V našej smart redakcii sa tešíme z každého nového gadgetu, ktorý nám pomáha a vieme ho ovládať cez redakčné smartfóny. Inteligentný video zvonček je ďalším z nich, jeho inštalácia nám síce trvala dlhšie, o to viac sa tešíme z funkcií, ktorými obohatil náš smart život v redakcii. Ako sme teda nainštalovali praktický gadget od Netatmo a čo dokáže?
Inteligentný video zvonček Netatmo sme si nevybrali v redakcii náhodou, máme radi smart gadgety a zvonček, vďaka ktorému vieme na diaľku komunikovať napríklad s kuriérmi bol pre nás doslova povinnou jazdou. Nechceme totiž zmeškať žiadny nový produkt, ktorý k nám do redakcie dorazí. Výhodou však je aj to, že zvonček je ďalším malým strážcom redakcie, ale poďme pekne po poriadku.
Inteligentný video zvonček sme si objednali od známeho výrobcu Netatmo, ktorý mimochodom patrí do skupiny Legrand. Kúpite ho aj na Slovensku, v ponuke ho má množstvo známych predajcov, za cenu 299 eur. Ale pozor! Video zvonček nie je batériový, je napájaný priamo zo siete. Preto ak máte klasický drôtový zvonček, inštalácia inteligentného video zvončeka Netatmo bude triviálnou záležitosťou – stačí vymeniť len tlačidlo vášho existujúceho zvončeka a vo vnútri pripojiť špeciálny modul.
Ak inštaláciu nemáte, potrvá vám to dlhšie, ako nám. Výsledok však stojí za to. V našom prípade sme teda ešte pred samotným zapojením inteligentného videozvončeka museli dokúpiť mechanický zvonček, ktorý je napájaný 230V. Jeho cena je našťastie nízka, takéto zariadenie zoženiete za približne 10 až 15 eur (veľká biela plastová krabička na foto vyššie).
Aby sme však zapojili mechanický zvonček a vytvorili el. okruh pre spínač zvonku (špínačom je v našom prípade inteligentný video zvonček Netatmo), potrebovali sme urobiť aj inštaláciu, t.j. priviesť káble k mechanickému zvončeku vo vnútri redakcie, ale aj k tlačidlu – elektrickému video zvončeku Netatmo. Opäť sme tak v našich redakčných stenách vŕtali.
Na to, aby zapojenie fungovalo, je potrebné pripojiť k mechanickému zvončeku modul Netatmo, ktorý komunikuje s vonkajším video zvončekom – stará sa o spínanie okruhu. Jednoducho, modul vo vnútri, stačí napojiť na mechanický zvonček a keď sa stlačí tlačidlo na inteligentnom video zvončeku Netatmo, ozve sa vo vnútri zvonenie. Dôležité je pozrieť si návod. Je jedno kam, ktorý kábel modulu zapojíte, ale je dobré ak máte nastavenú pred prvým spustením polohu 1 a LOW.
Samotná inštalácia inteligentného videozvončeka je po natiahnutí kabeláže (ak už káble vyvedené máte, začínate presne tu), jednoduchou záležitosťou. Na existujúce káble napojíte držiak inteligentného video zvončeka. Môžete ho napojiť na rovný povrch, alebo máte v balení aj držiak, ktorý má sklon. Ten sme použili v redakcii, keďže montujeme na vstupné dvere v rohovej časti a je vhodné aby bol zvonček naklonený do priestoru.
Kábel, ktorý prepája el. okruh zapojíte do pripravenej svorkovnice, a je to. Teraz už stačí pripojiť samotný modul inteligentného video zvončeka.
Možno rozmýšľate, že zvonček vám môže niekto vytrhnúť, vziať. Nie je to také jednoduché. Samotné telo zvončeka sa k držiaku priskrutkuje vďaka špeciálnej bezpečnostnej skrutke, ku ktorej dostanete v balení zvončeka skrutkovač. Jednoducho bežným skrutkovačom zvonček z držiaka nevyberiete. Vyskúšali sme si aj vytrhnutie zvončeka, je to náročné. Navyše, aj keby sa o to niekto pokúsil, budete o tom vedieť ihneď, vďaka upozorneniu zo zvončeka na vašom smartfóne.
A je to! Inteligentný video zvonček Netatmo je na mieste. Úprimne, musíme priznať, že dizajn zvončeka sa nám veľmi páči, aj preto sme si ho vybrali. Moderné hrany, čierna farba v kombinácii so sivou a striebornou na tlačidle sa hodí k súčasným moderným stavbám aj bránam, ktoré sú zväčša práve sivé alebo čierne.
Možno sa vám zdala inštalácia zložitá, ale opak je pravdou. Ak inštaláciu káblov už máte, v podstate len vo vnútri k mechanickému zvončeku pripojíte modul Netatmo, ktorý bude komunikovať s vonkajším video zvončekom. Ten tiež stačí priskrutkovať a napojiť na existujúce káble. My sme síce išli ťažšou cestou aj s vŕtaním, no to preto, že kabeláž sme nemali. Dobré je však vedieť, že si môžete takýto zvonček dopriať aj tak, inštalácia nie je náročná, zvládnete ju aj sami. Ak nie, vždy viete zavolať odborníka. Po napojení zariadení prichádza to hlavné, spustenie.
Zvonček nám indikoval cez diódu, že je prepojený s vnútorným modulom. A tak sme mohli do nášho smartfónu s OS Android (samozrejme existuje appka aj pre iOS) ištalovať aplikáciu Netatmo Security. V aplikácii sme si vybrali zariadenie video zvončeka a mohli sme začať párovanie.
Po tom, ako sa pripojíte na vašu hlavnú Wi-Fi sieť, objaví sa v aplikácií aj zvonček Netatmo. Párovanie sa nám podarilo na prvýkrát, čo je dobre. Toto máme na smart zariadeniach radi, ak nestrávime pri ich hľadaní a spustení namiesto minút hodiny.
Tu to bolo našťastie v minútach. Začali sme objavovať aplikáciu, kde si viete pozrieť aj polohu inštalácie zvončeka.
Samozrejme sme sa tešili na prvé smart prezvonenie. Predtým sme si ho vyskúšali, aby sme zistili, či el. okruh funguje. Mechanický zvuk vnútorného zvončeka sme našťastie po stlačení vonkajšieho tlačidla počuli. Teraz by však zvonček mal ukázať zvonenie už aj na našom smartfóne s aplikáciou. Voilá, je to tu! Máme hovor z nášho „Smart Video Doorbell“. Presne takto to funguje. V sekunde, keď niekto stlačí tlačidlo na zvončeku, okrem zvuku z vnútorného mechanického zvončeka máte aj na vašom smartfóne notifikáciu s „prichádzajúcim“ hovorom. Môžete byť pritom kdekoľvek, kľudne aj tisícky kilometrov ďaleko.
Výhodou je, že vy nemusíte „hovor“ zo zvončeka prijať a ihneď komunikovať s osobou, ktorá stlačidla tlačidlo. Môžete si ešte skôr, ako zvonenie príjmete pozrieť video, kto vlastne stojí pred vašimi dverami.
Až keď chcete a vidíte, kto vám volá, môžete rozhodnúť či hovor príjmete alebo odmietnete, aj to či bude zapnutý váš mikrofón a reproduktor zvončeka, teda či vás bude počuť druhá strana. V podstate je na vás, či na zvonenie zareagujete, alebo nie.
Ak nie ste pri telefóne, o tom, že vám niekto zvonil pred dverami budete vedieť. Notifikácie zostanú v lište, medzi inými notifikáciami a vy tak vidíte zmeškaný hovor z vášho video zvončeka.
Je pritom na vás, ako si zvonček nastavíte. Či vás má len informovať o zvonení, alebo má rovno nahrávať každú udalosť a zvonenie. Všetko si viete nastaviť v aplikácii.
V našom prípade zvonček využívame naplno. Ak nie sme v redakcii a zvoní napríklad kuriér, vieme sa ihneď dohodnúť na prijatí zásielky, bez toho aby nás kuriér po tom, čo mu nikto neotvára, musel dodatočne kontaktovať. Jednoducho s ním hovor vybavíme priamo cez zvonček. A keďže sme smart, ak máme práve pred redakciou odparkované naše auto, môže nám kuriér uložiť zásielku rovno do jeho kufra. Totiž vieme mu vďaka Xmarton kufor auta otvoriť tiež na diaľku. Vidíme pritom každý pohyb, takže ak by náhodou niečo z auta kuriér vybral, máme o tom záznam.
Páči sa nám, že každý záznam zo zvončeka vidíte v aplikácii na prehľadnej časovej osi. Vidíte tak, či vám niekto volal, či ste hovor prijali, či zvonček len detekoval pohybujúcu sa osobu. A samozrejme, ak sa vytvoril záznam, viete si ho kedykoľvek pozrieť a stiahnuť do vášho smartfónu. Mimochodom, záznamy sa ukladajú na pamäťovú kartu v tele zvončeka, ktorú so zvončekom dostanete. Môžete si ich však nechať ukladať aj na cloudové úložisko Dropbox, alebo priamo na FTP server.
A čo je úplná pecka, ak radi používate asistenta Google alebo Siri vo vašom iPhone, stačí len povedať napríklad „Siri, zobraz mi zvonček“.
Netatmo má Full HD kameru s rozlíšením 2 Mpx. Najskôr sme sa zľakli, že videozáznam nebude veľmi kvalitný, ale výsledok je milým prekvapením. Videá sú vo Full HD rozlíšení, samozrejme širokouhlé na výšku 9:16 s uhlom záberu 140° (čo je dobré, lebo presne takýto záber potrebujete keď sa chcete pozrieť, kto je pred dverami) a nechýba HDR. Na účely zvončeka je video postačujúce, fanúšikovia 4K si však budú musieť počkať pravdepodobne na ďalšiu generáciu.
Samozrejmosťou je nočný režim. A ak vás zaujíma, či zvonček vydrží aj mrazy, hmm… mal by fungovať do -10°, takže uvídíme, ako to bude počas zimného obdobia. Miesto inštalácie v našom prípade by malo byť dobré, na vonkajšej bráne by už funkčnosť mohla byť v silnejších mrazoch obmedzená. Naopak horúčavy by mal zvonček zvládnuť do 40° a samozrejme nechýba ani odolnosť voči nepriaznivým podmienkam, v tomto prípade má zvonček certifikáciu IP44.
K zvončeku sa viete pripojiť kedykoľvek. Pozrieť sa pred váš dom, v našom prípade pred vstup do redakcie, môžeme naživo aj bez toho, aby niekto aktivoval zvonenie. Čo sa nám však páči, môžete nechať zvonček pozorovať okolie a ak sa v zóne, ktorú si nastavíte objaví osoba, ihneď vás o tom zvonček informuje cez notifikácie a keď si to nastavíte, tak automaticky vytvára záznam.
Na čo je to dobré? Máte tak vďaka zvončeku ďalšie zariadenie, ktoré kontroluje priestor, v tomto prípade vstup. Ak si zvonček dáte na bránu, pred ktorou je pohyb osôb, záznamov budete mať zbytočne veľa. Avšak ak si ho dáte na miesto, ako napríklad v našej redakcii, pred dvere – zaznamenávať vám bude len osoby, ktoré v podstate už vstúpili na váš pozemok a z nejakého dôvodu sa pohybujú v monitorovanom priestore. Ak takýto pohyb zaregistrujete, viete cez zvonček vďaka reproduktoru na nežiaddúcu osobu zakričať, pričom o všetkom máte záznam.
Samozrejme prístup k zvončeku viete dať osobám, ktoré prístup vyžadujú, napríklad členom vašej domácnosti. Viete tak napríklad presne, kedy sa vaše deti vrátili zo školy. Komunikácia zvončeka je pritom šifrovaná.
Aktuálne už inteligentný video zvonček Netatmo využívame v redakcii približne mesiac a sme nadšení. Máme dokonalý prehľad o návštevách, o pohybe pred vstupom do redakcie a najmä, vieme vybaviť zvonenie aj vtedy, keď sme kilometre ďaleko od redakcie. Nie každý má totiž na vás telefón, ak je to doručovateľka s dôležitou zásielkou, viete sa dohodnúť prostredníctvom zvončeka na opäťovnom doručení, s kuriérom na ďalšom termíne a podobne. Nehovoriac o tom, že v podstate máte ďalšieho člena, ktorý 24-hodín monitoruje váš vstup, samozrejme aj za úplnej tmy.
Za nás si takéto smart zariadenie rozhodne zaslúži TIP REDAKCIE.