Apple včera večer predstavil hneď niekoľko produktov, ktorými chce zaujať ešte viac zákazníkov ako doteraz a zvýšiť svoje extrémne zisky. Predstavil vynovené smart hodinky Apple Watch Series 3, novú Apple TV 4K, nové iPhony 8 a 8 Plus, ale aj nový a vraj revolučný smartfón iPhone X.
Práve s nimi Apple objavil Ameriku. Rozoberme si to postupne.
Prvým predstaveným produktom boli vynovené smart hodinky Appe Watch Series 3. V prakticky identickom balení zákazník dostane o čosi viac funkcií, ale zaplatí za ne o pár desiatok dolárov viac, ako za tie súčasné.
Najväčšou novinkou hodiniek je mobilné pripojenie, ktoré Apple počas konferencie vychválil do nebies. Úžasná funkcia je tu už ale roky v konkurenčných hodinkách, pričom do niektorých konkurenčných si vložíte aj SIM kartu. Do Apple Watch Series 3 ju nevložíte.
Apple počas tlačovky samozrejme nespomenul dôležité fakty pre používateľa. Aj keď si z hodiniek zavoláte, hovor vyšťaví batériu za 4 hodiny, možno aj skôr, v závislosti od pokrytia, resp. kvality signálu. To znamená, že namiesto smiešnej 18-hodinovej výdrže pri bežnom používaní vám vďaka telefonátom klesne výdrž ešte viac.
A čo taká „nová“ funkcia na streamovanie 40 000 000 skladieb z Apple Music? Batéria bude vybitá ešte skôr. Hodinky majú tiež konečne aj odolnosť pre plávanie, malo by ísť o IP68. To ale Apple nikde neuvádza.
Prakticky tak Apple Watch Series 3 neprinášajú nič nové, čo by na trhu nebolo už roky. Apple si ale myslí opak.
Pozrime sa aj na novú Apple TV. Nová verzia bude podporovať streaming 4K Ultra HD obrazu. Apple počas tlačovky hovoril o UHD rozlíšení ako o niečom, čo tu ešte nebolo. Dokonale ostrý obraz, nádherné farby… Opak je pravdou a už roky je možné kúpiť podobné smart krabičky k televízoru, ktoré Ultra HD zvládajú ľavou-zadnou.
A HDR? To už ide akosi ruka v ruke s podporou 4K Ultra HD, nie je to žiadna špeciálna funkcia navyše a ani filmy, seriály či iné videá nebude schopná Apple TV 4K vylepšovať do HDR. HDR musí vytvárať tvorca obsahu, nie sprostredkujúce zariadenie. Apple sa ale s HDR s radosťou chváli, lebo predsa nebude mať obyčajné 4K Ultra HD, ale až 4K Ultra HD HDR.
Má to ale malý háčik, ktorý Apple zabudol spomenúť. Aby ste si mohli užívať 4K Ultra HD HDR video, musíte mať taký detail – kompatibilný televízor. Nestačí totiž Ultra HD telka, ktorú kúpite aj v hypermarkete, televízor musí mať podporu HDR.
Takže ani v prípade Apple TV 4K sme sa nedočkali ničoho špeciálneho, čo by sme tu už nemali. Apple iba konečne dobehol dobu, veď Full HD rozlíšenie bolo in pred 2-3 rokmi.
Na rad prišli aj „nové“ iPhony 8. Dizajn rovnaký, displej rovnaký, konektivita rovnaká… Najväčším high-lightom sa stalo ale čosi iné – bezdrôtové nabíjanie. Aj to tu máme už roky, dokonca sa aj svetoví výrobcovia snažili presadiť klasické štandardy medzi ľudmi, no doteraz sa neujalo.
Navyše iPhony stále neponúknu slot na microSD kartu. K dispozícii je pritom len 64 alebo 256 GB verzia. Voči tej väčšej nemáme výhrady, štvrť terabajtu stačí aj náročným, no 64 GB miesta pri foťáku s 60 fps Ultra HD videom na posmech.
One more thing…
Zaznelo aj na včerajšom evente Apple a na scéne sa objavil iPhone X (iPhone desať). Ten má byť revolučný. Aspoň podľa Tima Cooka. Revolučný je ale tak maximálne pre Apple.
Má totiž OLED displej so zaoblenými okrajmi a vyrezanou časťou pre nový kamerový systém TrueDepth a funkciu Face ID. K tej sa ešte dostaneme. Displej má 5,8″ a je takmer od okraja po okraj, na všetkých stranách. Nie je ale úplne od okraja po okraj. Mal byť?
Ťažko povedať či chcel Apple dosiahnuť štýl Xiaomi Mi MIX alebo nie. OLED displej mu pritom vyrába Samsung, ktorý niečo podobné predviedol v modeloch Galaxy S8/S8+ a najnovšie aj Galaxy Note8.
Ani tu ale nie je displej od okraja po okraj bez rámika. Displej, alebo skôr iOS 11 má ale jednu nevýhodu. Vyrezanie v hornej časti spôsobuje, že pri sledovaní obrázkov či videí na celú šírku sa z nich táto časť odreže.
Displej má aj podporu HDR, ale jas 625 cd/m² je v porovnaní s konkurenčnými OLED displejmi smiešny (Note8 má vyše 1 200 cd/m²). To by bol ten revolučný displej.
Druhou revolučnou funkciou má byť Face ID. To nahradí doterajší Touch ID, teda snímač odtlačku prsta, ktorý v Apple iPhonoch fungoval dokonale a hlavne rýchlo. Face ID má byť ale spoľahlivejšie a to aj v tme.
O tom ale silno pochybujem, veď aj počas predstavenia novinky Face ID prezentujúcemu zlyhalo. Zároveň Apple zabudlo na nemalú časť moslimského sveta, kde sa ženy zahaľujú šatkami a teda tvár im nie je vidieť. Ako si ony budú odomykať iPhone X?
S Face ID a vlastne technológiou TrueDepth prichádza aj iná, funkcia – animoji. Ide o oživenie emotikonov (smajlíkov) pomocou výrazu tváre používateľa. „Revolučná“ funkcia ako sa patrí. Vďaka nej môžete posielať animované hovienko alebo jednorožca aj s nahranou správou.
Ani tu Apple nezabudol podotknúť, že novinka ponúkne bezdrôtové nabíjanie. V predaji budú aj vlastné bezdrôtové nabíjačky, dokonca aj taká, na ktorú sa zmestí na nabíjanie iPhone X, hodinky Watch či slúchadlá Air Pods. Tie ale iba s príplatkovým kúskom na bezdrôtové nabíjanie.
Nech sa na iPhone X pozerám z akéhokoľvek uhla, nevidím, čo je na ňom revolučné. Vyrezaný displej sme tu už mali, bezdrôtové nabíjanie tiež, odomykanie pomocou tváre Samsung mal už v bombovom modeli Note7, optickú stabilizáciu pre obe šošovky duálneho fotoaparátu tu máme tiež…
Jedinou novinkou sú tak animoji. Tomu sa veru povie revolúcia. Ešte väčšia ako cena takmer 1 200 € za smiešnych 64 GB bez možnosti rozšírenia.
Hoci Apple nepredstavil prakticky nič nové, teda nič, čo by sme tu už roky nemali, jeho fanúšikovia novinky ocenia. Veď doteraz ich nemali a mohli ich len ticho závidieť konkurenčným riešeniam. Novinky ocenia pritom natoľko, že sa stanú najpredávanejšími zariadeniami vo svojom segmente.
Na druhej strane, aj napriek nerevolučným funkciám a vlastnostiam, ktoré Apple včera vo svojich produktoch predviedlo, je viac ako isté, že práve vďaka nim sa do povedomia používateľov výrazne viac dostanú také veci ako bezdrôtové nabíjanie, možnosť telefonovať cez smart hodinky či streamovať Ultra HD obraz.
A to tu doteraz chýbalo. Hoci sa svetoví výrobcovia snažili a stále snažia presadiť rôzne šikovné a praktické funkcie, žiadnemu sa to doteraz nepodarilo. A tak, ako Apple pred 10 rokmi ukázal svetu, že smartfón s dotykovou obrazovkou sa má ovládať prstami a nie stylusom, možno si zvykneme na nabíjanie svojich zariadení kdekoľvek ich položíme.
Stavím sa, že za pár mesiacov sa objavia desiatky výrobcov, ktorí budú ponúkať najrôznejšie a najštýlovejšie bezdrôtové nabíjačky. Určite prídu aj výrobcovia nábytku rovno s nabíjačkami pod povrchom stola či nočného stolíka, v nohe lampy apod.
Čo príde potom? WWDC 2018. Už teraz je jasné, že nový MacBook a nové iPady budeme nabíjať bezdrôtovo…
Navyše, vďaka Apple sa určite zvýši predaj televízorov s Ultra HD HDR, veď majitelia Apple TV 4K nebudú chcieť už pozerať na ten škaredý Full HD obraz. Rozširovaním Apple TV 4K a zvyšovaním predaja 4K UHD televízorov výrazne vzrastie dopyt po obsahu, ktorý môže zrazu exponenciálne rásť. Konečne.
Apple tak naozaj včera večer objavil Ameriku. Našťastie. Aj keď predstavil novinky iba pre majiteľov doterajších Apple produktov, vďaka nim sa konečne rozšíria omnoho viac ako kedykoľvek predtým.