Za 48 hodín si dvaja odvážlivci stihli vo VR vyskúšať tetovanie, jazdenie na motokárach aj let na krídlach lietadla. A ako to celé dopadlo?
Virtuálna realita je stále pomerne mladou technológiou. Používatelia si na ňu ešte celkom nezvykli, o výskumoch, ktoré by skúmali jej dlhodobé účinky ani nehovorím. Dean Johnson a Sarah Jones sa preto rozhodli stráviť 48 hodín s headsetom na očiach a tu sú ich zistenia.
Títo dvaja ľudia si povedali, že vo virtuálnej realite strávia dva dni, počas ktorých budú skúmať, aký dopad môže mať táto nová technológia na človeka. Počas bádania robili všetky veci, ktoré človek robí aj bežne, pridali však aj niečo radikálnejšie. Každú hodinu potom mali 5-minútovú prestávku, ktorá slúžila na toaletu a rýchly vlog, v ktorom vyjadrili svoje pocity.
Medzi najbežnejšie aktivity, ktoré dvojica vo virtuálnej realite vykonávala bolo samozrejme chodenie, behanie či jedenie. Počas testu mali čas aj na odpočinok, no pri prebudení na nich hneď znova čakala VR, čo len umocňovalo pocit, že v nej skutočne žijú. Dvojici ale bežné činnosti nestačili, preto vyskúšali hneď niekoľko radikálnejších aktivít.
Prvou takouto extrémnou skúsenosťou bolo šoférovanie motokár. Obaja trasu videli cez náhlavnú sadu Samsung GearVR, v ktorej bol zabudovaný aj samotný smartfón. Sťažovali sa hlavne na obraz, ktorý bol miestami roztrasený. Tieto informácie však môžu do budúcna použiť tvorcovia hier pre virtuálnu realitu za účelom ich skvalitnenia.
Ďalšou výzvou bolo tetovanie, na ktoré sa podujal Dean Johnson. Stále sa však rozprávame o výskume, a preto mali obaja počas celého testu Apple Watch hodinky, ktoré merali srdcovú aktivitu. A práve pri tetovaní boli zistené zaujímavé výsledky.
Dean Johnson ešte nikdy predtým nebol „pod ihlou“. Cieľom bolo zistiť či by bola bolesť spôsobená počas procesu tetovania únosnejšia za predpokladu, že by sa Johnson sústredil na virtuálnu realitu.
Za svoju oporu počas novej skúsenosti si Johnson vybral titul s názvom Gunjack. Ide o hru s futuristickým nádychom, v ktorej je hráč pilotom vesmírnej lode a snaží sa zostreliť nepriateľov.
Podľa Johnsona bola bolesť badateľne slabšia počas hrania spomínanej hry. Na škále od 1-10, kedy bolesť bez VR bola 10 sa jeho utrpenie s použitím headsetu znížilo až o tri priečky. To, že nejde len o pocit potvrdili aj Apple Watch. Tie v prvom prípade ukazovali hodnotu 103 BPM pri priamom pohľade na tetovanie, zatiaľ čo v hre sa počet úderov znížil na 74.
Poslednou skúškou bol let lietadlom. Nešlo však o obyčajný pobyt vo vzduchu. Obaja odvážlivci boli pripútaní ku krídlam lietadla tak, aby na nich stáli. Obidvaja sa teda v rýchlosti 240 kilometrov premávali na konštrukcii lietadla starom 75 rokov.
Johnsona si bohužiaľ jazdu až tak neužil. Pri vzlietaní mu totiž používaný Galaxy Note 4 ohlásil aktualizáciu (čo je ironicky akési šťastie v nešťastí) a počas letu bol nútený telefón vybrať a sledovať priebeh len cez sklenené šošovky. Dámska časť dvojice takéto problémy nemala, a teda dáta z testu boli zaznamenané.
Jedným z prekvapení bola pre nich aj hra Knockout League, ktorá ich pohltila. Do jej diania sa úplne ponorili, a to i napriek tomu, že ide o titul, v ktorom používateľ bojuje proti kresleným postavám. Pri tejto aktivite však nevyužívali Samsung GearVR, ale HTC Vive a Oculus Rift, ktoré navyše disponujú joystickmi.
A záver? Podľa slov oboch zúčastnených je ťažké určiť negatívne výsledky z dlhodobého pobytu vo virtuálnej realite. Počas celého testovania na nich totiž vplývali rôzne faktory, ktoré mohli, ale nemuseli dokázať, že dlhšie používanie VR je také nebezpečné, ako sa o ňom píše.
Zaujímavým faktom je i to, že ani jedna zo spoločností, ktoré sa výrobe VR príslušenstva sa nechcela pokusu zúčastniť, a to z dôvodu zdravotného rizika.
Po skončení experimentu sa však našli isté menšie problémy. Dean Johnson mal z dlhodobého nosenia headsetu otlačený nos a jeho zrak ešte určitý čas po tom dobre nereagoval na blízke objekty. Sarah Jones sa taktiež sťažovala na otlačené líca. Okrem toho žiadne radikálne poranenia nenastali.
Konieckoncov môžeme z výsledkov povedať, že dlhší pobyt vo virtuálnej realite nie je ani zďaleka taký nebezpečný, ako sa môže na prvý pohľad zdať. To však ešte neznamená, že na ľudskú psychiku nemá žiaden vplyv. Do budúcna ale budú mať výrobcovia nové informácie, s ktorými môžu pracovať.