Reklama

Nanoroboti zbalia aj rakovinové bunky

Terézia Miková

Google X Lab Life Sciences má ruky, odvtedy, čo začali testovať jeden zo svojich projektov. Ak si pamätáte na minuloročnej konferencii WSJD Live conference predstavili prosperujúce divízie Life Sciences, ktoré zamestnávajú 100 doktorov a vedcov, projekt podobný Fitbit náramku.

Google X Lab Life Sciences

Ich koncept však nie je trackerom, ale je náramkom, ktorý „priťahuje“ rakovinové bunky. Ako je to možné? Najprv je potrebné pochopiť princíp fungovania, ktorý Google X Lab Life Sciences testujú na samostatných končatinách, konkrétne rukách. V princípe sa do tela vypustia akýsi nanoroboti, ktorý sú schopný v tele človeka vyhľadať nezdravé, rakovinové bunky. Tie k sebe pritiahnu a vytvoria po tele zhluky takýchto buniek. Po nasadení špeciálneho náramku, ktorý obsahuje magnet priťahujúci nanočastice sa spomínané roboty zlúčia na jednom mieste, pravdepodobne v okolí náramku.

Google X Lab Life Sciences

Zakaždým, keď sa v tele vytvorí zhluk rakovinových buniek, rozsvietia sa a je možné ich vidieť aj cez ľudskú kožu. Life Sciencies majú k dispozícii kožu rôznych hrúbok a vlastnosti pochádzajúce z rôznorodých etník, aby sa uistili, či sú zhluky nano-častíc viditeľné napr. aj cez kožu afro-amerického muža.

Myslíte si, že je reálne, aby sa týmto spôsobom odstraňovali z tela rakovinové bunky? Čo si myslíte o implantovaní nanočastíc do živých organizmov vrátane ľudského tela? Vidíte v tom ohrozenie alebo potenciál?

Foto: Google X Lab Life Sciences

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.