Nový školský rok sa nám nezadržateľne blíži a po šikovných študentských notebookoch, mobilných aplikáciách pre študentov a dostupných študentských smartfónoch sa pozrieme na najužitočnejšie stránky, ktoré vám môžu spríjemniť najbližšie mesiace strávené v školských laviciach.
Google Študovňa
Google Scholar alebo Google Študovňa nie je v našich končinách príliš známa. Ide o samostatný vyhľadávač od Google, ktorý vyhľadáva relevantné informácie v akademických článkoch, časopisoch, knihách, diplomových prácach a podobne. Pri písaní školských prác sa tak môžete vyhnúť neovereným zdrojom, ktoré občas ponúka klasický Google a využívať výhradne recenzovaný textový obsah, v ktorom Google Študovňa vyhľadáva.
Khan Academy
Khan Academy sa v našich rebríčkoch opakuje často a nie je to len tak. Táto služba obsahuje tisíce vzdelávacích videí z matematiky, fyziky, biológie, ekonómie a mnohých ďalších oblastí, ku ktorým môže mať prístup každý úplne bezplatne. Každá lekcia navyše obsahuje aj krátke testy, ktorými si môžete overiť vaše vedomosti ešte predtým, než budete musieť absolvovať skutočný test vo vašej škole.
Kickresume
Ak už nejaké tie vedomosti máte a chcete ich popri škole využiť aj v práci, skúste si svoj prvý reálny životopis vytvoriť v službe Kickresume. Tento online nástroj umožňuje jednoduchú tvorbu životopisov, motivačných listov a osobných stránok. Odnedávna sú navyše všetky profesionálne dizajny pre študentov prístupné zadarmo, takže vám úplne odpadajú starosti s vizuálnou stránkou vášho životopisu.
Google Drive
Ak potrebujete pracovať na spoločnom zadaní alebo prezentácií, nie je nič jednoduchšie, než spolupráca cez online kancelársky balík od Googlu. Google ponúka textový, tabuľkový a prezentačný editor, v ktorom môžete spolupracovať s ostatnými ľuďmi, pričom všetky zmeny uvidíte v reálnom čase. Súbory sú samozrejme priebežne ukladané do bezpečia cloudu a teda nehrozí, že by ste zadanie kvôli nejakému technickému problému napokon neodovzdali.
Slovniky.juls.savba
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied poskytuje stránku slovniky.juls.savba.sk, ktorá je pre viacerých študentov druhou bibliou. Stránka obsahuje Krátky slovník slovenského jazyka, Pravidlá slovenského pravopisu, Slovník cudzích slov a ďalšie slovníky a databázy, ktoré sú neoceniteľnou pomôckou pri písaní školských prác.
Kahoot
Nevyhnutnou súčasťou niektorých predmetov v škole je tvorba prezentácií, pri ktorých vás väčšina spolužiakov aj tak nepočúva. To sa dá jednoducho zmeniť pomocou stránky Kahoot, ktorá vám umožní vytvoriť zábavný kvíz, prieskum alebo diskusiu. Hráči sa do kvízu zapoja na stránke Kahoot.it, kde zadajú herný kód a následne priamo zo svojho smartfónu či počítača odpovedajú na vaše otázky.
https://youtu.be/PlXpKHH5kh0
Sli.do
Prezentácií a prednášok sa týka aj ďalšia stránka, ktorá je už spolu s Kahoot bežne využívaná najmä na vysokých školách. Sli.do slúži na získavanie otázok a názorov z publika anonymnou a elegantnou cestou. Poslucháči respektíve spolužiaci a učitelia sa prihlásia pomocou kódu k príslušnej prezentácii, kde môžu písať otázky a palcom hore podporiť otázky ostatných. Rovnako touto cestou môže prezentujúci vytvoriť anketu, na ktorú získa v reálnom čase odpovede. Mimochodom, vedeli ste, že Slido je slovenský startup?
Duolingo
Ak vám nevyhovuje klasická výučba cudzích jazykov v škole, skúste bezplatnú službu Duolingo. V ponuke nájdete celkovo 31 jazykov, od angličtiny, cez nemčinu a taliančinu, až po Klingónčinu. Okrem webovej verzie ponúka Duolingu aj mobilnú aplikáciu pre iOS, Android a Windows, ktorá je rovnako bezplatná.
https://youtu.be/WyzJ2Qq9Abs
Codeacademy a Code.org
Codeacademy je v podstate Duolingo, no namiesto cudzích jazykov sa v tejto službe naučíte programovať. Konkrétne v ponuke Codeacademy nájdete jazyky Python, Java, Ruby, HTML, ale aj všeobecné témy, ako programovanie pre Amazon Alexa a IBM Watson. Podobne funguje aj stránka Code.org, ktorú podporil aj Microsoft, Facebook, Disney a ďalšie veľké spoločnosti.
TED.com
Ak už sa vám nechce učiť, no svedomie vás nepustí na YouTube, Twitch alebo Netflix, skúste prokrastinovať pozitívne na stránke TED.com. Táto stránka obsahuje zaujímavé a inšpiratívne prednášky od odborníkov z rôznych oblastí. Viacero videí má dokonca aj slovenské titulky a tak sa nemusíte báť ani prednášok, v ktorých padajú odborné slová v cudzom jazyku.