V súčasnosti už prakticky neexistuje nový smartfón, ktorý by nemal USB-C port, presnejšie USB Type-C, ako sa označuje oficiálne. Rovnako tomu nie je inak ani pri nových tabletoch, notebookoch či stolných počítačoch. USB-C porty sa rozširujú aj do externých monitorov či dokonca automobilov. Ako si ale vybrať ten správny USB-C kábel? Vyskúšali sme niekoľko z nich.
Čo je to USB-C a ako si vybrať USB-C kábel v teórii zhrnul kolega pred vyše dvomi rokmi. Odvtedy sa prakticky nič nezmenilo. Stále tu máme rôzne USB-C káble, kde tu sa objavia aj Thunderbolt 3 káble, ktoré stoja ale také sumy, že za tak vysokú prenosovú rýchlosť sú ochotní priplácať iba profesionáli.
Bežné USB-C káble, ktoré majú USB-C koncovku na oboch stranách kúpite aj za pár eur. Majú ale drobnú nevýhodu – sú pomalé. Sľubovať síce môžu 60 W Power Delivery, no ich štandardom je USB 2.0. V praxi to znamená, že ich prenosová rýchlosť je necelých 0,5 Gbit/s.
Potom tu máme štandard USB 3.2, ktorý je ale mätúci ako žiadny iný štandard pred ním. Totiž za touto skratkou je nutné ešte hľadať pojmy ako Gen 1, alebo Gen 2, na čo už ale mnohí výrobcovia kašlú. Ide zväčša o takých, ktorí síce majú USB-C kábel so štandardom USB 3.2, no ide o jeho staršiu generáciu Gen 1. Jej maximálna prenosová rýchlosť je 5 Gbit/s.
To, čo by ste mali hľadať pri kábloch je nápis USB 3.2 Gen 2, alebo USB 3.2 SS ako SuperSpeed+ alebo SuperSpeed10 (SS10). V takom prípade dostanete cez kábel v teórii 10 Gbit/s. Najnovšie káble vedia dosiahnuť aj 20 Gbit/s, označované sú ako SuperSpeed20 (SS20), alebo USB 3.2 Gen2x2.
Štandard USB 3.1 už prakticky neexistuje. Všetky predošlé nahradili USB 3.2 a jednotlivé označenie za nimi. USB 3.2 Gen 1 a USB 3.2 Gen 2, ktorému sa ešte pridáva na konci 2×2 označujúce prenosové rýchlosti 20 Gbit/s. Viac o tomto guláši nájdete v našom staršom článku.
Ak chcete prenášať dáta vysokou rýchlosťou a máte aj podporované zariadenia, zvážte kúpu Thunderbolt 3 kábla. Je 4x rýchlejší v teórii, ale aj praxi. Tá síce nedosahuje 40 Gbit/s, ale 10-15 Gbit/s dosiahnuť dokážete.
Káble sa tiež môžu odlišovať kvalitou spracovania, čo má za následok obmedzenie nabíjacieho výkonu. Pre smartfóny súčasnosti stačí aj 20, 40 či 60 W, no ak máte výkonný notebook s USB-C nabíjaním, 60 W vám stačiť nebude. Nabíjačka k notebooku by mohla síce poskytovať napríklad aj 90 W, no kábel nedokáže prenášať viac ako svojich 20 či 60 W. Nabíjanie notebooku je potom nedostatočné a batéria sa pri práci neustále vybíja, až sa vám notebook nakoniec vybije celkom.
Vyskúšali sme tak rôzne káble a merali ich rýchlosť prenosu a výkon nabíjania. Vo výbere sa ocitol originálny kábel k Apple MacBook Pro a jeho nabíjačke, Moshi Monitor Cable, no-name USB-C kábel s označením USB 3.1 Gen 2, teda po novom USB 3.2 Gen2 a nakoniec USB-C kábel od mobilného telefónu.
Všetky káble sme skúšali s nabíjačkou Apple s výkonom 87 W a USB-C SSD diskom SanDisk Extreme Portable SSD s USB 3.2 Gen2. Všetky káble i disk sme pripájali k Thunderbolt 3 portu Apple Mac Book Pro 15,6.
Prekvapením je Apple. Kým výkon nabíjania dosahoval takmer maximum nabíjačky, teda 86 W, prenosová rýchlosť dosahovala iba cca 37 MB/s (0,296 Gbit/s) pre zápis a 40 MB/s (0,32 Gbit/s) pre čítanie.
Kábel Moshi Monitor Cable so štandardom USB 3.2 Gen2 taktiež nemal problém s prenosom 86 W výkonu nabíjačky, podstatne lepšie na tom boli ale aj prenosové rýchlosti pre prenos dát. V priemere dosahoval zápis cca 435 MB/s (3,48 Gbit/s) a 524 MB/s (4,19 Gbit/s) pre čítanie.
Prekvapil no-name (na kábli nie je uvedený výrobca) USB-C kábel, ktorý sme našli v redakcii. Nabíjací výkon dosahoval takmer maximum, teda 86 W, prenosové rýchlosti dosahovali až 484 MB/s (3,87 Gbit/s) pre zápis a 526,2 MB/s (4,21 Gbit/s) pre čítanie.
Pre zaujímavosť sme vyskúšali aj USB-C kábel pribalený pri SSD disku od SanDisku. Ten dosahoval síce iba 60 W výkon nabíjania a špičkové dátové rýchlosti na úrovni 475 MB/s (3,8 Gbit/s) pre zápis a 523,4 MB/s (4,19 Gbit/s) pre čítanie.
Nakoniec nám ostal kábel z balenia smartfónu. Maximom pre nabíjanie bolo rovnaké, ako v prípade SanDisku, teda 60 W, no prenosové rýchlosti dosahovali rovnako chabé hodnoty, ako v prípade Apple USB-C kábla – 38,2 MB/s (0,305 Gbit/s) pre zápis a 40 MB/s (0,32 Gbit/s) pre čítanie.
Z krátkeho testu tak jasne vidieť, v čom sa odlišujú jednotlivé USB-C káble. Nie je to len výkon pri nabíjaní zariadenia, ale aj prenosové rýchlosti. Kým pri smartfóne rýchlosť na úrovni 0,3 Gbit/s neprekáža, v prípade kábla k počítaču je táto rýchlosť na dnešnú dobu chabá. USB-C kábel štandardu USB 3.2 Gen2 a vyšší sa totiž zíde aj do budúcna, napríklad aj na prepojenie notebooku s monitorom s USB-C portom.
Pre zaujímavosť, preniesť 102,5 GB fotiek pre USB 3.2 Gen2 káble trvá iba zhruba 4 minúty (maximálnu prenosovú rýchlosť nemáte okamžite). Preniesť rovnaké množstvo dát s USB 3.2 Gen1 káblom (Apple kábel a kábel k smartfónu) trvá vyše 42 minút!
Pri kúpe kábla preto hľadajte certifikáciu pre štandard USB 3.2 Gen2, prípadne USB 3.2 Gen2x2 a máte istotu, že ste si kúpili dostatočne rýchly kábel aj pre budúce aplikácie. Pre nás je prekvapením, že aj kábel bez mena dokáže divy v podobe vysokých rýchlostí, no odporúčame vsádzať na overené značky, ktoré tvoria káble z kvalitnejších materiálov.