Reklama

Sú rekordy relatívne? Vo fotovoltaike áno!

Juraj Procházka

K lacnejšej elektrine zo slnka vedú v zásade dve cesty – lacné fotovoltaické panely a zvyšovanie účinnosti konverzie. Oboje sa deje kontinuálne, preto sa v mnohých krajinách obídu solárne farmy už bez dotovaného výkupu vyrobenej elektriny. Závisí to od cien elektriny na danom trhu a množstva a intenzity slnečného svitu.

Spektrum CQD

Maximá citlivosti CQD článkov sa nachádzajú vo viditeľnej časti spektra aj mimo nej

Ak sa teda dozvieme, že vedcom sa podarilo zvýšiť účinnosť solárnych článkov na báze koloidných kvantových bodov (CQD, colloidal quantum dot) o 37% a dosiahnuť tak nový rekord v danej triede, znie to impozantne. Všetko je však relatívne. Uvedomíme si to, keď zistíme, že nová rekordná účinnosť konverzie je stále len 7 percent., kým komerčne dostupné FV články na báze kremíka dosahujú účinnosť okolo 15 % a vyššiu a to nehovoríme o špeciálnych článkoch, ktoré sa používajú v armáde, alebo v kozmonautike. Tie vedia premeniť svetlo na elektrinu aj s účinnosťou nad 40 %.

Nový rekord medzinárodného výskumného týmu University of Toronto (U of T) a King Abdullah University of Science & Technology (KAUST) pod vedením profesora Teda Sargenta je napriek cenným víťazstvom, informoval magazín Nature Nanotechnology. CQD sú polovodiče vo forme nanočastíc, ktoré dokážu meniť viditeľné aj časť neviditeľného spektra slnečného žiarenia na elektrickú energiu. CQD články je totiž možné vyrábať veľmi lacno technológiou tlače, podobne ako pri výrobe klasických novín na tlačiarenských rotačkách. Koloid s nanočasticami sa dá natierať, resp. tlačiť vo forme atramentu na požadovaný podklad. Aj napriek relatívne nízkej, sedempercentnej, účinnosti by mohlo byť pri nízkych nákladoch ich nasadenie efektívne. Jednoducho by sa panely nainštalovali na väčšiu plochu.

 Quantum dots solar

Na vývoji pri zvyšovaní účinnosti CQD panelov vedci naďalej pracujú, pričom je potrebné vyriešiť celý rad problémov na úrovni kvantovej fyziky a organickej aj anorganickej chémie zároveň. Uplatnenie by takéto panely našli skôr v individuálnych aplikáciách na obytných domoch, prípadne na kancelárskych budovách, kde by mohli generovať elektrinu pre vlastnú potrebu používateľov.

Foto: LaserFocusWorld

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.