Reklama

Tater Games – vieme ako sa robia mobilné hry najnovšej generácie na Slovensku

Michal Biznár

Slovenská herná scéna nie je na takej úrovni ako tá poľská či česká, kde nájdete veľké herné štúdia ako CD Projekt RED či Bohemia Interactive. Na druhej strane, výhodou je, že u nás vznikajú aj menšie, no o to zaujímavejšie projekty od malých nezávislých štúdií. Do jedného takého sme sa boli pozrieť. Vitajte v Tater Games.

Samotný koncept štúdia funguje na vyzdvihovaní talentu jednotlivých tvorcov, ktorí sú častokrát ignorovaní v procese tvorby hry pri veľkých štúdiách. Správy o zlých pracovných podmienkach, ktoré sa objavujú v správach o veľkých herných štúdiách, nepomáhajú kreatívnym vývojárom tvoriť. Preto je dôležité, aby bol tím čo najmenší a aby bežná hierarchia šéf-zamestnanci neplatila.

Hru Nunu Spirits, ktorú vyvíja štúdio Tater Games je 2D single-player platformovka, ktorá je inšpirovaná legendárnym titulom Lemmings. Jednotliví hrdinovia, ktorých ovládate, majú rôzne schopnosti, ktoré slúžia na postup do ďalších úrovní.

Vývoj hry bol spojený aj s tvorbou jedinečného animovaného štýlu, ktorý sa vyberal z troch rôznych návrhov. Hra Nunu Spirits je plánovaná na jeseň tohto roku ako free to play, to znamená, že bude obsahovať platené mikrotransakcie. Hra sa však bude dať hrať aj bez nich a bude dostupná pre iOS a Android. Výhodou je, že sa bude neustále zlepšovať vďaka aktualizáciám zo strany vývojárov. Tak to aspoň sľubujú.

Zakladatelia Tater Games sa o hernom prostredí na Slovensku vyjadrili veľmi pozitívne, keďže okrem veľkého štúdia ako je Pixel Federation u nás vyrastá množstvo malých nezávislých štúdií. Čo sa týka financií, Tater Games majú vlastného investora zo Slovenska, takže štúdio nie je odkázané na crowdfunding.

Pozrite si

Slovenská vzdelávacia platforma Butterfly Effect predstavuje prvých absolventov

Rast slovenskej hernej scény je pozitívnym trendom, ktorý dokazujú aj čísla. V roku 2018 bol ročný obrat z herných projektov, ktorých je na Slovensku viac ako 300, 42 miliónov euro. Oproti roku 2017 je to až 18-percentný rast. Čo sa týka počtu herných firiem, na Slovensku je ich 35. Zaujímavým číslom tiež je, že viac ako polovica slovenských vývojárov zamestnáva profesionálov zo zahraničia kvôli nedostatku kvalitných a skúsených programátorov. To je prípad aj štúdia Tater Games, ktorého jeden zo zakladateľov, je Američan. Celkovo na Slovensku vzniklo 268 hier.

Čo sa týka platforiem, najpopulárnejšou je počítačová platforma Steam, kde je vydávaných 62,5 % hier. Pre iOS je to 44 % a pre Android 40 %. S konzolami je to o niečo horšie. Na PlayStation 4 bolo vydaných 19 % hier a na Xbox One 15,6 %. Vývojári z Teter Games nám povedali, že vydať hru na konzolu je oveľa ťažšie, keďže väčšinou ide o tzv. One Hit Wonder, čiže jednorazové úspechy, na ktorých sa nedá tak dobre stavať a aktualizovať ich. Zároveň aby ste vydali hru na konzolu, musíte mať vybudovanú silnú značku.

Pozrite si

Playdate – unikátna herná konzola od tvorcov hry Firewatch

Chalani z Tater Games nám ukázali, ako sa robia hry novej generácie pre smartfóny a už sa nevieme dočkať, keď uvidíme viac z ich pripravovaného titulu Nunu Spirits.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.