Reklama

Tajný americký raketoplán X-37B pristál po rekordných 908 dňoch vo vesmíre

Zdroj | US Space Force
Juraj Procházka
Zdroj | US Space Force
Zdroj | US Space Force

Éra raketoplánov neskončila, aj keď astronauti dnes lietajú do kozmu výlučne v kozmických lodiach klasickej konštrukcie. Za veľkej pozornosti médií sa v sobotu 12. novembra 2022 vrátil na Zem tajný nepilotovaný raketoplán X-37B US Space Force (USSF). O jeho misiách americká armáda zverejňuje len minimum informácií, na obežnej dráhe však trávi rekordne dlhé doby.

Aktuálna misia Orbital Test Vehicle-6 (OTV-6) bola už 6. v poradí a odštartovala 17. mája 2020 zo Space Launch Complex 41 na Cape Canaveral Air Force Station na Floride. Raketoplán X-37B putoval na obežnú dráhu na špeciálne upravenej rakete Atlas V 501 a vo vesmíre strávil takmer 2,5 roka (908 dní), čím pokoril svoj vlastný predchádzajúci rekord 780 dní na obežnej dráhe, počas misie OTV-5.

Pozrite si

Čína má tajnú znovu použiteľnú kozmickú loď

Obsah pokračuje pod reklamou

Rovnako ako v prípade predchádzajúcich piatich misií OTV presné ciele autonómneho, opakovane použiteľného raketoplánu z dielne Boeingu neboli odhalené, hoci misia uskutočnila aj množstvo otvorených experimentov pre zákazníkov ako NASA a Námorné výskumné laboratórium (Naval Research Laboratory).

Zdroj | US Space Force

Vieme však, že raketoplán pri misii OTV-6 predstavil nový servisný modul v tvare prstenca, ktorý bol pripevnený k zadnej časti kozmickej lode a poskytoval viac priestoru pre užitočné zaťaženie pre ďalšie experimenty. Pred návratom do atmosféry bol servisný modul odhodený a zotrvá na orbite Zeme, kým sa neuskutoční jeho kontrolovaný návrat. Pri ňom by mal modul zhorieť nad južným Pacifikom.

Zdroj | US Space Force

Niekoľko detailov poznáme. Misia OTV-6 hostila modul fotovoltaickej rádiofrekvenčnej antény Námorného výskumného laboratória. Tento experiment úspešne využil slnečné lúče mimo zemskej atmosféry a zameral sa na prenos energie na zem vo forme mikrovĺn. Okrem toho bol v októbri 2021 úspešne nasadený FalconSat-8 Akadémie vzdušných síl USA, vyvinutý v spolupráci s Air Force Research Laboratory. FalconSat-8 zostáva na obežnej dráhe a poskytne kadetom akadémie praktické skúsenosti z činnosti vesmírnych operátorov pred vstupom do aktívnej služby.

Pozrite si

Starship – nové detaily revolučnej lode odhalené

V rámci experimentu NASA Materials Exposure and Technology Innovation in Space (METIS-2) boli vystavené tepelne regulované povlaky, tlačené elektronické materiály a materiály, kandidujúce na ochranu pred žiarením drsným podmienkam vesmíru. Tieto materiály sa po návrate na Zem budú analyzovať a ich stav sa bude porovnávať s počítačovými modelmi.

Zdroj | US Space Force

Biologický experiment NASA vyniesol do vesmíru semená kvôli skúmaniu pôsobenia kozmického žiarenia a ďalších faktorov na potenciálne plodiny pestované na budúcich medziplanetárnych misiách a na trvalo obývaných základniach vo vesmíre. Na lunárnej orbitálnej stanici Gateway, nehovoriac o základni na mesačnom povrchu, to bude veľmi aktuálna téma.

Vojenská časť misie OTV-6 raketoplánu X-37B zostáva naďalej utajená, ako to býva pri tomto druhu misií pravidlom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.