Agresia na Ukrajine odokryla množstvo nechutností. Netýkajú sa len krutosti, ktorá sa pácha na civilnom obyvateľstve. Ukazuje aj to, kam až siaha hybridná vojna a čomu sú ochotní ľudia veriť. Najnovším príkladom nášho tvrdenia je obrázok, ktorý využil proruský trol vydávajúci ho za najnovší dôkaz o tajnej podzemnej základni v Mariupole.
Rusko zrovnalo Mariupoľ takmer so zemou, okrem iného aj preto, že sa snaží zachrániť rusky hovoriacich občanov. Nedáva vám to logiku? Nevadí, účelom dezinformácií nie je logická postupnosť, ale zneistiť ľudí, zasiať do ich myslí semienko pochybností: Čo ak? Ktovie aká je pravda? a podobne. Po zverstvách uskutočnených (nielen) v tomto meste svoju úlohu dostávajú trolovia a užitoční idioti. Ani im nie je blízky sedliacky rozum.
Aby aspoň sčasti ospravedlnili neskutočné násilie, vypúšťajú do sveta jedovaté balóniky. Ich vďačným nositeľom sa ukazuje najmä Facebook, ten naozaj znesie všetko a ďalšie desaťtisíce to prezdieľajú ďalej. Toto je aj príbeh tajného bunkra v Mariupole, o ktorom teraz už vedia všetci. Trolovia na potvrdenie použili obrázok zo stolovej hry. Ako zistil portál AFP ide o stolovú hru Blackout 1.0, ktorá sa v roku 2017 (neúspešne) uchádzala o financie v crowdfundingovej kampani na Kickstarteri.
Proruská propaganda je ako rakovina – šíri sa postupne z jednej bunky na druhú, z dvoch na štyri a postupne začína okupovať prostredie internetu.
Hoaxy a podvody – Polícia SR
Celý príbeh „zožrali“ aj tisíce slovenských používateľov. Nečudo, téme o tajných biologických zariadeniach prikladá Rusko veľký dôraz. Tajné laboratórium na výrobu biologických zbraní, šikovne ukryté pod oceliarňou Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ, je pomerne slušným ospravedlnením pre zbombardovanie viac ako 400-tisícového mesta.
V prípade, ak prídete na podobné šokujúce odhalenie, pozrite si autora správy. Je prakticky nemožné, aby o takýchto fenoménoch dokázal informovať niekto, kto sa podobným témam nevenuje profesionálne. Zvyčajne sa totiž o prísne tajných sprisahaniach nedozvie ako prvý Janko Mrkvička z Dolnej Vsi, ktorý je profesionálny poberateľ podpory v nezamestnanosti.
Ďalším bodom, ako sa brániť hoaxom je pokúsiť sa vyhľadať na internete podobný článok. Pripomíname, že za článok sa nepovažuje príspevok na sociálnej sieti. Akými dôkazmi sa v článku pracuje? Ak sú v nich fotografie a videá, na internete si ľahko overíte pravosť, dátum a miesto vzniku.
Pravda býva väčšinou nudná a všedná. Hoax je zvyčajne neuveriteľný a poburujúci.