Reklama

Čo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Michal Biznár

Prinášame vám ďalšiu časť seriálu „Čo je to…“, no tentokrát sa zameriame na termín, ktorý spadá nie len do technického sveta, ale aj do ekonómie. Povieme si, čo je to vlastne ten Bitcoin.

Pozrite si

Čo je to LCD, displej z tekutých kryštálov?

V skratke…

Bitcoin je decentralizovaná digitálna mena, ktorá nie je závislá na bankách, finančných inštitúciách, vládach ani firmách, čím nemôže dochádzať k jej ovplyvňovaniu. Celkové množstvo peňazí v obehu je známe a konečné.

Bitcoin vytvorila osoba, alebo skupina osôb menom Satoshi Nakamoto. Do dnes sa nevie, kto skutočne za projektom stojí. Tento rok sa však údajný tvorca Bitcoinu prihlásil a má ním byť austrálsky podnikateľ Craig Wright. Možných adeptov na tvorcov však je viacero.

Projekt virtuálnej meny bol spustený 31. októbra v roku 2008. V roku 2009 bol Bitcoin softvér uverejnený pre verejnosť ako open-source.

Bitcoin funguje ako mena, ktorá sa medzi ľuďmi vymieňa priamo a banka sa tak vynecháva. Prvou výhodou je tak šetrenie na poplatkoch a absencia centralizovanej inštitúcie.

Zdroj | Wikipedia

Tým, že sú z transakcií vynechané aj vlády a spoločnosti, nedochádza k zámernej, alebo nechcenej inflácii.

Jediným vplyvom, ktorý determinuje hodnotu Bitcoinov sú už tradičné slovíčka ponuka a dopyt. Ak sa zaujímate o obchodovanie na burze, mena sa predáva pod skratkou BTC.

Do obehu bolo vytlačených 21 miliónov Bitcoinov s tým, že toto číslo je konečné a už sa nebude navyšovať.

Celkové množstvo Bitcoinov v obehu je vopred známe a konečné. Do systému sa uvoľňuje matematickými zákonmi postupne.

Bitcoiny boli vytvorené ako odmeny pre ľudí, ktorí sa starajú o finančné transakcie. Postupne sa systém rozšíril a Bitcoiny sa dali vymeniť za iné meny a ľudia si za ne mohli kupovať aj produkty. V niektorých firmách zaviedli, že ste výplatu mohli dostať aj v Bitcoinoch.

Zdroj | Pixabay

V roku 2015 sa napríklad obchodníci, ktorí používajú menu Bitcoin rozšírili na číslo 100 000. Medzi výhody tiež patrí možnosť platiť kdekoľvek na svete bez, alebo s minimálnymi poplatkami.

Zároveň sa vám nemôže stať, že by vám zmrazili účet. Platby prevádzate buď cez počítač, alebo si nainštalujete aplikáciu.

Pozrite si

Učí policajtov o bitcoine ako trest za ich pranie

Ako sú ale transakcie kontrolované? Systém Bitcoin využíva tzv. block chain – zdieľaný rebríček, kde je zaznamenaná každá platba, platnosť a verifikácie autora. Tým tak vzniká aj istá nepriestrelná evidencia.

Zaujímavý nápad alternatívnej meny sa však stretol aj s nepríjemnosťami. Úrady varovali pred používaním Bitcoinov a to najmä z dôvodu absencie ochrany, hackerským útokom na Bitcoin účty a problematiky finančnej kontroly.

Zdroj | coindesk

Rok 2012 so sebou priniesol vznik Bitcoin Foundation, ktorá sa stará o infraštruktúru a zabezpečenie Bitcoinu. Hlavný aktér Nakamoto sa po rozbehnutí Bitcoinu odmlčal a nepodarillo sa odhaliť jeho totožnosť.

Od roku 2013 začali menu Bitcoin akceptovať a používať aj veľké mainstreamové spoločnosti a weby ( WordPress, Expedia, Microsoft). V rovnakom roku bol nainštalovaný aj prvý bankomat podporujúci Bitcoiny  a to v Kanade.

Zdroj | bitcoinmagazine
Pozrite si

Čo je to TFT LCD displej?

Tento rok so sebou priniesol aj veľký hackerský útok. Konkrétne išlo o napadnutie Bitcoin burzy Bitfinex, z ktorej bolo ukradnutých viac ako 60 miliónov dolárov v prepočte na Bitcoiny.

Medzi ďalšie Bitcoin burzy patrí napríklad Bitstamp.net (Veľká Británia), alebo BitStock (Česko, Sovensko).

Aj keď si Bitocoin vybudoval za tie roky nie málo kritikov, jedná sa o prvú decentralizovanú alternatívu k tradičným menám.

1 Bitcoin sa rovná približne hodnote 500 €!

Počas nedávnej histórie bol Bitcoin niekoľkokrát prirovnaný k Ponziho schéme (pyramídová hra), alebo k špekulatívnej bubline. Väčšina z pochybností sa však vyvrátila, alebo nepotvrdila.

Bitcoiny zároveň slúžia pre niektorých ľudí ako vhodná mena na investovanie. Otázka, či sa to oplatí viac než investície typu zlato, alebo diamanty, je na mieste.

Do dnes sa však na Bitcoin pozerá s rešpektom a naďalej sa vedú debaty v radách odborníkov a ekonómov o budúcnosti tejto digitálnej meny.

Nech je budúcnosť meny akákoľvek, ide o najrozšírenejšiu digitálnu open-source a decentralizovanú menu na svete, ktorú tak skoro niečo iné neprekoná.

Zdroj | photobucket
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.