Reklama

14 tipov na bezpečné on-line nakupovanie

Zdroj | pixabay.com
Juraj Recký
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Nakupujete kedykoľvek vás napadne, takmer kdekoľvek na svete, viete sa dostať aj k tovaru, ktorý nie je určený pre náš trh, no najmä je to všetko z pohodlia domova. Samozrejme, hovoríme o on-line nakupovaní. Má však aj tienisté stránky. Ponúkame 14 tipov ako bezpečne nakupovať na internete.

1. Vzhľad stránky

Prvým signálom, že niečo nie je v poriadku môže byť už vzhľad stránky. Škaredý dizajn, chyby v textoch, zle naprogramovanie obchodu a množstvo iných nedokonalostí by mali byť výstražným signálom. Stránku si viete skontrolovať tiež na fakeinet.com

Zdroj | fakeinet.com

2. Pozor na sociálne siete

Napáliť vás môžu aj na sociálnych sieťach. Ak sa vám zobrazí reklama na super výhodný nákup a na reklamu kliknete, prezrite si celý e-shop. Ak okrem reklamovaného tovaru nenájdete nič iné, okamžite stránky opustite. Ak je e-shop korektný, má živé sociálne siete s reakciami od zákazníkov.

3. Nič nie je dokonalé

Signálom na zbystrenie pozornosti môžu byť tiež prehnane pozitívne reakcie zákazníkov. Ak je e-shop bez jedinej negatívnej reakcie a všetky produkty majú plný počet hviezdičiek, začnite googliť. Istotne sa vám podarí nájsť skutočné recenzie.

4. Super zľavy môžu byť signál

Neodolateľné ponuky s 90 % zľavami, či super luxusné značky doslova za pár drobných, sú jasnou pascou na nepozorných kupujúcich. Či che niekto získať vaše osobné údaje, alebo e-shop ponúka lacné napodobeniny, sa dozviete až po tom, čo vás obchodník špekulant napáli.

5. Darčekové poukazy nie sú vždy ideálne riešenie

Ak kupujete darčekové poukazy do e-shopu, vždy ich kupujte len na stránkach, kde budú použité. Podvodník môže vytvoriť dôveryhodne pôsobiacu stránku, predať vám poukážku, no skutočný predajca o darčekových kartách nebude ani len tušiť. Opatrnosť sa vyplatí aj pri darčekových poukazoch od overeného predajcu. Ten nemusí podvádzať, no môže mať podmienky využitia poukazu nastavené veľmi prísne. Až v neprospech zákazníka. Čítajte preto pravidlá využitia darčekových poukazov.

Zdroj | pixabay.com

6. Strážte si citlivé informácie

Obchod okamžite opustite, ak od vás predajca pýta údaje, ktoré reálne nepotrebuje. Meno, adresa bydliska, e-mail, telefónne číslo, číslo, expirácia karty a CVC kód sú bežné informácie. Avšak veľmi citlivé. Pri všetkých ostatných buďte opatrní ešte viac. Sú obchodníci, ktorí sa vás budú pýtať, napríklad pomocou formuláru na záujmy. Tieto informácie môže využívať na marketingové účely, no musí vám dať možnosť na ne neodpovedať.

7. Potrebujete silné heslo

Pri prvom nákupe vás zrejme e-shop vyzve na vytvorenie konta. Môžete odmietnuť. Ak v obchode budete nakupovať opakovane, vytvorené konto vám ušetrí množstvo času. Vymyslite poriadne silné heslo. Profil na e-shope bude obsahovať množstvo citlivých údajov. Ak máte s vytváraním hesiel problém alebo ich máte veľa a potrebujete si ich niekde bezpečne odkladať, využite niektorú z aplikácií na to učených. Dobre hodnotený je LastPass, Dashlane, alebo RoboForm.

Zdroj | RoboForm

8. Stránky musia mať šifrovanie

Nikdy nezadávajte citlivé údaje, najmä informácie o debetných kartách, na stránkach, ktoré nie sú zabezpečené a šifrované. Či je stránka zabezpečená si viete ľahko overiť. Pozrite sa na začiatok internetovej adresy, na časť kde je http. Ak adresa stránky začína https, dôležité je “s” v adrese, stránka je šifrovaná a zabezpečená. Pomôže aj maličké logo visiaceho zámku pred adresou.

9. Používajte moderné spôsoby platenia

Nakupujte cez PayPal, niektorou z inteligentných platobných kariet, alebo telefónom. Inteligentné platobné systémy zväčša ako bezpečnostný prvok využívajú jednorázové bezpečnostné debetné karty. Teda vytvoria virtuálnu kartu, z ktorej údaje sa dajú použiť iba jedinýkrát na konkrétnu platbu.

Zdroj | PayPal

10. Nepreplaťte na dovoze

Niektorí obchodníci sú špekulanti začiatočníci. Klamú prehnanou cenou za dovoz. Takýto obchodník zväčša neponúkajú možnosť sledovania zásielky, ani jej poistenie. Ak tovar nebude dodaný vrámci Európy do desiatich dní, kontaktujte predajcu a dožadujte sa dôvodu.

Pozrite si

Obrázky Google nám zjednodušia nakupovanie cez internet

11. Bezpečná Wi-Fi alebo aj VPN

Vždy nakupujte zo zabezpečeného a známeho pripojenia na internet. Domácu sieť zrejme máte zamknutú heslom, ak nie okamžite tak spravte. Na verejných Wi-Fi sieťach sa nakupovanie neodporúča všeobecne. Tieto siete takmer nešifrujú dáta, ktoré odosielate. Ak to inak nejde, vyhnite sa aspoň nekódovaným Wi-Fi sieťam s podozrivými názvami. Buďte obzvlášť opatrní, keď zadávate akékoľvek heslo. Účinným riešením je použiť VPN. Tento spôsob pripojenia je vysoko bezpečný a v podstate je nemožné sa k vám dopátrať. Samozrejme, že používajte VPN od dôveryhodnej spoločnosti. Medzi tie najviac odporúčané patrí napríklad spoločnosť ExpressVPN, IPVanish alebo NordVPN.

Zdroj | NordVPN

12. Nikdy nenakupujte zo spamu

Ponuky z mailov, najmä tých spamových, obsahujú internetové odkazy, ktoré okamžite po kliknutí začnú dôkladne ukladať všetky vaše zadané údaje. Vrátane tých o debetnej, či kreditnej karte. Preto ich rovno mažte.

13. Aktualizujte pre bezpečnosť

Dôležitým prvkom bezpečnosti pri on-line nákupe je aktuálnosť systémov, prehliadačov, či aplikácií. Aktualizácie vždy obsahujú bezpečnostné vylepšenia, či opravy. Po vydaní aktualizácie sa zverejňuje aj zoznam toho čo sa vylepšilo a opravilo, čím sa nepriamo zverejní aj zoznam bezpečnostných nedostatkov. Ak neaktualizujete je to ako návod, ako vás okradnúť.

14. Firewall je klasika

Firewall sa odporúča na operačnom systéme Windows spustiť okamžite po prvom prihlásení. Ochranný systém blokuje všetky prichádzajúce pripojenia. Ak by ste ho nemali aktívny, ktokoľvek sa vie vo vašom počítači na diaľku hrabať. Bez väčších problémov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.