Aj keď macOS s nami vie komunikovať po slovensky, stále ho v Cupertine nenaučili kontrolovať a opravovať Slovenský pravopis. Čo to v praxi znamená zistíte jednoducho tak, že vás neupozorní na žiaden preklep, či nebodaj na hrúbku, ktorú urobíte v elektronickej pošte, alebo v iných dokumentoch. Ako isto tušíte, aj na toto poznáme riešenie.
Vždy keď inštalujem čistý macOS, jednou z prvých vecí je to, že ho naučím kontrolovať pravopis. Nie je to nič zložité, zvládne to aj takmer úplný začiatočník. Pomôže nám pri tom slovník, ktorý vložíme do Knižnice.
Ja osobne používam slovník, ktorý sa nachádza napríklad na tomto odkaze. Slovník má už pár rokov, ale stále spoľahlivo funguje.
Stiahneme si súbor a rozbalíme ho. Otvoríme zložku sk_SK. Oba súbory označíme (Cmd + A) a potom skopírujeme (Cmd + C).
Cez Finder si otvoríme Knižnicu (Library), pomôže nám klávesová skratka Cmd + Shift + G.
Do vyhľadávacieho poľa napíšeme Knižnica a klikneme na vysvietenú voľbu Prejsť.
V adresári si vyhľadáme zložku s názvom Spelling.
Je celkom možné, že ju nenájdeme. V tom prípade si ju budeme musieť vytvoriť a takto pomenovať.
Do tejto zložky vložíme označené súbory (Cmd + V) a zavrieme kartu.
Otvoríme si Systémové nastavenia > Klávesnica > Text. V pravom stĺpci nájdeme Pravopis a tam si nastavíme jazyk Slovenčina (Knižnica).
Keď sme už v nastavení textu, môžeme si ešte urobiť zmenu písania úvodzoviek. Systém je totiž defaultne nastavený tak, že úvodzovky píše pred citáciou aj za ňou hore. V naších končinách sa však píšu na začiatku dole a na konci hore – „takto“.
Jednoducho si to zmeníme v poli hneď pod výberom pravopisu Použiť dynamické úvodzovky. Z menu si vyberieme druhú možnosť zhora.
Nakoniec potrebujeme ešte reštartovať Mac a potom už bude vedieť po slovensky a to nielen pravopis, ale aj ako sa správne píšu úvodzovky.
Odteraz, keď urobíme chybu v texte, systém vám ju podčiarkne. Ak na toto slovo nabehneme a klikneme pravým tlačidlom na myši, ukáže nám návrhy so správnym pravopisom.
Čo ale v prípade, že nás slovník upozorňuje na napísané slovo, ktoré je však v správnej podobe? Môžeme upozornenie ignorovať, alebo – ak vieme, že sa to slovo bude v našich textoch často vyskytovať – pridať ho do slovníka.
Opäť klikneme pravý tlačidlom nad podčiarknutým slovom a vyberieme voľbu Ignorovať pravopis, alebo klikneme na Zapamätať si pravopis. Odteraz nám už systém nebude navrhovať opravy týchto slov, pretože sme ich pridali do slovníka.
Ako som sľuboval, pridanie slovenského, resp. českého slovníka bolo jednoduché a nezabralo vám to veľa času.
Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v pravidelnej našej sérii.