Reklama

Ako som z Androidu prešiel na Apple iPhone

Richard Pliešovský

Keď som pred rokom kupoval iPad, predavač mi na rozlúčku nadhodil: „Takže ďalší telefón bude iPhone.“ „No isto,“ pomyslel som si. „Môžeš čakať.“ Ubehol nejaký čas a ja som držal v ruke iPhone 8. Ten proces nebol jednoduchý, ani priamočiary a už vôbec nie láska na prvý pohľad. Ale stalo sa a to povestné Do roka a do dňa bolo v mojom prípade do roka bez jedného dňa.

Na Androide som fungoval roky, ale ako fanúšik techniky som, samozrejme, sledoval dianie aj v tábore iOS. Ich posmešky, že Android je lagdroid a podobne som považoval len za folklór adolescentov, nie seriózne poznatky.

Jednak, vždy som mal kvalitný prístroj a jednak, nikdy som nič podobné na mojich zariadeniach (a zariadeniach v rodine) nezbadal. Aj doteraz bez problémov používam štvor- a päťročné tablety. Napriek tomu, keď som dostal dobrú ponuku na iPad Air 2, vzal som ho.

Zvyknutý na superamoled, najviac som sa bál kvality displeja. Ako sa ukázalo, zbytočne. Potešil ma obraz ako lusk. Ďalšia moja zbytočná obava bola v synchronizácii a v aplikáciách. Všetky appky, ktoré používam, som našiel aj v iOS.

Každá apkka od Googlu, všetky kontá, funguje krásne naprieč mobilnými systémami. A tiež medzi počítačmi a macmi. Nabíjanie tabletu je tiež približne rovnako dlhé, takže aj táto obava padla.

Čo má také iOS a Android nie?

Toto je ťažká otázka a odpovedať si na ňu musí každý sám. Hovorí sa, že iOS je jednoduchý a intuitívny a Android síce komplikovaný, ale nastavíš si všetko. Nie je to tak. Práve naopak.

Applácka snaha robiť veci inak neznamená v preklade nič iné, ako všetko skomplikovať. Čo iné je ignorácia tlačidla naspäť? (Donedávna nemali ani myš s pravým tlačidlom!) Keď som si nainštaloval Pixelmator, nielenže som v ňom nevedel nič robiť, ale ani sa z neho dostať.

Nielenže chcú ušetriť na fyzických tlačidlách, ale oni šetria dokonca na tých virtuálnych. Takže podľa mňa je Android jednoduchší a naučí sa v ňom robiť aj technický antitalent.

Prečo teda iOS?

Bezpečnosť? Týmto rozprávkam moc neverím. Napríklad keď predstavovali iPhone X a jeho Face ID, tvrdili, že to testovali na milióne tvári. To mám akože veriť, že im milión ľudí podpísalo súhlas na spracovanie údajov?

Spoľahlivosť? To už skôr, nie však v tom zmysle, že Android sa samovoľne reštartuje, je pomalý, zamŕza a podobne. Veľakrát mi zamrzol aj iPad. Vlastne častejšie ako Android. Keď som si však kúpil redukciu, aby som mohol prepojiť Android s TV, nešlo to.

Keď som si ju kúpil k iPadu, fungovalo to. A to je asi jeden z troch hlavných dôvodov prečo som napokon vymenil aj smartfón za iPhone: Funguje to.


Od Samsungu S8 k iPhone 8

Od leta som bol majiteľom Samsungu S8. Úžasný displej, rýchlonabíjanie, konečne fungujúca čítačka odtlačkov prstov. Ale aj tak som uvažoval nad iPhonom. Na Samsungu mi najviac vadil – paradoxne – displej.

Vždy keď som ho chytil do ruky, nechtiac som stisol nastavenie widgetov a tapety. Po čase to človeka prestane baviť. Druhá vec na displeji – jeho úzky a dlhý tvar. A tak keď som dostal ponuku – vymenil som. Dodnes neľutujem.

IPhone nie je žiaden zázrak, mne však vyhovuje, bral som ho kvôli trom veciam. O prvej som sa už zmienil – funguje to. Mám slúchadlá AirPods a sú to jediné slúchadlá, ktoré mi nepadajú z uší. Nehrajú síce tak dobre, ako moje Sennheisser IE800 a Bang & Olufsen Beoplay H5, ale používam ich každý deň a stále sa z nich teším.

Zdroj | iFixit

Ďalší dôvod pre iPhone je hudba. Používam ho ako hudobný prehrávač, mám obrovskú zbierku hudby a keď to skombinujem s Apple Music (funguje aj na telefónoch pod Androidom), mám všetku tú audio krásu sveta na dosah.

Tretí dôvod pre iPhone je fotografia. Nemôžem povedať, že moje Samsungy fotili (a fotia) zle. Ale ekosystém Apple mi proste sedí najlepšie.

Apple začal tento rok používať popri rokmi osvedčenom formáte JPG nový HEIF. Zaberá menej miesta a je jednoducho lepší. Nevýhoda je, že ho podporuje málo výrobcov a skoro žiaden fotoeditor.

Pod Windows začal tento formát akceptovať zatiaľ len Zoner. Ak môžem dať radu fotonadšencom, ak používajú tento formát, je dobré nastaviť si v Dropboxe ukladanie fotiek nie v HEIF, ale v JPG, aspoň zo začiatku, kým sa tento nový formát neuchytí.

Tu sa dostávam k veľkému problému, ktorý ma brzdil pri prechode na iPhone. Moje múdre hodinky Samsung Gear S2. Vygooglil som si niečo o akejsi betaverzii, ktorú si mám stiahnuť, ale nešlo to.

Napísal som e-mail do Samsungu, odkiaľ mi odpovedali, že bohužiaľ, žiadna aplikácia pre nové iPhony nie je. Napokon som otvoril App Store a tam – čuduj sa svete – apka bola a hodiny mi idú, dokonca sa mi subjektívne zdá, že vydržia dlhšie a spojenie mi toľko nevypadáva.

Vyzerá to teda tak, že každá strana má za ušami a ešte raz opakujem – nič, ani nový iPhone nie je dokonalý. Predstavte si teraz moju situáciu – pol dňa s ním hráte, nastavujete kontá, aplikácie a večer spárujete aj hodinky, ktoré sa nemali dať spárovať.

A keď sa skoro ráno zobudíte, iPhone je totálne vybitý (večer mal 38 %) a keď ho dáte nabíjať a zapnete, zistíte, že sa každých 30 sekúnd reštartuje. Čo to došľaka je?

Na internete ani zmienka o niečom podobnom. A tak som nútený urobiť na ňom DFU režim a totálne ho preinštalovať. Až na obed sa dozviem, že toto sa nestalo len mne a na Slovensku, ale celosvetovo (pozri napr. tu).

Apple urýchlene vydal aktualizáciu systému. Veľmi zvláštne – toto kebyže sa stane v Androide, tak je iné haló. Ja som v iOS nový, ale takto si veru nepredstavujem toľko vychválený bezpečný, spoľahlivý a stabilný systém.

Autor: Richard Pliešovský

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.