Reklama

Čo je to Bluetooth, najzákladnejšia bezdrôtová technológia?

Bluetooth
Zdroj | Vava
Marek Hudák
Bluetooth
Zdroj | Vava
Zdroj | Vava

Prinášame vám ďalšiu časť seriálu „Čo je to…“, tentokrát sa zameriame na termín, ktorý používate takmer tak často, ako populárne WiFi. Priblížime si technológiu Bluetooth.

V skratke

Bluetooth je bezdrôtová technológia slúžiaca na výmenu dát cez krátke vzdialenosti medzi mobilnými, ale aj fixnými zariadeniami.

Stručná história Bluetooth

Vývoj tejto technológie začal už v roku 1989 vďaka Dr. Nilsovi Rydbeckovi, CTO v Ericsson Mobile v švédskom meste Lund a Dr. Johanovi Ullmanovi s cieľom vývoja bezdrôtového headsetu.

Finálna verzia bola uvedená roku 1994 spomínanou firmou Ericsson, ako náhrada za sériové drôtové rozhranie RS-232. Názov technológie vznikol na základe ďalekej škandinávskej histórie.

Podľa legendy dánsky kráľ Harald Bluetooth žijúci v desiatom storočí zjednotil dánske kmene v jedno veľké kráľovstvo. To inšpirovalo autora, ktorý videl v príbehu analógiu tvorenia blízkych kontaktov, teda v IT svete, prenášanie dát na krátke vzdialenosti.

Ani logo sa nezaobišlo bez historickej inšpirácie. Konkrétne je tvorené symbolom Younger Futhark (zn. Škandinávske runy) Hagall a Bjarkan. V jednoduchosti iniciály kráľa Haralda.

Pozrite si

Čo je to USB, Universal Serial Bus?

Zdroj | thewestologist

Ako funguje Bluetooth

Bluetooth je definovaný štandardom IEEE 802.15.1 a zároveň spadá do kategórie Personálnych sietí (PAN).

Operuje na frekvencii medzi 2402 a 2450 MHz (rovnako ako WiFi) alebo v rozsahu 2480 a 2483,5 MHz vrátane chráneného pásma od 2 MHz po 3,5 MHz.

Na prenos dát sa používa metóda FHSS, kedy počas jednej sekundy je vykonaných 1 600 skokov (preladení) medzi 79 frekvenciami s odstupom 1 MHz.

Zvyčajne sa však počíta s 800 preskokmi za sekundu prostredníctvom Adaptive Frequency-Hopping (AFH).

Samotná komunikácia je možná súčasne so siedmimi zariadeniami pripojenými do ad-hoc siete (tzv. piconet). Konkrétne master zariadenie dokáže udržať spojenie so siedmimi zariadeniami typu „slave“. Napríklad, keď headset inicializuje spojenie so smartfónom, okamžite bude vystupovať v sieti ako „master“).

Pozrite si

Čo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Delenie a prenosové rýchlosti

Ako aj SD karty, tak aj Bluetooth má svoje triedy, podľa ktorých je členený. Trieda 3 pracuje do vzdialenosti 1 metra, Trieda 2 je najviac používaná práve v mobilných zariadeniach, čomu zodpovedá maximálny 10 metrový odstup medzi smartfónmi, či inými handheldmi.

Posledná trieda a zároveň aj trieda s najväčším pokrytím je označená číslom 1, určená primárne priemyselnej sfére. Čím nižšie číslo triedy, tým bude prenos energeticky náročnejší.

Pre mnohých sú však najdôležitejšie prenosové rýchlosti. Aktuálne najviac využívaná verzia 4.0 a jej podverzie dosahujú v laboratórnych prostrediach rýchlosti až do 25 Mbit/s. Pripravovaná nová verzia 5.0 by mala dosahovať dvojnásobné rýchlosti ako predchodca.

Bluetooth verzie 4.2

Zatiaľ posledná verzia používaná v najnovších smartfónoch a iných mobilných zariadeniach bola vydaná už takmer pred dvoma rokmi 2. decembra 2014.

Prišla s vlastnosťami zameranými na IoT, efektívnejšou spotrebou energie a hlavne s väčšou bezpečnosťou. Nezabudlo sa ani na podporu IPv6 s cieľom prepojenia celej smart domácnosti.

Pozrite si

JLab Flex Bluetooth ANC – ideálne cestovné slúchadlá

Zdroj | TrustedReviews

Bluetooth verzie 5.0

Bluetooth bol predstavený v júni tohto roka s piliermi postavenými na dvojnásobnej rýchlosti a štvornásobnom rozsahu, aký máme k dispozícii v aktuálne používanej štvrtej verzii.

Autori plánujú uvedenie do praxe koncom tohto roka alebo začiatkom toho budúceho. Tešíme sa na prvé rýchlostné testy, ktoré sľubujú veľa.

Pozrite si

Bluetooth 5.0 prichádza, bude rýchlejší a s väčším dosahom

Zdroj | Tracebit

Každoročný vývoj prináša množstvo noviniek a zdokonalení. Verím, že piata generácie nie je posledná a nebude ani predposledná.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.