Delegáti na digitálnom summite EÚ v estónskej metropole Tallin boli svedkami demonštrácie prvej živej siete 5G v Európe. Mobilný operátor Telia, pôsobiaci vo viacerých škandinávskych krajinách, postavil bunku siete 5G v tallinskom prístave v spolupráci s Ericssonom a Intelom.
Demonštrácia zahŕňala vysokorýchlostné pripojenie 5G pre veľkú výletnú loď na zabezpečenie internetovej konektivity. Pripojené boli palubné systémy, aj cestujúci, kým bola loď v prístave. Ďalšou aplikáciou ukazujúcou možnosti priemyselného využitia 5G bol bager diaľkovo ovládaný prostredníctvom tejto mobilnej technológie.
Keďže schvaľovací proces technologického štandardu ešte nie je ukončený, išlo aj v tomto prípade o pred-štandard. Tandem Intel-Ericsson už v máji otestoval pred-štandard 5G v spolupráci s operátorom Verizon v USA. Demonštrácia prebehla na známom okruhu Indianapolis Motor Speedway.
V Talline si mohli cestujúci na výletnej lodi spoločnosti Tallink Shipping Company vyskúšať vyššiu rýchlosť a kvalitu služieb cez 5G pripojenie. Technológia podporovala využitie Wi-Fi pre 2 000 pasažierov a vlastné info-komunikačné na lodi, pričom sa testovalo využitie 5G v dopravných situáciách, ako aj poskytovanie gigabitových bezdrôtových služieb.
Partnerské spoločnosti vytvorili aj demonštráciu diaľkovo ovládaného strojného zariadenia. Priemyselné rýpadlo bolo prepojené cez ultrarýchle živé 5G spojenie s veľmi nízkou latenciou na diaľkové ovládanie pomocou rozšírenej reality. Ukázali sa tak možnosti práce operátora so strojom ovládaným cez 5G na diaľku, čo bude vhodné pri nasadení v nebezpečnom prostredí.
Riešenie, na ktorom bola postavená demo inštalácia 5G v Estónsku, bolo založené na technológiách spoločností Ericsson a Intel.
Základňová stanica Ericsson 5G pozostávala z 5G antény, rádiového vybavenia a v spojení s Intel 5G Mobile Trial Platform poskytovala pripojenie v pásme mmWave. Žiadne ďalšie detaily neboli zverejnené.
Finále štandardu až o rok
Keďže štandard pre 5G by mala organizácia 3GPP definitívne schváliť až v 3.Q 2018, je pochopiteľné, že na základe rôznych modifikácií pred-štandardu nebudú výrobcovia mobilných zariadení zatiaľ príliš aktívni. Predbežne teda nečakajme žiadne 5G smartfóny.
Napriek tomu sa prípady živých sietí 5G založených na neúplných štandardoch budú množiť. Samotná Telia plánuje už v roku 2018 spustiť verejné (pred) 5G siete v Štokholme, Tallinne a Helsinkách, povedala Gabriela Styf Sjöman, globálna riaditeľka siete Telia. Ericsson a KT zas chystajú spustenie testovacej siete 5G na Zimnej olympiáde 2018 v juhokórejskom Pchjongčchangu.
Preteky technologických lídrov sú v prípade 5G oprávnené, pretože rovnako, ako pri predošlých generačných skokoch v mobilných technológiách, pôjde o lukratívny biznis. Arun Bansal, zodpovedný v spoločnosti Ericsson za trhy v Európe a Latinskej Amerike uviedol, že do roku 2026 môžu operátori profitovať z novej infraštruktúry a zarobiť až 582 miliárd dolárov.