Reklama

Tatra banka má tvárovú biometriu už aj v mobilnej appke

Števo Porubský

Tatra banka je u nás už roky známa aplikovaním moderných technológií do bežného života svojich klientov. Po tom, čo v roku 2014 spustila tvárovú biometriu na pobočkách sa dočkala podobnej technológie aj mobilná aplikácia. Zatiaľ je len pre nových klientov.

V roku 2011 to bol digitalizovaný podpis, v roku 2013 hlasová biometria, v roku 2014 zas tvárová biometria, no a v roku 2018 sme sa jej dočkali aj v mobilnej aplikácii.

Žiaľ, tvárová biometria zatiaľ nebude slúžiť na prihlasovanie sa do mobilnej aplikácie Tatra banky, ale iba na otvorenie účtu, no bez nutnosti navštíviť pobočku. Všetko prebehne on-line a za pár minút. Za niekoľko dní vám príde aj platobná karta a všetky potrebné dokumenty.

Aj napriek čakaniu na kartu ale bude možné s účtom narábať, vrátane výberov a platenia – cez mobil.

Čakalo sa na legislatívu

Jedným z mála spôsobov ako bolo doteraz možné v zmysle legislatívy overiť identitu osoby na diaľku, bol prevod peňažnej čiastky z účtu klienta v inej banke, tzv. „penny payment“.

Prevodom minimálnej čiastky, napríklad 1 centu, sa presunula zodpovednosť za overenie osoby na banku, odkiaľ boli peniaze prevedené. Nevýhodou bola, logicky, nutnosť mať už účet niekde inde a čakanie na prevod z inej banky, ktorý neprebehne nikdy v ten istý deň.

Od 15. marca 2018 je ale možné overovať klientov aj pomocou elektronických prostriedkov, medzi ktorými je aj tvárová biometria. Technologicky ju pre banku zabezpečila slovenská spoločnosť Innovatrics.

Ako to funguje?

Budúci klient si stiahne (dostupná o niekoľko dní) mobilnú appku (Android, iOS), potvrdí, že nie je ešte klientom a pokračuje podľa pokynov. Nutné je overenie telefónneho čísla a vytvorenie PIN kódu pre aplikáciu Tatra banka. Následne vyplní základné údaje o sebe, ktoré potvrdí skenom občianskeho preukazu a zoskenuje si svoju tvár.

Na to, aby systém overil, či je osoba pred webkamerou reálna, je nutné sledovať očami bodku na displeji. Poloha bodky je náhodná, čím aj oči sa pohybujú náhodne. Prehrávanie videa pred webkamerou s naučenými pohybmi očí by veľmi neuspeli.

Po naskenovaní tváre ju systém nielen overí s fotkou na občianskom preukaze, ale aj v databáze Ministerstva vnútra SR. Ak sa podarí totožnosť overiť, stačí už len potvrdiť zmluvnú dokumentáciu (príde vám aj tlačená verzia poštou) a účet je o pár minút plne aktívny.

Následne je s ním možné pracovať ako s bežným účtom, hoci s malými obmedzeniami. Denný limit na prevody je 3 000 €, na hotovostné výbery 500 €.

Po pilotnej fáze (zhruba od júla 2018) bude k dispozícii aj možnosť požiadania o úver priamo v mobile. Celý proces schválenia úveru potom prebehne iba v appke.

Ak si otvoríte účet do 31. augusta 2018, na 12 mesiacov nebudete navyše platiť banke žiadne mesačné poplatky za vedenie účtu.

Mimochodom, tvárová biometria je dostupná iba pre Slovákov, nutné je totiž mať slovenský občiansky preukaz práve kvôli overovaniu totožnosti s Ministerstvom vnútra SR.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.