v USA, ktoré dokonca vyústili do žalôb. Vo Veľkej Británii dokonca došlo k požiaru počas nabíjania. K väčším incidentom však nedošlo.

Zdroj | imgflip

V niektorých mestách a krajinách však došlo k zákazom používania hoverboardov. Patrí sem napríklad New York City, Mecca a zákaz jazdiť na peších zónach dostalo Nemecko a Holandsko. V Kalifornii hoverboardom obmedzili rýchlosť a donútili používateľov nosiť bezpečnostné prvky.

Pozrite si

Čo je to TFT LCD displej?

Zdroj | cnet

Hoverboard momentálne zažíva zlaté časy. V roku 2015 zožal obrovský úspech a rozmach, keďže sa jednalo o niečo nové, no aj v roku 2016 stále čerpá zo svojej slávy a je naďalej populárnym.

Na rozdiel od klasického Segwayu ponúka malý rozmer, takže si môžete hoverboard schovať naozaj všade. Dnes vyrábajú hoverboardy desiatky firiem. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad štýlový Vecaro, Leray, či Razor.

Pomenovanie hoverboard dostal prostriedok, kvôli kultovej filmovej sérii Back to the Future, v ktorej hlavný hrdina jazdil na vznášajúcej sa podložke zvanej hoverboard.

Hoverboard z filmu Back to the Future však pravdepodobne neostane iba pri sci-fi snoch, keďže automobilka Lexus spolupracuje na výrobe Slide, skutočného hoverboardu ako z filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=ZwSwZ2Y0Ops

Pozrite si

Skateboard, ktorý sa vznáša – Lexus Hoverboard

Medzi podobné projekty patrí aj Hoverboard od firmy Hoverboard technologies, ktorý bol predstavený na výstave CES 2016 v Las Vegas. V tomto prípade však ide o jednokolesovú záležitosť.

https://www.youtube.com/watch?v=CSLm3LZjgvM

Hoverboard je výborným približovadlom modernej éry technológií. Uvidíme, akým smerom sa budú podobné prostriedky prepravy vyvíjať. Je možné, že o päť rokov už o hoverboardoch nebudeme ani počuť, alebo práve naopak, hoverboardy vystriedajú všetky kolobežky, jednokolky a segwaye.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.