Reklama

Takto vyzerá hotový Apple Park, ako vlastne vznikol?

Zdroj | oxysasha
Stanislav Vinc
Zdroj | oxysasha
Zdroj | oxysasha

Apple Park bol oficiálne otvorený pre zamestnancov v apríli minulého roku, no ešte donedávna v ňom prebiehali posledné úpravy. Sen Steva Jobsa sa tak po dvanástich rokov práce konečne mení v realitu.

Apple Campus, kde Apple sídlil do minulého roku, bol postavený v roku 1993. Spoločnosť mala v tom čase podstatne menej zamestnancov a postupom času mu tieto priestory jednoducho prestali stačiť. Apple na čele so Stevom Jobsom teda začal skupovať pozemky v známom Cupertine cez spoločnosť Hines Interests. Svoje úmysly s pozemkami prezradil Steve Jobs cupertínskej mestskej rade v roku 2006.

Zdroj | Wikipedia

Nákup cez tretiu stranu bol nevyhnutný, pretože ak by majitelia pozemkov vedeli, že ich kupuje Apple, ceny by závratnou rýchlosťou narástli. Medzi vlastníkmi neskôr odkúpených pozemkov bol aj Hewlett-Packard.

Zdroj | Matthew Roberts

O návrh nových budov sa postaral Norman Foster, ktorého Steve Jobs v roku 2009 kontaktoval so slovami „Ahoj Norman, potrebujem tvoju pomoc“. Steve Jobs vzal Normana do budovy spoločnosti Pixar, ktorú sám navrhol do posledného detailu, aby Normanovi lepšie načrtol svoju predstavu.

Zdroj | Grendelkhan/Wikimedia

Stavba sa neustále odkladala a Apple ešte v roku 2008 dokupoval ďalšie pozemky, pričom pôvodne mala byť nová centrála hotová už v roku 2010. Rok po prešvihnutí oficiálneho termínu odprezentoval Steve Jobs cupertínskej mestskej rade hotový návrh budov a kancelárií pre 13 000 zamestnancov.

V roku 2013 sa mestská rada jednohlasne zhodla na udelení povolenia na stavbu. Krátko na to sa už začali prvé demolačné práce, ktorými sa začala príprava na stavbu budov. Pozemok bol pripravený na stavbu v roku 2014.

Pozrite si

Apple Park Visitor Center – kúsok Apple centrály dostupný pre každého

Najbližšie roky stavba pomaly postupovala a Apple do nej napokon investoval zhruba 5 miliárd dolárov. Pôvodne mala pritom stavba rozpočet iba 3 miliardy dolárov, pričom 160 miliónov dolárov stáli len pozemky.

Zdroj | Apple

Zamestnanci sa do nových kancelárií začali hrnúť v apríli roku 2017, pričom ich prvé reakcie neboli úplne nadšené. Zamestnancom prekážali otvorené kancelárie, v ktorých sa nevedeli sústrediť a nemali v nich žiadne súkromie. Ešte väčším problémom však boli všadeprítomné sklenené steny, do ktorých zamestnanci vrážali a niekoľko krát pritom došlo aj k ľahším zraneniam.

Zdroj | Apple
Pozrite si

Steve Jobs Theater – Apple má cit pre detail aj v architektúre

Súčasťou Apple Parku sú samozrejme aj parkovacie domy, v ktorých je priestor pre 14 200 vozidiel. To, že kancelárie či jedáleň pôsobia elegantne, zrejme nikoho neprekvapí, no Apple si dal záležať aj na dizajne parkoviska. Na záberoch nižšie môžeme vidieť podzemné tunely a svetelné LED tabule podobné tým na letisku.

https://youtu.be/vtoPV9SSwHw

Dnes už Apple Park pokrýva aj zeleň, ktorá údajne pokrýva 80 % celého pozemku. Apple sa chcel od začiatku vyhnúť tomu, aby stavba pôsobila ako betónová džungľa. Podľa najnovších leteckých záberov je jasné, že sa to podarilo a Apple Park patrí určite medzi najzelenšie centrály na svete.

Zdroj | oxysasha
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.