Najväčší španielsky mobilný operátor oznámil, že tento rok spustí proces budovania 5G technológie. Stane sa tak transformáciou sietí v dvoch španielskych mestách, z ktorých sa stanú „živé 5G laboratóriá“.
V rámci projektu 5G Technological Cities bude s Telefónicou spolupracovať od roku 2018 do roku 2020 Nokia a Ericsson s cieľom vyvinúť základnú kapacitu 5G a testovať nasadenie a rôzne prípady použitia technológie v súkromnom, aj verejnom sektore.
Šťastnými priekopníkmi technológie 5G budú menšie španielske mestá Segovia a Talavera de la Reina, takže operátor dokáže ľahšie vybudovať potrebnú infraštruktúru pre pilotný projekt. Nokia bude spolupracovať s Telefónicou v Segovii a Ericsson bude jej partnerom v Talavera de la Reina.
Telefónica informovala, že prioritou budú služby 5G pre občanov, nie pre firmy. Nasadí 5G v mestských centrách, aby tak pomohla pri rozvíjaní cestovného ruchu a niektorých ďalších odvetví.
A čo to obyvateľom spomenutých miest prinesie? Nová generácia mobilných sietí toho neponúka málo. Telefónica očakáva, že nasadenie 5G umožní rýchlosti 1-10 Gbit/s, latenciu 1-5 ms a až 100krát viac pripojených zariadení v sieti.
Veľké očakávania sa môžu napĺňať postupne
Tu ale treba poznamenať, že tých zariadení v sieti spočiatku bude určite ako šafranu. Žiadne smartfóny, tablety, ani domáce alarmy, či iné bežné zariadenia komunikujúce v mobilných sieťach zatiaľ s podporou 5G nehľadajte.
Testy sa zatiaľ odohrávali pomocou prototypov rôznych laboratórnych čudesných prístrojov (modemov) veľkosti krabice od topánok, prípadne väčších. Keďže sa už ale výrobcovia čipov môžu pochváliť prvými produktami podporujúcimi aspoň pred-štandard 5G, je pravdepodobné, že prvé „lastovičky“ v podobe použiteľných terminálov pre 5G tu budú čo nevidieť – pravdepodobne už tento rok.
Predpokladá sa, že výkonnosť bezdrôtového pripojenia prekoná širokopásmové pripojenie domácností prostredníctvom kábla, alebo optiky z hľadiska rýchlosti až 3-násobne.
Telefónica očakáva prínos 5G v oblasti pripojených áut, turistických služieb vo forme virtuálnej a rozšírenej reality, zdokonalených hier, popularizácie internetu vecí, telemedicíny, priemyselnej automatizácie a diaľkového ovládania všemožných zariadení, vrátane dronov.
Zlepšiť by sa mala aj dostupnosť superrýchleho internetového pripojenia pre okrajové štvrte a vidiek.
Situáciu, keď štandardy 5G sú stále v procese finalizácie chce Telefónica vyriešiť šalamúnsky. Najprv začne predstavovať hardvér a služby 5G, ktoré pobežia na infraštruktúre 4G, a neskôr ich presunie do samostatnej siete 5G.
V dôsledku toho niektoré vylepšenia zvýšia výkonnosť existujúceho 4G/LTE hardvéru, keďže pôjde o optimalizáciu existujúcej siete 4G. Iné budú profitovať z úplne nového hardvéru 5G. (Operátor má zrejme na mysli sieťovú infraštruktúru.)
Mimochodom, to prelínanie parametrov medzi dvoma generáciami sietí nie je novinkou. Zažili sme to už pri GSM fázy 2 s paketovým prenosom EDGE vs začínajúce siete 3G (UMTS), a aj neskôr pri sieťach 3,5G (HSPA+) a prvými štádiami 4G (LTE). Čosi podobné môžeme očakávať na pomedzí rozvinutých sietí s podporu 4,5G (LTE-A) a počiatočnou fázou 5G, aj keď tu bude asi kvalitatívny skok najväčší.
Preteky odštartované
Oznámenie spoločnosti Telefónica v Španielsku prichádza len niekoľko dní po tom, ako najväčší japonský operátor NTT Docomo stanovil termín zavedenia 5G na rok 2020. Tento rok sa zároveň už dlhšie považuje za medzník širšieho nábehu 5G sietí po svete.
Najväčší juhokórejský operátor SK Telecom sa údajne „snaží služby 5G spustiť ako prvý … čo najskôr“. Podobné ambície má aj ďalší juhokórejský operátor LG U+. Podľa viceprezidentky pre stratégiu LG U+ Kim Dae Hee chce operátor v spolupráci s Huawei spustiť prvú komerčnú sieť 5G na svete v pásme 3,5 GHz. Malo by sa tak stať v priebehu tohto roku.
Vrece s ohlasovaním termínov na prípravu sietí 5G v Európe a vo svete sa zrejme roztrhne v súvislosti s nadchádzajúcim MWC 2018 v Barcelone. Deutsche Telekom, ktorý je jedným z popredných hráčov pri tvorbe štandardu 5G, očakáva, že kompletná technológia bude k dispozícii v roku 2020, kedy počíta aj s rozvinutím svojej komerčnej siete.