Reklama

6 tech vecí, na ktoré sa môžeme tešiť v roku 2016

Števo Porubský

Možno aj vy ste počas silvestrovskej noci pri pohári vína rozmýšľali, aký bude rok 2016. Okrem toho, že bude mať o deň viac, čaká nás množstvo noviniek. S triezvou hlavou sme si sadli, zamysleli sa a dali dokopy 6 technologických vecí, ktoré môžeme v tomto roku čakať. Takže čo nás čaká, ale možno predsalen minie?

 

1. Rok dronov

Drony sme tu mali už pred niekoľkými rokmi. Dokonca ich bolo (a je) možné i kúpiť vo voľnom predaji. Minulý rok zažili menší boom, kedy sa stali omnoho dostupnejšími pre širšie masy, no zároveň sa začalo s ich dohľadom. Americká letecká agentúra FAA koncom minulého roka spustila povinné registrovanie majiteľov dronov od 250 gramov.

Nielen v USA totiž drony spôsobujú nemalé problémy. V tomto roku je možné očakávať, že podobné praktiky prídu aj do Európy. U nás sa skôr ale bude riešiť ochrana súkromia, ktorú drony môžu bez problémov narúšať.

Aj napriek obmedzeniam to vyzerá tak, že drony zažijú v tomto roku ešte výraznejší rast. Pomôžu tomu nielen nižšie výrobné náklady, ale aj vyššia konkurencia. Do sveta dronov začnú prenikať aj mamutie spoločnosti, veď sa im venuje napríklad i taký Qualcomm.

Okrem toho môžeme očakávať, že sa vo svete začne s doručovaním zásielok práve pomocou menších či väčších dronov. Prvé pokusy majú niektoré spoločnosti už za sebou, musia však vyriešiť ešte viacero problémov, ktoré pri takomto doručovaní vznikajú.

https://www.youtube.com/watch?v=_D96TWllOUg

2. Rozšírená virtuálna realita

V tomto roku príde na trh jeden z najočakávanejších produktov, virtuálne okuliare Oculus Rift. Výrobca na nich pracuje už roky, videli sme už aj developerské verzie, no stále sme sa nedočkali finálneho predajného modelu. V januári sa to zmení.

A s tým sa zmení aj svet virtuálnej reality. Už teraz má spoločnosť dohodu s mnohými vývojárskymi štúdiami, ktoré pre Oculus pripravujú obsah. Na vlak novej formy nielen zábavy budú chcieť naskočiť mnohí ďalší a tak sa môžeme tešiť na masovejší nástup VR.

Nebude to ale len o hraní, veď aj na Slovensku máme šikovných vývojárov, ktorí sú schopní VR okuliare využiť buď na liečebné účely alebo na ukážku nehnuteľností vo virtuálnom svete.

Popri tom môžeme očakávať aj viac virtuálnych okuliarov pre smartfóny. Google Cardboard a podobné hračky tu ostanú, prídu však ešte prepracovanejšie VR okuliare v štýle Samsung Gear VR. Na to, aby zobrazovali čo najkvalitnejší obsah bude ale potrebné, aby výrobcovia smartfónov používali čo najlepšie displeje. Zatiaľ jediným je Sony s Ultra HD displejom v modeli Xperia Z5 Premium. Konkurencia ale na seba nenechá dlho čakať. Čosi sa chystá už o pár dní na CES 2016 v Las Vegas.

3. Smart automobily²

V roku 2016 bude určite rozmach systémov ako Android Auto a Apple CarPlay. Už minulý rok niektoré automobilky oznámili dostupnosť tohto pomerne jednoduchého, no pritom praktického rozšírenia multimediálnych systémov automobilov.

Neostane to ale len pri pár modeloch. Očakáva sa, že tieto systémy bude podporovať každý nový automobil s obrazovkou v palubnej doske. Zároveň majú byť predstavené nové verzie týchto systémov, aby bola zabezpečená lepšia vzájomná komunikácia medzi autom a smartfónom.

Tým ale smart automobily neskončia. Čoraz častejšie budeme počúvať pojem autonómny automobil, a to je už veru smart auto na druhú. Nejde pritom len o možnosť zapnúť „autopilota“ a nechať sa odviezť z bodu A do bodu B na dobre označenej ceste. Čaká nás ich neustále vylepšovanie a stále testovanie.

Očakáva sa tiež, že do tohto biznisu vstúpia aj značky, ktoré doteraz s automobilizmom nemali veľa spoločného. Už minulý rok sa napríklad šuškalo o Apple Car. Či práve v roku 2016 tento americký gigant ohlási prípravu svojej verzie automobilu je ale otázne. V biznise autonómnych áut sa má ale objaviť napríklad kanadské BlackBerry.

https://www.youtube.com/watch?v=DYTV4d-Gn0s

4. Smart veci kam sa pozrieme

Pojem „smart“ tu máme už niekoľko dlhých rokov a čoraz viac preniká do vecí každodenného života. Vďaka filozofii IoT, zmenšovaniu, energeticky nenáročnejším čipom a zároveň ich znižovaniu ceny sa smart veci v tomto roku dostanú hádam už do každej veci, ktorú denne zoberieme do rúk.

Samotný Samsung, ktorý sníva o prepojení domácnosti už roky, chce počas blížiacej sa výstavy CES 2016 predstaviť smart opasok a chystá i smart prsteň. Ostatné spoločnosti mu ale nič nedarujú a budeme len žasnúť nad tým, čo ešte všetko bude „múdre“.

Len či táto múdrosť nebude aj na škodu. Všetko smart totiž bude potrebné ochrániť voči nevhodným vplyvom zvonku. A na to sa mnohé spoločnosti nepozerajú. Nejde ani tak o hacknutie smart hrnca na varenie ako o pomerne ľahký prístup k videám zo smart ochrancov domácnosti.

5. Technologické firmy porastú ešte viac

Už v minulom roku sme mohli vidieť ako technologickí giganti neustále rastú. Rastú nielen kvôli väčšiemu dopytu po technológiách v rozvinutých či rozvojových krajinách, ale aj vďaka neustálemu skupovaniu menších či väčších spoločností.

Google, Dell, IBM, Microsoft, Apple, Intel, Lenovo… všetci kupujú buď svoju čiastkovú konkurenciu alebo firmy, ktoré by im mohli pomôcť pri raste. Takto to bude fungovať aj v tomto roku. Giganti budú rásť, menšie spoločnosti zanikať. Pre nás to bude len plusom, pretože giganti dokážu pomôcť malej spoločnosti s dokončením alebo vylepšením pôvodného produktu.

6. Riešenie bezpečnostných problémov

V nadväznosti na všetky vyššie spomínané technológie sa vynára otázka bezpečnosti. Tú síce rôzne spoločnosti riešia dlhodobo, no stále je množstvo bezpečnostných dier, cez ktoré môžu šikovní útočníci poškodiť nie jednému, ale rovno miliónom ľudí.

Nemusí to byť pritom hmotná škoda. Stačí získať prístupy do najrôznejších sociálnych sietí a je tu problém. Problém môže vzniknúť aj pri takej banalite ako sú smart hodinky či náramky. Poviete si, veď predsa nie sú pripojené do internetu… Ale sú, cez smartfón. Ako dokázal mladý študent informatiky (video nižšie), z hodiniek je možné získať PIN kód k prakticky čomukoľvek.

Otázku zvyšovania bezpečnosti najrôznejších technologických vychytávok sa chystá v roku 2016 riešiť množstvo spoločností. K antivírusovým developerom sa pridávajú samotní výrobcovia hardvéru, ktorí konečne chcú zamedziť možnému zneužitiu ich produktov.

Potom tu však máme softvérové spoločnosti, ktoré ale musia kontrolovať samotné štáty, aby dáta ich občanov neboli zneužívané inými krajinami, ako napríklad v prípade Facebooku, Microsoftu či Google. Tu zmenu rok 2016 asi neprinesie žiadnu.

Praskne bublina tech firiem?

Je až šialené, aké hodnoty majú spoločnosti, ktoré prakticky nič nevytvárajú. Zoberte si taký Facebook, Twitter, WatsApp, Airbnb, Uber, Spotify, apod. Technologické firmy bez reálneho, hmatateľného produktu z roka na rok rastú raketovým tempom a ich hodnoty sa počítajú v desiatkach miliárd dolárov.

Podobnú situáciu (hoci o čosi horšiu) sme tu mali už v roku 2000, no asi sa z nej investori nepoučili. Kedy praskne táto bublina? Nebol by som prekvapený, keby to bolo už v tomto roku, no isté to vonkoncom nie je. Odporúčam si prečítať napríklad nedávny krátky článok Vanity Fair (v AJ) práve na túto tému. Na webe však toho nájdete omnoho viac.

 

Rok 2016 bude určite pestrý. Tešiť sa môžeme nielen na tieto technologické novinky, ale aj na ďalšie, o ktorých sa ešte ani nehovorí, alebo naopak, omieľajú sa už roky (napr. Ultra HD Blu-ray). V redakcii TECHBOXu budeme všetky novinky sledovať a denne vám prinášať aktuality i naďalej. Sledujte nás preto aj v tomto novom roku, určite neprídete o nič dôležité z tech sveta.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.