Reklama

Telefóny TESLA „HALÓ – HALÓ“ - veselé detské telefonovanie

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Vždy ma veľmi poteší, keď veľký výrobca myslí aj na najmenších spotrebiteľov. A tak sa opäť v retrorecenzii venujem upravenej detskej verzii inak dospeláckeho produktu.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Detské telefóny vyrábané inými firmami sú zmenšeninami reálne vyrábaných telefónov, často so silným retro nádychom, pre deti lúbivých baculatých tvarov. Naopak telefóny v dnešnej retrorecenzii sú elegantného moderného vzhľadu, paradoxne dizajnovo ešte malý kúsok pred vzhľadom bežne predávaných telefónnych prístrojov TESLA. A to nie je jediná zaujímavosť.

Detské telefónne prístroje TESLA s pomerne krkolomným typovým označením 4FY 120 01-2, vyrába v roku 1986 koncernový podnik TESLA Stropkov. Typové označenie pozostávajúce z písmen a čísel, občas nazývané aj ako výkresové číslo, presne definuje kde bol produkt vyrobený, čím je osadený a aká je jeho prípadná doplnková výbava.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Praktické, ale krkolomné a tak som rád, aj za všetky deti v Československu, že TESLA uvážlivo dopĺňa aj krásny predajný názov „HALÓ – HALÓ“. Ja sám by som asi krajší nevymyslel.

Telá a aj slúchadlá telefónov sa skladajú z dvoch plastových výliskov. Skosené zadné časti ukrývajú šachty na batérie. Telefóny pracujú spolu na dve ploché 4,5 V batérie 3R12 typ 314. V balení je priložený aj prepojovací kábel, podľa návodu s dĺžkou 10 metrov. Keď recenzia, tak poriadne. Kábel merám pásmom a jeho skutočná dĺžka je len 9,5 metra. Aj táto dĺžka postačí na bežné telefonovanie z izby do izby.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Toho, kto má zálusk natiahnuť telefóny cez dva byty pol metra aj tak nezachráni. V súlade s návodom zakladám batérie a preverujem správnu polaritu. Zodvihnem mikrotelefón, dnes mu už nikto nepovie inak ako slúchadlo a stlačením mriežky, alebo hviezdičky vyzváňam druhého účastníka. Keďže sa hrám sám, tak vyzváňam sám seba.

Na prichádzajúci hovor ma telefón upozorňuje zvukovým vyzváňaním a aj svetelnou indikáciou, je teda nemožné tvrdiť, že som prichádzajúci hovor nepočul. Poteším sa a dvíham slúchadlo. Hovor je nadviazaný, všetko ostatné pokračuje ako vo svete dospelých, s výnimkou obsahu, ktorý je u detí vždy s veselším podtónom.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Po tom ako som sa sám sebe vyžaloval pokladám obe slúchadlá, čím som hovor obojstranne korektne ukončil. Je naozaj nutné položiť obe slúchadlá, inak sa batérie naďalej vybíjajú. Jasné a jednoduché a aj napriek tomu sa v návode uvádza až päť bodov na odstránenie závad v prípade, že v slúchadle nič nie je počuť.

Tri body pojednávajú o všetkých možnostiach a kombináciách neodborne založených batérií, problém však môže byť podľa bodu štyri aj v zalomení kábla, napríklad v zárubni. Posledný bod nabáda na prekontrolovanie korektného položenia slúchadiel na ich správne miesto, čiže prekvapivo na výrez na hornej strane telefónu.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Zaujímavosťou z návodu je aj to, že servisnú a opravárenskú činnosť na tento produkt si nevykonáva samotný výrobca TESLA Stropkov, ale výrobné družstvo IGRA Praha, zaoberajúce sa mechanickými hračkami. A tak majú v Stropkove o starosť menej s opravami prepólovaných telefónov so zalomenými káblami a zle položenými slúchadlami.

Detské telefóny „HALÓ – HALÓ“ hodnotím ako vynikajúcu hračku, ktorá vie deti, ale aj hrajúcich sa dospelých, poriadne vyzabávať. Mnohí si ešte živo pamätáme aké skvelé to v detstve bolo. Napriek dramatizáciám v návode mnohé tieto telefóny fungujú ešte aj dnes, už v rukách druhej či tretej generácie. Žijú si ďalej, ich zapojenie je skutočne jednoduché a spracovanie pomerne kvalitné.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Predajná cena telefónov je stanovená na 260 Kčs, čo samo o sebe moc nepovie, tak pre porovnanie listujem katalógom hračiek z roku 1986, aby som, ako správne dieťa, porovnal s čím iným by som sa za tie peniaze zahral.

Napríklad luxusná bábika by ma vyšla na 155 Kčs, alebo plastová Škoda 120 LS na bovdenové ovládanie za 195 Kčs, možno sa zameriam na hojný počet a v cene telefónov si vezmem až dvadsať Igráčikov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Tak či onak, tie peniaze za to rozhodne stoja, tento typ telefónnej hračky nemá konkurenta. Veď pri žiadnej inej nepošlete súrodenca preč z izby len pre to, aby ste sa ho mohli opýtať ako sa má a čo má nové.

Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladateľom TESLA Múzea.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.