Kým koncom októbra sme prebrali kompaktné fotoaparáty pre najnáročnejších, teda pre tých, ktorým nestačí už ani fotoaparát v smartfóne, teraz sa pozrieme zas na fotoaparáty, ktoré sú opäť o čosi vyššie na stupienkoch fotografov – CSC. Kompaktný systémový fotoaparát (CSC) býva len o čosi väčší ako kompakt, ale má výmenné objektívy. A keďže vieme, že nie len čipom je fotoaparát dôležitý, možnosť zmeny objektívu býva u mnohých podstatná.
Nehľadáte ani CSC fotoaparát? Pozrite si iné tipy na tech darčeky pod stromček v téme Vianoce 2019.
CSC fotoaparáty sa v súčasnej dobe približujú, rovnajú alebo dokonca prekonávajú klasické DSLR fotoaparáty, teda digitálne jednooké zrkadlovky. Záleží však od triedy CSC, ktorú kupujete. Tie, ktoré sa iba približujú ich výbave ale nemá veľmi zmysel kupovať, hoci takýchto modelov je našťastie už minimum. Takéto low-endové modely nezachráni ani lepší objektív a často ich prekonávajú aj kvalitné kompaktné fotoaparáty.
Tie CSC, ktoré sa vedia vyrovnať, alebo dokonca nahradiť zrkadlovky sú ideálnou alternatívou pre tých, ktorí nepotrebujú veľké telo s extrémnou výdržou pri fotení, ale majú radšej čosi mobilnejšie, no stále rovnako dobré na výstupe. To sú práve CSC pre náročnejších. Dnes už existujú aj CSC pre profesionálov, ktorí celkom vo veľkom prechádzajú na menšie modely. Dôvod je jednoduchý – mobilita. Kým výbava s profi zrkadlovkami môže mať 20-30 kg, v prípade profi CSC je to zhruba tretina i menej. Ale o tom inokedy.
Čo treba vedieť pred kúpou?
Pomôžem si opäť textom z minulého roka, ktorý doplním o dôležité novinky… Nech si budeme nahovárať čokoľvek, CSC fotoaparáty nedokážu konkurovať súčasným zrkadlovkám v jednom, a to vo výdrži. V malom tele, v ktorom je všetko na elektrinu je nemožné mať veľkú batériu. Kým so zrkadlovkou dokážete nafotiť viac ako 1 000 záberov, s CSC ste v mnohých prípadoch radi aj trom stovkám. Záleží však od konkrétneho modelu a situácie.
V prípade CSC či zrkadloviek je marketingové ohromovanie počtom megapixlov o čosi menšie, ako u kompaktov, hoci u niektorých modelov s malými snímačmi je 20 a viac Mpx úplne zbytočné, v prípade full-frame snímačov to vôbec neprekáža a je to žiadúce.
Ide napríklad aj o citlivosť snímača označovanú ako ISO. Rovnako ako v prípade zrkadloviek, v praxi a po lopate – čím vyššie číslo za ISO, tým lepšie, pretože v praxi môžete používať vyššiu citlivosť v horších svetelných podmienkach bez toho, aby ste na výslednej fotografii alebo videu mali výraznejšie zrno.
Maximum pre citlivosť ss zväčša udáva pre statické zábery. Video môže mať maximálnu citlivosť na inej úrovni. Každý výrobca sa ale s vysokými číslami ISO vysporadúva po svojom. Niektoré modely „šumia“ viac, iné menej aj pri rovnakej hodnote ISO. Záleží od konkrétneho výrobcu a snímača.
Rovnako je lepšie, čím má fotoaparát vyššie číslo fps pri kontinuálnom snímaní. 6-8 fps je úplne bežné, vyšším číslom nič nepokazíte, nižším tiež nie. Záleží od toho, čo chcete fotiť. Ak športy a rýchle scény, potrebujete čo najvyššie číslo pri fps. Ak nič také nemáte v pláne, rýchlosť kontinuálneho snímania riešiť nemusíte.
Máloktorý výrobca ale informuje o maximálnom počte záberov v takejto sérii. Dôvodom je menšia vyrovnávacia pamäť (buffer), slabší procesor na spracovanie a teda aj menšie náklady na výrobu a tým aj menší počet fotografií, ktoré je pamäť schopná poňať. Výsledkom je tak to, že síce fotoaparát má 8 fps, ale jednej sérii dokáže odfotiť iba 15 fotografií, viac mu buffer nedovolí a vy môžete fotiť plnou rýchlosťou maximálne 2 sekundy. Divé zvieratá, akčné športy apod. ale nečakajú, kým sa vám fotografie z buffera načítajú do pamäťovej karty.
V prípade CSC fotoaparátov výrobcovia radi využívajú hybridný autofókus, ktorý kombinuje detekciu kontrastu a fázovú detekciu, resp. u slabších modelov sa stále využíva iba detekcia kontrastu, ktorá má však problém pri tmavých scénach. Na druhej strane z detekcie kontrastu vychádza DFD ostrenie najnovších Panasonicov, ktoré patrí k špičke. Preto je dobré si čítať nielen technické špecifikácie, ale aj recenzie a skúsenosti používateľov.
Hlavným rozdielom CSC a zrkadloviek oproti kompaktom či ultrazoomom je možnosť výmeny objektívov. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné. Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Väčšina začínajúcich fotografov pritom preferuje univerzálnejšie objektívy s väčším rozsahom (zoomom).
Samozrejme, kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (14-42 mm objektív).
Stabilizácia je riešená nielen v objektíve, ale aj na snímači. Preto je dobré vedieť, aký typ stabilizácie daný aparát využíva. Pozor na staršie modely bez stabilizácie. Hoci vás možno v bazári ohúri cena, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv najmä za slabých svetelných podmienok, kedy potrebujete výšiť čas uzávierky. Mechanizmus sklápania lamelovej uzávierky vo vnútri aparátu má svoje limity a to nielen fyzikálne. U CSC fotoaparátov je i tá výhoda, že uzávierka môže byť permanentne otvorená a využíva sa iba elektronická uzávierka. Tá je podstatne rýchlejšie a hlavne tichá.
S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či zrkadloviek. Ani v tomto roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci opäť istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Neustále sa ešte stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED (AMOLED) displeje. A to platí opäť aj tento rok.
Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo smartfónov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla. Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v praxi rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov a viac, čo je na zväčša 3-palcový displej postačujúca hodnota.
Väčšina súčasných modelov má i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ideálny je plne výklopný a otočný displej. Horizontálne výklopný displej však tiež nie je na zahodenie, no „selfie“ či vlog si s ním nespravíte.
CSC fotoaparáty až na niektoré výnimky nedisponujú optickým hľadáčikom, ale majú vo väčšine elektronické hľadáčiky (EVF) s miniatúrnym OLED displejom vo vnútri, ktorý však ponúka až extrémne rozlíšenie (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Hľadáčiky sa neustále vylepšujú, aktuálny trend je zvyšovať obnovovaciu frekvenciu displeja, čím hľadáčik pôsobí pre oko ako optický hľadáčik.
Samozrejmosťou sú tiež polo a plne manuálne režimy PASM, plná automatika, efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry a pod. GPS by ste u CSC modelov hľadali zbytočne, no u všetkých novších nájdete Wi-Fi pripojenie pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu. NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením nie je pravidlom, skôr výnimkou. Mnohé modely majú aj Bluetooth LE pre neustále pripojenie k smartfónu a možnosť ovládania fotoaparátu na diaľku cez aplikáciu v smartfóne.
Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD (1 920 x 1 080 px) videí v progresívnom režime (1080p). Do popredia sa však dostáva aj 4K Ultra HD videá (3 840 x 2 160 px), profi modely ponúkajú rovno 4K (4 096 x 2 160 px) videá v najrôznejších kodekoch. Nie každé 4K Ultra HD video je ale rovnako kvalitné. Záleží hlavne od dátového toku (označovaný v Mbit/s), ktorý hovorí o tom, koľko dát zo snímaného obrazu sa ukladá do jednej sekundy videa. Čím viac, tým lepšie video viete z aparátu získať. 4K UHD by malo mať cca 80-100 a viac Mbit/s, aby bolo kvalitné, no pokojne sa viete dostať aj na 200-300 Mbit/s, čo už sú ale hodnoty pre profesionálov.
Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Zabudnite hneď na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. 16 GB objem je minimálny základ. Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.
POZRITE SIČo je to SD karta a ako presne funguje?
Čo sa týka už spomínanej batérie, je dobré vedieť, že nevydrží dlho. Niekoľko stoviek fotiek zvládne (niektoré modely už ponúkajú 600-700 záberov), no záleží nielen od počasia, hlavne zimného, ale aj od dĺžky používania. Najväčšími žrútmi energie je určite displej, v tomto prípade oba, teda aj EVF, ale aj samotný hardvér vo vnútri. Ak fotíte zábery v sérii, batéria vydrží o čosi viac záberov, keďže v kratšom čase vytvoríte viac fotiek. Akonáhle sa však s aparátom „hráte“ a využívate Wi-Fi/Bluetooth pripojenie k smartfónu či natáčate popri tom aj videá, musíte počítať s výrazne kratšou výdržou na počet záberov. Pri náročnom využívaní dokážete vyčerpať batériu aj za niekoľko hodín.
Preto je dobré si dokúpiť druhú či i tretiu batériu a vymieňať ich počas fotenia. Druhým a určite lacnejším riešením je dobíjať fotoaparát v čase nečinnosti pomocou USB pripojenia. Väčšina zo súčasných CSC to už zvláda. Stačí mať tak dostatočne veľký záložný zdroj a bez problémov vydržíte aj celý deň. Mnohé fotoaparáty majú ale to obmedzenie, že ich nie je možné používať počas nabíjania, čo je zas ale škoda.
Zhrnutie
- Na malom snímači stačí aj 20 Mpx, čím je fyzicky väčší, tým viac môže Mpx mať
- Čím vyššie číslo ISO, tým lepšie
- Vysoké fps je super ak fotíte rýchle scény, ale treba sledovať aj buffer (vyrovnávaciu pamäť)
- Aj k CSC často stačí jeden objektív, no využívať ich viac má svoje opodstatnenie
- Výklopný displej sa hodí v nezvyčajných situáciách a pri natáčaní videa
- Dobíjanie cez USB port v aparáte je výhodou, počas neho ale nie je možné fotiť
- Wi-Fi a Bluetooth má už takmer každý model, GPS takmer žiadny
- Batérie vydržia niekoľko stoviek fotiek, pri videu je to len hodinu-dve
- 4K Ultra HD video je už samozrejmosťou
6 CSC modelov s cenou okolo 1 000 €
U CSC fotoaparátom je to úplne naopak, ako v prípade zrkadloviek. Kým pri tých výrobcovia ostali prakticky len traja-štyria, u CSC nájdeme pokojne aj dvojnásobný počet. To je pre zákazníka výborné, pretože čím väčšia konkurencia, tým lepší výber a tým lepšie ceny môžete nájsť.
My sme vyberali zásadne CSC fotoaparáty iba na našom trhu. Ak sa vám niektorý z nich páči, no cena je pre vás neprijateľná, môžete skúsiť šťastie s nákupom zo zahraničia. Každý z výrobcov a distribútorov pre Slovensko má ale svoje obmedzenia a pokojne sa môže stať, že v prípade záručnej opravy vám nebude ochotný fotoaparát opraviť. Navyše ceny, ktoré v našom výbere vidíte sú tie, ktoré odporúča výrobca, sú to tzv. oficiálne ceny.
V slovenských či zahraničných e-shopoch tieto modely nájdete určite aj lacnejšie. Myslite však na to, že aj fotoaparát sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať. Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené (alebo si to môžete pred kúpou zistiť), že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili. A tu môže vzniknúť problém, keďže množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady.
Canon EOS M6 Mark II
939,00 € (telo)
Prečo kúpiť?
Aktuálna novinka od Canonu s veľkým APS-C snímačom s 32,5 Mpx rozlíšením. Má citlivosť do ISO 51 200 v rozšírenom režime, ale až 143 bodov AF. Využíva tiež DIGIC 8 procesor a tak fotí rýchlosťou do 14 fps v plnom rozlíšení s AF-C, resp. 30 fps v RAWe s 18 Mpx rozlíšením. Elektronická uzávierka sa vie sklápať od 1/16 000 sekundy.
Novinkou vďaka výkonnejšiemu procesoru a snímaču je aj možnosť natáčania 4K Ultra HD videí. Tie je možné točiť pri 30, alebo 25 fps. Vo výbave nechýba Bluetooth a Wi-Fi, ale ani USB-C port, ktorým je možné nabíjať batériu priamo v tele.
Prečo nekúpiť?
Telo oproti predchodcovi mierne narástlo na 119,6 x 70 x 49,2 mm, hmotnosť poskočila na 408 gramov. Chýba 4K UHD v 60 fps. Batéria zvláda len 305 CIPA záberov. Displej je výklopný iba hrozintálne. Niekomu môže chýbať hľadáčik (je možné dokúpiť externý).
Ak hľadáte od Canonu niečo špeciálne, odporúčame Canon EOS R s veľkým full-frame snímačom. Cena je však násobne vyššia.
FUJIFILM X-A7
N/A € (telo)
Prečo kúpiť?
Novinka, ktorá ešte len príde na trh poteší svojou výbavou i cenou, ktorá má byť pod 1 000 €. X-A7 má nový 24,2 Mpx APS-C snímač. Nový senzor ale podľa výrobcu používa medené vodiče pre rýchlejšie čítanie údajov a zníženie digitálneho šumu. Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 51 200 v rozšírenom režime.
Tomu pomáha 4-jadrový procesor X-Processor 4. Samozrejmosťou je možnosť natáčať 4K Ultra HD videá pri 30 fps, pre ktoré čerpá dáta z výrezu 6K. Full HD video je možné natáčať aj pri 60 fps. Novinkou je režim „Odpočítavanie videa“, čo má byť užitočné pri uploade videí na sociálne siete. Veľkou novinkou nielen u výrobcu, ale celkovo vo svete fotoaparátov je nový 3,5″ displej. Displej má rozlíšenie 1 280 x 720 px a je plne výklopný.
Prečo nekúpiť?
Ešte nie je na trhu. Niekomu môže chýbať hľadáčik (možnosť dokúpenia). Batéria vydrží len 270 CIPA záberov. Chýba NFC pre rýchlejšie párovanie. Absentuje aj vysokorýchlostné video. Ide o najnižšiu sériu FUJIFILM fotoaparátov. Chýbať môže 4K UHD video pri 60 fps.
Ak chcete niečo výrazne lepšie, odporúčame sa pozrieť na FUJIFILM X-Pro3.
Nikon Z 50
889,00 € (telo)
Prečo kúpiť?
Taktiež úplná novinka od Nikonu, s ktorou chce zaujať náročnejších. Novinka má na rozdiel od súrodencov z tejto triedy APS-C CMOS snímač s rozlíšením 20,9 Mpx. Sekunduje mu procesor EXPEED 6. O ostrenie sa stará hybridný autofókus s 209 bodmi s 90% pokrytím snímača. Autofókus dokáže ostriť aj na oko aj s preostrovaním. Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 51 200. Maximum pre kontinuálne snímanie je 11 fps v plnom rozlíšení s preostrovaním.
Nemá len koľajničky pre príslušenstvo, ale aj vyklápací blesk. Samozrejmosťou je aj možnosť natáčať videá vo 4K Ultra HD rozlíšení pri 30 fps. Nechýba ani elektronický hľadáčik, Wi-Fi či Bluetooth.
Prečo nekúpiť?
Displej sa vyklápa iba horizontálne. Chýbať môže 4K UHD video pri 60 fps. Nový typ bajonetu = náklady navyše, alebo použitie adaptéra. Chýba NFC. Telo je z plastu, nie horčíkovej zliatiny ako u ostatných modelov zo série Z. Výrobca neudáva maximálny výdrž batérie na CIPA zábery.
Chcete to najlepšie od Nikonu zo série CSC? Pozrite si Nikon Z 7 s full-frame snímačom.
Olympus OM-D E-M5 Mark III
1 199,00 € (telo)
Prečo kúpiť?
Ešte horúci model japonského výrobcu, nástupca viac ako 4 roky starého modelu E-M5 Mark II. Má Micro 4/3 snímač rozlíšením 20,4 Mpx, ktorý využíva 121 AF bodov po takmer celom snímači a všetky sú krížového typu. Snímač má citlivosť od ISO 200 do IOS 25 600. Zavesený je na 5-osovej stabilizácii, ktorá dovoľuje 50 Mpx High Res Shot aj z ruky.
O plynulý chod a rýchle sériové snímanie sa stará procesor TruePic VIII. Maximálna rýchlosť kontinuálneho snímania je 10 fps. resp. 30 fps, v Pro Capture režime, ktorý nacvaká 14 záberov pri (a pred) jednom stlačení spúšte. Na zadnej strane je dotykový, plne výklopný, 3-palcový VGA displej, nechýba ani elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px. Nechýba ani 4K Ultra HD video. Samozrejmosťou je Wi-Fi a Bluetooth.
Prečo nekúpiť?
Batéria zvláda len 310 CIPA záberov. USB-C port nenabíja batériu. Chýba NFC. Chýbať môže 4K UHD video pri 60 fps. Micro 4/3 snímač môže prekážať.
Ak hľadáte niečo exkluzívnejšie a maximálne vybavené, pozrite si model OM-D E-M1X.
Panasonic LUMIX G9
1 099,00 € (telo)
Prečo kúpiť?
Hoci aj Panasonic predstavil svoje prvé full-frame CSC fotoaparáty, tie patria do rúk skôr profesionálom. Minuloročný model s Micro 4/3 snímačom a nižšou cenou má 20,3 Mpx čip a 225-bodový autofókus na báze detekcie kontrastu. Výrobca ho nazýva DFD (Depth from defocus). Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 25 600. Snímač je stabilizovaný 5-osovou stabilizáciou. Venus Engine IX pomáha pri 20 fps kontinuálnom snímaní.
Zaujímavé sú ale aj funkcie ako 6K PHOTO alebo 4K PHOTO pre snímanie vyšších rozlíšení rýchlosťou 30, resp. 60 fps. 4K UHD video (3 840 x 2 160 px) je možné natáčať s 100 Mbit/s dátovým tokom. Nechýba vysokorýchlostné snímanie. 3″ displej je dotykový a plne výklopný. Nechýba Wi-Fi modul, ale ani Bluetooth, či 2x 3,5 mm audio port. Batéria má kapacitu 1 860 mAh.
Prečo nekúpiť?
Chýba tiež NFC modul. Potešilo by USB-C. Micro 4/3 snímač môže prekážať. 380 CIPA záberov na jedno nabitie patrí k najlepším vo výbere, no stále to môže byť málo.
Špičkou medzi CSC od Panasonicu je najnovší model LUMIX S1H s 6K videom, ktorý by mal prísť na trh ešte tento rok.
Sony a6400
1 049,00 € (telo)
Prečo kúpiť?
Opäť úplná novinka z dielne Sony. Už dobre známy snímač s veľkosťou APS-C má 24,2 Mpx a ponúka výborných 425 bodov AF (4D FOCUS) založený na fázovej detekcii, ktorému sekunduje rovnako 425 bodov detekcie kontrastu. Tento systém využívajú aj top modely séria a, napríklad a9. AF je vraj schopný ostriť už za 0,02 sekundy. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 102 400.
Úplnou novinkou je Real-time Tracking, na čo aparát využíva aj prvky umelej inteligencie. Tá v reálnom čase vyhodnocuje sledovaný objekt a snaží sa ho mať vždy doostrený. Poteší aj možnosť kontinuálneho snímania do rýchlosti 11 fps (bez AF-C), alebo do 8 fps (s AF-C). do 46 RAW záberov. Nechýba ani elektronický OLED hľadáčik s jemným rozlíšením. Novinkou je aj plne výklopný dotykový 3-palcový VGA LCD displej. 4K UHD video je natáčané pri 30 fps. Full HD video je možné natáčať pri 120 fps. V oboch prípadoch aj v HLG.
Prečo nekúpiť?
Displej je len horizontálne výklopný. Chýbať môže 4K UHD v 60 fps. 360 CIPA záberov nie je málo, ale ani veľa.
Ak chcete od Sony full-frame CSC, odporúčam sa pozrieť po starších modeloch série Sony a7. Prvú generáciu kúpite pokojne za 800-900 €, každá novšia je o zhruba o 200 € drahšia.
Ak teda hľadáte šikovný CSC fotoaparát za rozumnú sumu, jeden z týchto modelov vás môže určite zaujať. Všetky majú pritom pomerne výbornú výbavu (vzhľadom hlavne na cenu), moderné funkcie a 4K Ultra HD video. Dnes už tak neexistuje dôvod, prečo neprejsť do CSC foťáku namiesto kupovania veľkej zrkadlovky s podobnými či ešte horšími vlastnosťami.