Reklama

Televízor s QLED panelom nie je OLED telka

Števo Porubský

Verím, že mnohí z vás v tom majú jasno, no určite pred kúpou mnohých môže pomýliť nový názov nových televízorov od Samsungu, QLED. Predsalen ide iba o jednu jedinú čiarku navyše. Hoci OLED televízory vyrába aj samotný Samsung, veľmi sa do tejto technológie nehrnie. Naopak, všetci veľkí konkurenti OLED telky majú a konečne aj za dostupnejšie ceny. O tom, že využívajú OLED panely od LG dnes hovoriť ale nebudeme.

Pozrite si

Čo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

QLED nie je OLED

Aj keď Samsung má pre svoje QLED televízory vlastné logo, nemožno mu uprieť rovnaké písmená, ako v prípade televízorov OLED. Logom tie svoje označujú ale len Samsung a LG, ostatní (LoewePhilips, Sony, Panasonic) OLED nijakým špeciálnym logom neoznačujú. To je však len prvý vizuálny rozdiel, ktorý môžete zbadať buď na krabici televízora alebo na nálepke v predajni.

Zdroj | Samsung
Zdroj | LG

QLED je skratkou pre novú technológiu, ktorú Samsung vo svojich televízorov využíva – Quantum Dot LED. Otázkou ale ostáva, prečo sa televízory nenazývajú QDLED, ale QLED. Z tohto sa Samsung nevyhovorí.

Pozrite si

Samsung mení stratégiu, namiesto SUHD prídu QLED televízory

Už v minulosti sme sa totiž mohli stretnúť s mätúcim pomenovaním televízorov SUHD práve v čase, kedy vo svete vznikal boom UHD (Ultra HD) televízorov. SUHD evokovalo akoby niečo lepšie, ako UHD. Navyše už v tom čase boli LCD panely Samsungu vybavené technológiou Quantum Dot.

Zdroj | Samsung

Omnoho dôležitejšie rozdiely sú však vú vnútri OLED a QLED televízorov. Kým OLED televízor má panel z oraganických LED diód (Organic Light Emitting Diode), QLED pracuje s klasickou LCD technológiou, ktorú ale Samsung dokázal vybrúsiť ako diamant. Výsledkom je obraz, ktorý svojimi farbami a plnou čiernou dokáže konkurovať aj OLED panelom. Tým doteraz dokázali konkurovať jedine tak plazmové telky, ktoré už ale dnes nikto nevyrába.

Zdroj | LG

Okrem toho OLED televízor nepotrebuje žiadne podsvietenie. OLED v paneli produkujú vlastné svetlo – každý pixel v paneli produkuje vlastné svetlo i farby. QLED televízory na svoje fungovanie vyžadujú podsvietenie LED diódami.

QLED má špeciálny LCD panel, ktorého jednotlivé pixely tvoria nové tzv. Quatum dot body s kovovým obalom i jadrom. Vďaka tomu dokážu so silným podsvietením produkovať výborné výsledky, vrátane bohatých farieb, výborného jasu a super kontrastu.

OLED panel je na druhej strane o čosi slabší čo sa týka jasu (stále však výrazne lepší, ako bežné LCD panely), ale vďaka možnosti vypnutia jednotlivých bodov (kedy neemitujú žiadne svetlo) je čierna naozaj čierna a teda kontrast ešte lepší, ako v prípade QLED či iných LCD technológií. Zároveň sú výrazne lepšie i farby.

Medzi zásadné rozdiely možno zaradiť aj odozvu. OLED panel vďaka samostatne riadeným pixlom dokáže zapínať a vypínať prakticky okamžite. Toto LCD technológia s LED podsvietením nedokáže nikdy dosiahnuť.

OLED TV môže mať iba pár milimetrov

Ďalším nemenej dôležitým rozdielom je hrúbka televízora. OLED televízory vedia byť vďaka absencii akéhokoľvek podsvietenia extrémne tenké (LG má 2,6 mm model), pričom sa bavíme o hrúbke do 0,5 cm. Takú tenkosť QLED televízor nikdy nedosiahne, keďže potrebuje podsvietenie s LED diódami.

Zdroj | LG

V oboch prípadoch je tiež ovládacia elektronika, teda hardvér v oddelených častiach. LG aj Samsung využíva krabičky pripojené jedným/dvoma káblami, Sony má napríklad elektroniku v stojane.

Čerešničkou OLED panela je i audio systém. Nové modely niektorých výrobcov dokážu produkovať zvuk priamo z panela! QLED na to nemôže ani pomyslieť.

Aktuálne má ale OLED voči LCD technológii nevýhodu vo veľkosti panela. Maximom súčasnosti je 77 palcov, LCD televízor môže mať aj 100 či viac palcov, hoci najväčší QLED televízor od Samsungu má „len“ 75 palcov.

Na druhej strane je výrazne väčšia živostnosť. Zatiaľ to nik nedokázal, no LG tvrdí, že OLED panel bude dosahovať rovnakú svietivosť počas niekoľkých desiatok rokov. Vraj až po 54 rokoch (neuvádza sa pri akom dennom sledovaní) sa zníži jas na polovicu.

Naopak, LCD panely s LED podsvietením nedokážu produkovať rovnaký jas ani počas 10 rokov. Dôvodom sú LED diódy, ktoré počas sledovania dostávajú poriadne zabrať čím sa znižuje ich živostnosť.

Zdroj | Samsung

Aj cenový rozdiel je viditeľný

Rozdielom medzi OLED a QLED je zatiaľ žiaľ i cena. 65-palcový televízor s OLED panelom môže stáť okolo 6 – 8 tisíc eur, kým QLED televízor s takouto uhlopriečkou končí na spodnej hranici cien OLED televízorov. A to peňaženka už určite pocíti. OLED panely ale klesajú na cene, takže o pár rokov už nebude medzi nimi taký priepastný rozdiel.

OLED displeje pritom nevidíme len v televízoroch, ale aj v smartfónoch, smart hodinkách či notebookoch. QLED sme doteraz mohli vidieť len v televízoroch a niekoľkých externých monitoroch k PC. Do smartfónov sa zjavne kvôli komplikovanosti technológie nechystajú.

Zdroj | Sony

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.