Už sme sa pozreli čo je v nabíjačke a SD karte, tentokrát sa pozrieme na to, čo obsahuje bežná LED žiarovka. Možno by ste mnohí očakávali LED diódy použité namiesto klasického volfrámového vlákna, ako pri bežnej žiarovke, no opak je pravdou. Pozrite sa, čo je v bežne dostupnej LED žiarovke.
POZRITE SI: Čo je v nabíjačke? Pozreli sme sa jej na zúbok
Značková LED žiarovka nemusí mať len mliečne sklo, ale aj plne priehľadné sklo, teda presnejšie povedané plast a vnútro v štýle klasickej žiarovky.
Keďže bola stará LED žiarovka v prevádzke viac ako rok, plast okolo mliečneho skla (vlastne plastu) zostarol a ľahko sa vylamoval aj bez väčšej sily.
Pôvodne bola plastová banka do plastového tela nalisovaná a prilepená…
Jej odstránením sa ukázalo 14 svetloemitujúcich diód pod plastovým difúzorom.
POZRITE SI: Čo je v smart hodinkách? Pozrite sa na to s nami
POZRITE SI: Čo je v SD karte? Pozrite sa naživo sami
Nenápadný plastový difúzor má na starosti rozptyl svetla z diód aj do strán. Bez neho by LED-ky svietili priamo dole a nevznikal by efekt svietenia, ako pri bežnej žiarovke.
Vo vnútri sa ukázal plošný spoj zapustený do kovového tela, ktoré je z vonkajšej strany oplastované.
Odstránením E27 závitu sa objavila dvojica drôtov, ktorá dodáva LED-ke energiu z elektrickej siete.
Ako v každej podobnej elektronike, nechýba tu niekoľko kondenzátorov, filtračných cievok a transformátor s feritovým jadrom.
Viac informácií o tom, na čo všetko slúžia kondenzátory, cievky, transformátor a ďalšie drobné súčiastky nájdete v podrobnom popise v článku o tom, čo je v nabíjačke.
Z opačnej strany je zas optočlen, oscilátor a niekoľko odporov a kondenzátorov, aby zapojenie bolo schopné dodávať jednosmerný prúd pre LED diódy.
Foto: TECHBOX