Po vývoji a predaji vlastných športových náramkov a hodiniek schopných monitorovať široké spektrum zdravotných metrík, bolo zrejme iba otázkou času, kedy technologické spoločnosti naplno vstúpia do zdravotníctva.
Spoločnosť Amazon sa od svojho založenia pred takmer tridsiatimi rokmi vypracovala zo skromného internetového predajcu kníh na druhú najväčšiu technologickú firmu na svete. V jej portfóliu už dnes okrem internetového obchodu figurujú aj online streamovacie služby, televízne a herné štúdiá, potraviny či serverové služby, ku ktorým by sa podľa najnovších správ mohli pridať aj ambulancie.
Amazon podľa informácií denníka The Wall Street Journal interne odsúhlasil odkúpenie americkej spoločnosti One Medical, pod ktorú spadá viac ako 180 ambulancií v 25 štátoch USA a ktorá zároveň spolupracuje s viac ako 8 000 spoločností, ktorých zamestnancom poskytuje zdravotné benefity a prehliadky. Za túto akvizíciu má technologický gigant zaplatiť 3,9 miliardy dolárov.
Táto akvizícia nie je úplným prekvapením. Už v roku 2019 totiž Amazon spustil interný produkt Amazon Care určený pre jeho zamestnancov, prostredníctvom ktorého si chcel otestovať možnosť poskytovania modernej zdravotnej starostlivosti založenej na moderných technológiách. Prím v tejto službe hrá tele-medicína a výjazdové tímy zdravotníkov priamo do domácnosti.
Apple to chcel skúsiť tiež
Myšlienka modernizácie zdravotníctva pomocou vlastných technológií nebola cudzia ani spoločnosti Apple. Tá podľa informácií portálu The Journal už v roku 2016 spustila interný projekt s kódovým označením Casper, ktorého cieľom malo byť poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti.
Apple mal údajne v pláne otvoriť svoje vlastné kliniky a v nich priamo zamestnávať doktorov, ktorí by mohli pri liečení svojich pacientov využívať najmä dáta získané z inteligentných hodiniek Apple Watch, ale napr. aj v tom čase ešte predávaných podložiek Beddit určených pre sledovanie spánku.
Podľa posledných správ z polovice minulého roka projekt Casper ešte stále existoval, no Apple sa nedarilo robiť v ňom významnejšie pokroky, čo malo byť hlavným dôvodom, prečo jeho vývoj napokon údajne opustilo aj viacero kľúčových zamestnancov.
V akom stave je projekt Casper dnes, nie je verejne známe. Apple sa však v posledných rokoch začal viac sústreďovať na možnosť zdieľania dát z Apple Watch s existujúcimi klinikami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Je tak celkom možné, že od myšlienky otvorenia vlastných kliník spoločnosť celkom upustila a namiesto toho zvolila radšej bezpečnejšiu cestu v podobe spoluprác.