VHS pozná každý z nás s dátumom narodenia do roku okolo 1990. Kazety, na ktorých sme mali milované rozprávky a naši rodičia filmy pre „dospelých“ ako Rambo či Smrtonosná zbraň sa stali neoddeliteľnou súčasťou od 80. rokov minulého storočia. Nebolo tiež nič nezvyčajné, že práve na VHS sme mali nahrané prvé kroky či roky života. Ako si tieto spomienky pretaviť do digitálnej podoby?
Žiaľ, dnešný tip nebude praktický, keďže v rukách nemáme aktuálne žiadne staručké VHS kazety a tobôž nie videorekordér. Našli sme však riešenie, ktoré funguje a ktoré je možné dať dokopy aj v domácich podmienkach.
Čo budete potrebovať?
Samozrejme, staré videokazety typu VHS. Vedeli ste, že VHS je skratkou pre Video Home System, teda systém domáceho videa? Pôvodne VHS vytvorila japonská spoločnosť JVC s technológiou od Sony. VHS sa stalo na pár dekád najvyužívanejším formátom pre domáce video. Na VHS bolo možné nahrávať aj celovečerné filmy, kazety poskytovali záznam do 240 minút videa, v SLP režime až 620 minút.
Na to, aby ste mohli VHS prehrávať je nutný videoprehrávač, alebo videorekordér. To bude väčší oriešok, keďže posledný kus sa vyrobil pred zhruba 4 rokmi. Našťastie existujú bazáre, kde videorekordér ešte zoženiete. Ceny sa pohybujú okolo 30-60 € v závislosti od kvality a značky. 4 hlavy sú minimum, 6 optimum. Čím viac hláv, tým je lepší i výstup, vrátane toho zvukového. Pozor však na to, aby videorekordér mal kompozitné konektory (žltý, biely, červený) – cinche alebo S-video port.
Do tretice potrebujete prevodník medzi VCR a počítačom, takzvaný video konvertor, na ktorom sú práve kompozitné konektory. Na internete kúpite podobné krabičky od 15 €, odporúčame ale radšej investovať do overenej kvality. Napríklad veľmi často v zahraničných testoch boduje krabička od Elgato, ktorej súčasťou je aj softvér na spracovanie obrazu. Samozrejme, sú aj drahšie a profesionálnejšie riešenia.
Elgato dokáže pracovať aj na Windowse, aj na MacOS a digitalizovať je schopný aj obraz z kamier, ktoré nemajú VHS kazety, ale akékoľvek iné záznamové médiá. Podmienkou je ale kompozitný výstup. Ak by ale videorekordér nemal kompozitné výstupy, existuje aj SCART prevodník, ktorý má Elgato Video Capture rovno v balení.
Ako na to?
Ak všetky vyššie spomínané zariadenia máte pripravené, stačí ich pospájať a pripojiť k počítaču, ktorý má už nainštalovaný tzv. grabovací softvér pre video. Elgato má takýto priamo v cene zariadenia. Má byť jednoduchý na obsluhu a nehrozí, že budete mať vo svojom videu napríklad nepekný vodoznak bezplatného softvéru z internetu.
Mínusom grabovacieho softvéru je však rozlíšenie. Podľa Elgato je to iba 640 x 480 px, resp. 640 x 360 px pri 1,4/2,4 Mbit/s a AAC zvukom pri 48 kHz a 128 kbit/s v H.264 (MP4). Na zlepšenie kvality a rozlíšenie videa existujú rôzne programy, no výsledok tiež nemusí by úplne podľa predstáv.
Na druhej strane aj VGA rozlíšenie videa je podstatne lepšie ako nič. Skenovať staré fotky a filmy je jedna vec, prehrávať staré video z magnetických pások je už druhá.