Reklama

Tajné informácie o Apple Car kúpil čínsky startup

Zdroj | Vanarama
Richard Pliešovský
Zdroj | Vanarama
Zdroj | Vanarama

Bývalý pracovník Apple bol obvinený z krádeže obchodného tajomstva. Ten nesúvisí s ničím iným, než s rúškom tajomstiev opradeného projektu Apple Car.

Obvinený Xiaolang Zhang v roku 2018 pôvodne prehlásil, že je nevinný. Urobil tak napriek tomu, ako sa zistilo, že si stiahol 25-stranovú schému logickej dosky, ktorá bola navrhnutá pre využitie v autonómnom vozidle. V procese nastal zvrat, Zhang sa teraz priznal na federálnom súde.

Nečestnému zamestnancovi hrozí až 10 rokov väzenia a pokuta do 250 000 dolárov. Podrobnosti o Zhangovej dohode o vine a treste s americkou vládou nie sú verejné a tak si budeme musieť počkať na vynesenie rozsudku. To je naplánované na 14. november 2022.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zhang bol členom tímu Project Titan, zodpovedal za návrh a testovanie dosiek s plošnými spojmi analyzujúcich údaje z rôznych senzorov umiestnených v elektromobile. Keďže takéto diely sú kľúčovou a veľmi kritickou súčasťou infraštruktúry autonómnych vozidiel, Zhangovi bol udelený prístup k databázam obsahujúcim obchodné tajomstvá a citlivé duševné vlastníctvo.

Akonáhle sa zistilo, že si stiahol dokumenty a dáta zo serverov Apple, bol zatknutý na medzinárodnom letisku v San Jose. Zhang sa pokúšal nastúpiť na let do Pekingu. Zistilo sa, že sa mu podarilo ukradnúť 24 GB dát, ktoré cez AirDrop preniesol do MacBooku svojej manželky. Okrem dokumentov sa mu podarilo odcudziť niekoľko dosiek s plošnými spojmi a server z laboratória autonómnych vozidiel spoločnosti.

Zhanga zatkli federálni agenti v júli 2018 na letisku v San Jose, odkiaľ plánoval odletieť do Číny. Od roku 2015 pracoval pre Apple, podľa dokumentov FBI a americkej prokuratúry naposledy ako hardvérový inžinier v tíme pre autonómne vozidlá.

CNBC

K dátam sa mal dostať čínsky startup Xpeng, kde sa chcel Zhang zamestnať. Xpeng (resp. Zoox) bol už v roku 2019 podozrivý, že získal zdrojový kód Autopilota. Podľa Tesly ich bývalý zamestnanec nahral zdrojový kód týkajúci sa systému Autopilot do svojho iCloudu a potom tieto informácie odoslal Xpengu. Keď vtedy portál The Vege spoločnosť oslovil, vyjadrila sa, že „rešpektuje práva duševného vlastníctva a dôverné informácie tretích strán“.

Aj takéto praktiky stoja za extrémne nízkymi cenami mnohých výrobkov z Číny. Namiesto vývoja sa duševné vlastníctvo jednoducho ukradne a ide sa ďalej. Myslite na to, keď budete zvažovať nad kúpou značkového produktu, alebo jeho lacnejším dvojčaťom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.