Lokalizačné prívesky sú opäť v kurze a najmä vďaka príchodu technológie UWB, ktorá sa zapáčila Apple i Samsungu. Keď ale dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté a platí to aj v prípade príveskov Apple AirTag a Samsung Galaxy SmartTag+. Ako sa teda tieto prívesky líšia a ktorý je ten lepší?
Kým nebudeme mať príležitosť tieto prívesky postaviť proti sebe do praktického súboja, porovnať si ich môžeme aspoň na papieri. Pozrieme sa na to, ako Apple a Samsung pristúpili k vývoju svojich príveskov z pohľadu konštrukcie, hardvéru i softvéru, pod ktorý spadá aj ich vlastná lokalizačná sieť a doplnkové funkcie.
Dizajn
Prvá vec, ktorú si na nových lokalizačných príveskoch všimnete, je samozrejme ich dizajn. Teraz ale nemám na mysli samotný vzhľad, ale skôr jeho praktickú stránku. Ako som už spomenul v nedávnom komentári, Apple podľa mňa tentokrát šliapol vedľa a pred praktickosť postavil vzhľad a ďalšie príjmy.
Na nový AirTag sa síce dobre pozerá, no na kľúče či batožinu si ho pripevníte iba v prípade, že si k nemu dokúpite aj (takmer rovnako drahý) obal. Samsung Galaxy SmartTag+ si oproti tomu môžete pripevniť prakticky kamkoľvek okamžite po jeho rozbalení.
Apple AirTag 0:1 Samsung Galaxy SmartTag+
Odolnosť
Nový Apple AirTag je síce vďaka kovovému obalu magnetom na škrabance, no v porovnaní s príveskom SmartTag+ ponúka výrazne vyššiu odolnosť voči vode a prachu. Galaxy SmartTag+ disponuje certifikáciou IP53, ktorá označuje jeho zvýšenú odolnosť voči prachu a striekajúcej vode. Konkurenčný AirTag s certifikáciou IP67 oproti tomu odolá prachu úplne a poradí si aj s ponorením do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút.
Apple AirTag 1:1 Samsung Galaxy SmartTag+
Batéria
V súvislosti s odolnosťou voči vode a prachu vám môže napadnúť aj otázka výdrže a prípadnej výmeny batérie. Oba prívesky sú si v tejto kategórii rovné. Napája ich vymeniteľná batéria typu CR2032, ktorá by v tele oboch príveskov mala vystačiť zhruba po dobu 1 roka. Výmena batérie je pritom v prípade oboch príveskov záležitosťou niekoľkých sekúnd.
Apple AirTag 2:2 Samsung Galaxy SmartTag+
Outdoorová lokalizácia
Malé lokalizačné prívesky, medzi ktoré patrí aj táto dvojica, nedisponujú vlastným GPS modulom, ani hardvérom potrebným pre pripojenie k mobilnej sieti. Apple aj Samsung sa namiesto toho pri vyhľadávaní stratených cenností s lokalizačnými príveskami spoliehajú na ostatné zariadenia svojich značiek.
Ak niekde na verejnosti stratíte Apple AirTag, jeho aktuálnu polohu na servery Apple a následne do vašich zariadení môže odoslať prakticky každý novší iPhone, iPad či Mac v okolí, vrátane tých cudzích. Rovnako to funguje aj pri lokalizácii príveskov Galaxy SmartTag/SmartTag+, ktorých polohu vám na diaľku odošle každé novšie zariadenie v okolí z rodiny Samsung Galaxy.
Úspešnosť vyhľadania stratenej cennosti vybavenej jedným či druhým príveskom tak v plnej miere závisí od hustoty siete danej značky v danej lokalite. Samotné lokalizačné siete oboch značiek sú si v tomto smere prakticky rovné, vrátane ochrany súkromia a osobných údajov pri odosielaní aktuálnej polohy príveskov prostredníctvom cudzích zariadení.
Apple AirTag 3:3 Samsung Galaxy SmartTag+
Indoorová lokalizácia
Apple aj Samsung do svojich príveskov integrovali už v úvode spomínanú technológiu UWB, ktorá sa v tomto prípade stará o presnejšiu lokalizáciu príveskov s odchýlkou niekoľkých (desiatok) centimetrov. Touto technológiou samozrejme musí byť vybavený aj smartfón, ktorý použijete na ich hľadanie.
Apple vám presnú polohu prívesku ukáže pomocou virtuálneho kompasu s vymedzením smeru, ktorým sa máte pre nájdenie prívesku vybrať. Samsung to robí podobne, akurát virtuálny kompas nahrádza za rozšírenú realitu, ktorá vám umožní prostredníctvom kamery a obrazovky vášho smartfónu vidieť, kde približne sa stratený prívesok v priestore okolo vás nachádza.
Presnosť týchto dvoch metód vyhľadávania si budeme musieť ešte v praxi vyskúšať. Papierovo je však využitie rozšírenej reality určite intuitívnejšie, čo ale ešte nezaručuje, že toto vyhľadávanie bude aj rýchlejšie a presnejšie. Nateraz si ale bod v tejto kategórii zaslúži Samsung Galaxy SmartTag+ (pri kúpe prívesku nezabudnite, že prvý SmartTag túto funkciu nepodporuje).
Apple AirTag 3:4 Samsung Galaxy SmartTag+
Doplnkové funkcie
Apple to vždy hrá na jednoduchosť, čo sa mu nemusí vždy vyplatiť. Apple AirTag slúži na lokalizáciu vecí, ku ktorým je pripnutý a tam to končí. Samsung Galaxy SmartTag/SmartTag+ oproti tomu vďaka vstavanému tlačidlu môžete využiť aj na vzdialené prezvonenie vášho smartfónu či dokonca ovládanie smart zariadení vo vašej domácnosti. Je záhadou, prečo Apple na takéto funkcie nemyslel aj napriek tomu, že vo veľkom buduje ekosystém zariadení cez platformu HomeKit.
Apple AirTag 3:5 Samsung Galaxy SmartTag+
Cena
Apple v tomto prípade prekvapil a cenou prívesku AirTag podstrelil konkurenciu, aj keď len o chlp a nie úplne presvedčivo. Kým Samsung Galaxy SmartTag+ kúpite od 30. apríla na slovenskom trhu za 39,90 €, Apple AirTag mieri na náš trh s cenou 35,00 €. Táto cena ale nemusí byť definitívna.
Ak si chcete AirTag pripevniť na kľúče, batožinu či domáceho miláčika, k jeho cene si musíte pripočítať spomínané obaly a kľúčenky. Samsung Galaxy SmartTag+ sa zas nepochybne skôr či neskôr objaví v predaji aj s výraznejšími zľavami podobne, ako jeho lacnejší súrodenec bez podpory AR.
Bez špekulácií ale v tomto prípade bod patrí Apple, čo mu napokon aj tak nepomohlo k víťazstvu. Hoci Samsung Galaxy SmartTag+ vzišiel z nášho teoretického súboja ako víťaz, v praxi si napokon prívesok tak či onak vyberiete na základe ekosystému zariadení, ktoré osobne využívate. V oboch prípadoch pritom ide o šikovné a pomerne lacné doplnky, ktoré vám jedného dňa môžu naozaj pomôcť s hľadaním stratených cenností.
Apple AirTag 4:5 Samsung Galaxy SmartTag+