Microsoft už 5. októbra sprístupní svetu nový operačný systém Windows 11. Nainštalovať si ho však nebude môcť každý, „jedenástka“ má pomerne prísne systémové požiadavky. Ukážeme vám, ako môžete aj vy pomerne jednoducho, či je nový systém kompatibilný s vašim počítačom so starším Windowsom.
Nové požiadavky
Nový operačný systém Windows 11 bude dostupný bezplatne pre všetkých, ktorí si zakúpili licenciu na verziu Windows 10, alebo túto verziu už mali oficiálne predinštalovanú od výrobcu vo svojom počítači.
Má to však háčik, nový systém so sebou prináša aj nové požiadavky na hardvér a je celkom možné, že aj keď budete mať na Windows 11 nárok, do vášho počítača si ho (oficiálne) nebudete môcť nainštalovať.
Oficiálne bude Windows 11 pre svoje fungovanie potrebovať kompatibilný 64-bitový procesor s taktom aspoň 1 GHz, s dvomi alebo viacerými jadrami, aspoň 4 GB RAM a 64 GB úložisko, displej s rozlíšením 720p (HD) alebo vyšším a základnú dosku s podporou UEFI, Secure Boot a TPM 2.0.
Po prečítaní predchádzajúceho odseku vám možno napadli dve veci – „kto sa v tom má vyznať?“ a „počkať, kompatibilný procesor“? Áno, Windows 11 si bude aspoň zo začiatku oficiálne rozumieť s prísne daným zoznamom procesorov, v ktorom popravde nie je až tak veľa modelov. Samostatný zoznam Microsoft vytvoril pre procesory AMD, Intel aj Qualcomm.
Automatická kontrola hardvéru
Hľadaním vášho hardvéru v tomto zozname sa až tak trápiť nemusíte, Microsoft totiž vydal nástroj, ktorý to urobí za vás. Aplikáciu PC Health Check si môžete stiahnuť priamo z oficiálnej webovej stránky venovanej systému Windows 11.
Po stiahnutí inštalačného súboru kliknite na možnosť „Spustiť“.
Aplikácia otvorí inštalačný proces, na tejto obrazovke je po prečítaní licenčnej zmluvy potrebné zaškrtnúť príslušné a následne kliknúť na tlačidlo „Inštalovať“.
Po dokončení inštalácie si môžete zvoliť, aby inštalačný sprievodca spustil aplikáciu Kontrola stavu počítača. Po jej otvorení uvidíte v jej ponuke tlačidlo „Overiť teraz“, kliknite naň.
Po rýchlej kontrole počítača vás už bude aplikácia informovať o výsledku. Ako vidíte na snímke nižšie, náš starší počítač kontrolou neprešiel z dôvodu, že jeho procesor nefiguruje v oficiálnom zozname kompatibilných modelov s Windows 11.
Pokiaľ sa s podobným výsledkom stretnete aj vy, v prípade notebookov je jedinou možnosťou jeho výmena za novší model. Pri desktopových počítačoch je tu šanca, že niektorý z nekompatibilných komponentov budete môcť vymeniť za nový, čo sa vám však vzhľadom na aktuálne ceny hardvéru nemusí v tejto chvíli oplatiť.
Dobrou správou je, že s aktualizáciou na nový Windows 11 sa príliš nemusíte ponáhľať. Existujúca verzia Windows 10 bude totiž oficiálne podporovaná Microsoftom v podobe bezpečnostných aktualizácií minimálne do októbra 2025. Do tej doby budete mať dostatok času na upgrade, resp. kúpu nového počítača, v ktorom už bude nový Windows 11 vopred predinštalovaný.