Dovolenkové obdobie je už v plnom prúde, posledné dni školského roka sa už aj tak ani poriadne neučí a tak je čas niekam vypadnúť. Mnohí si za cieľ dovolenky volia more a oddych mimo domoviny. Ak sa aj vy chystáte k moru, poradíme vám niekoľko tipov, ako komunikovať z roamingu čo najrozumnejšie.
1. V EÚ ako doma
Ak cestujete k moru či do hôr mimo Slovenska, ale ostávate v Európskej únii, nemusíte sa roamingu báť. Od 15. júna 2017 totiž vstúpilo do platnosti nariadenie EÚ, ktoré ruší roamingové príplatky (neruší samotný roaming). Preložené do našej reči to znamená, že v EÚ a v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande (niektorí operátori k nim pridali aj Monako a Androru) telefonujete, SMSkujete a dátujete ako na Slovensku. A vraj EÚ je zlá…
Ak náhodou neviete, ktoré krajiny patria do EÚ, tak sú to tieto: Anglicko (do Brexitu), Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.
2. Dáta radšej z Wi-Fi
Kým v EÚ vás dátové prenosy trápiť nemusia, mimo únie sú poplatky poriadne vysoké. V smartfóne si preto vypnite dátový roaming, inak appky bežiace na pozadí vás môžu pripraviť o nemalú sumu. Na dátovanie používajte iba dostupné Wi-Fi siete, ktorých je vo svete už pomerne veľké množstvo. Logicky ale Wi-Fi sieť nečakajte na vrchu hory či niekde v púšti. Snáď to bez dát tú chvíľu vydržíte a zážitky pozdieľate s rodinou a priateľmi aj po návrate do civilizácie.
3. Wi-Fi používajte len na „hlúposti”
Hoci je bezplatná Wi-Fi sieť v hoteli či na verejnom priestranstve výborný spôsob, ako byť on-line aj v krajine kde by vás inak 1 MB stál 9 €, takéto otvorené WLAN siete môžu byť výborným zdrojom príjmov pre hackerov. Preto v žiadnom prípade neodporúčame používať bankové či iné aplikácie, alebo webstránky, ktoré pracujú s citlivými údajmi, hlavne k vašim kartám či účtom.
4. Domáca SIM karta
Ak cestujete niekam, kde by ste pretelefonovali a predátovali aj mesačnú výplatu, pred cestou sa popozerajte po domácej SIM karte. V dovolenkových destináciách domáci operátori veľmi radi ponúkajú rôzne turistické balíčky s hovormi a dátami za veľmi priaznivé sumy. K aktivácii vám pritom stačí pas, prípadne iné ID a pár minút času. V dobe duálnych smartfónov je zároveň jednoduché mať pri sebe obe SIM karty.
5. Telefonujte cez VoIP
Cez tzv. četovacie aplikácie ako Messenger, Viber, WhatsApp, Skype apod. je možné nielen písať si s blízkymi, ale s nimi aj telefonovať či videotelefonovať. Odpadá tak nutnosť na hovor využívať sieť operátora a platby za minúty hovoru. Hovor vás bude stáť iba dáta a keďže máte bezplatnú Wi-Fi, alebo dátový balíček od domáceho operátora, hovor máte v podstatne zadarmo aj z druhého konca sveta. Problémom môže byť jedine to, že váš blízky nemusí využívať žiadnu z daných aplikácií. V takom prípade ale mnohé aplikácie za mierny poplatok dovoľujú telefonovať aj na existujúce telefónne čísla.
6. Cestujete po svete? Chce to svetovú SIM kartu
Takmer presne pred rokom sme riešili aj to, ak často cestujete po svete a neoplatilo by sa vám kupovať SIM kartu v každej krajine, kde sa ocitnete. V takom prípade je vhodné popozerať sa po svetovej SIM karte, ktorá má pomerne slušné ceny v najrôznejších krajinách. Tri SIM karty sme pred rokom porovnali, aktuálne sú ceny o čosi nižšie.
Ako si aktivovať roaming?
Roaming by mal každý operátor aktivovať už automaticky. Rovnako je automatický aj strop za roamingové dátovanie (hlavne mimo krajín EÚ), a to 50 € (bez DPH). Ak dosiahnete 80% z tohto stropu, príde vám SMS s informáciou o blížiacom sa dosiahnutí stropu.