Lovci exoplanét dostanú novú posilu v podobe obrovského pozemského teleskopu GMT. Bude tak prekonaný rekord, ktorý drží od roku 2009 Gran Telescopio Canarias známy tiež ako GranTeCan, alebo GTC, čiže najväčší teleskop sveta s priemerom zrkadla 10,4 m. Umiestnený je na vrchole vulkánu vo výške 2,267 m na ostrove La Palma, v súostroví Kanárskych ostrovov.
GranTeCan
Tip: Veľké teleskopy 20. storočia
Skladačky pre obrov
S veľkými teleskopmi je spojený nejeden technický problém, no k najväčším patrí komplikovaná výroba superpresných parabolických zrkadiel, ktoré sa môžu deformovať už vplyvom svojej váhy. Preto vedci prišli na fintu a veľké zrkadlá skladajú z viacerých menších kusov, pričom spolu tvoria mozaiku s veľkou plochou. Takto je konštruovaný aj GranTeCan, ktorý pozostáva z 36 menších zrkadiel.
S rekordmanmi vo vesmírnom výskume to však vôbec nie je jednoduché. Z technického pohľadu je totiž najväčším teleskopom Large Binocular Telescope na Mount Graham v Arizone, USA. Ten pozostáva z dvoch teleskopov, každý so zrkadlom s priemerom „len“ 8,4 m, ale spolu vytvárajú efektívnu apertúru ekvivalentu zrkadla s priemerom 11,8 m. A nezabúdajme ani na európsky projekt Very Large Telescope (VLT, „Veľmi veľký teleskop“), ktorý sa ale nachádza na Cerro Paranal v čílskej púšti Atacama. Pozostáva zo 4 samostatne stojacich teleskopov, každý s priemerom zrkadla 8,2 m, ktoré dokážu pracovať v niekoľkých režimoch, vrátane spriahnutého.
VLT – „partia z Atacamy“. Najväčší európsky astronomický projekt je v Južnej Amerike.
Rekordman so sedmičkou
Kandidátom na rekordmana však bude jednoznačne Giant Magellan Telescope (GMT), čiže gigantický Magellanov teleskop, ktorý buduje rovnomenná organizácia (GMTO) v čílskych Andách. Keďže tamojšia oblasť patrí k najsuchším na svete, je zárukou maximálneho počtu bezoblačných dní do roka.
GMT bude pozostávať zo siedmych zrkadiel umiestnených v rohoch a v strede pravidelného šesťuholníka, ale aj každý zo segmentov bude sám o sebe obrom. Jednotlivé zrkadlá budú mať totiž priemer 8,4 metra. Celkovo vytvoria ekvivalent primárneho zrkadla s priemerom až 24,5 m a užitočnou reflexnou plochou s priemerom 21,4 m, informoval napr. Geeky Gadgets.
Teleskop by mal byť dokončený v roku 2019 a bude slúžiť pre účely pozorovaní vedcov z partnerských inštitúcií. Trochu drahá „hračka“ na individuálne použitie však má podľa Patricka McCarthyho, riaditeľa GMTO, slúžiť aj pre jednotlivcov, pokiaľ nebude vyťažená „kľúčovými“ projektmi.
Vízia Giant Magellan Telescope. Obr. Wikipedia a Geeky Gadgets
O kľúčové projekty však určite nebude núdza a má k nim patriť napríklad výskum tzv. temnej hmoty a temnej energie, atmosféry planét mimo slnečnej sústavy a mnohé iné otázky, ktoré nám pomôžu pochopiť vznik a vývoj vesmíru.