Ak sa v súvislosti s ezoterikou a paranormálnymi javmi zvyklo hovoriť o neviditeľných veciach „medzi nebom a zemou“, veda odhaľuje ešte prekvapivejšie zistenia. K takým patrí aj poznanie, že všetky objekty vo vesmíre, ktoré dokážeme priamo, či nepriamo pozorovať a sú teda zložené z „bežnej“, takzvanej baryónovej hmoty, tvoria len asi 4% hmoty vesmíru. Ďalších 23% pripadá na takzvanú temnú hmotu, ale takmer tri štvrtiny hmoty vesmíru (72-73%) pripadá na temnú energiu, o ktorej toho vieme veľmi málo.
Temná energia bola zavedená ako teoretický koncept, ktorý by pomohol vysvetliť zrýchľujúce sa rozpínanie vesmíru. Toto rozpínanie bolo naozaj potvrdené na základe spektrálneho posunu žiarenia veľmi vzdialených objektov (kvazarov, supernov, galaxií). A zdá sa, že temná energia by nám mohla pomôcť „osvetliť“ vzdialené zákutia vesmíru.
Ministerstvo energetiky USA totiž schválilo projekt výstavby unikátneho prístroja Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), ktorý bude sledovať 30 miliónov galaxií a kvazarov (čo sú zárodky galaxií s vysokou svietivosťou) pre vytvorenie 3D mapy vesmíru až do vzdialenosti 10 miliárd svetelných rokov. Na projekte pracuje tím 200 fyzikov a astronómov, na čele s vedcami z University of Michigan, University of California a Lawrence Berkeley National Laboratory. Prístroj bude nainštalovaný na 4m teleskope Mayall na Kitt Peak v Arizone a pokryje zorné pole o veľkosti 8 priestorových stupňov.
DESI bude pri miliónoch kozmických objektov merať červený posuv, na základe ktorého vedci určia ich vek. Čím sú objekty staršie, tým je červený posuv vyšší. Tento jav je formou Dopplerovho efektu, ktorý je spôsobený tým, že dané objekty sa od nás vzďaľujú veľkou rýchlosťou. To je spôsobené rozpínaním vesmíru. Tento jav vnímame skôr v akustike – motor blížiaceho sa auta má vyšší tón, ako vzďaľujúceho sa.
Unikátny prístroj bude merať spektrum pomocou špeciálnej kamery, ktorej informácie zo snímača bude prenášať 5000 optických vlákien vybavených robotickými manipulátormi. Prístroj by mal byť dokončený a uvedený do prevádzky v roku 2019 a pomôže vytvoriť nielen historický, ale aj aktuálny „vesmírny glóbus“.
DESI je zdokonalením prístroja Dark Energy Camera (DECam), ktorý bol nainštalovaný v roku 2012 na teleskope Blanco na Inter-American Observatory Cerro Tololo v Čile. DECam však monitoruje „len“ 100 tisíc galaxií a kvazarov (teda 300x menej ako DESI) a vidí len do vzdialenosti 8 miliárd svetelných rokov.