Reklama

Tablet pod stromček? Nokia T20 alebo Lenovo Yoga Tab 13?

Stanislav Vinc

Slováci znovuobjavili tablety, ich predaj stúpa. Tak znie nedávne vyhlásenie spoločnosti Lenovo, ktorej sa podarilo získať neuveriteľný, až 54,9 % podiel na trhu v tomto segmente. Vlak si však nechce nechať ujsť ani fínska Nokia, ktorá to však chytila z úplne opačného konca. Ktorý je ten správny, ak hľadáte spoločný tablet do rodiny, pre deti či serióznu prácu?

Segment tabletov sme už v redakcii považovali za mŕtvy a neboli sme jediní, dokazovali to napokon aj ich klesajúce predaje. Pandémia však tak, ako mnoho iných vecí, tento fakt obrátila naruby a upadajúci segment začal opäť rásť, priam raketovým tempom. Konať tak museli začať nielen výrobcovia mobilných zariadení, ale aj Google, ktorý už pre ne pečie špeciálny Android 12L.

Zdroj | Onur Binay

Keď tablety prerazili po prvý krát, všetky boli prakticky na jedno kopyto, líšili sa iba uhlopriečkou obrazovky, výkonom a operačným systémom. Kto ich vtedy nazval veľkými MP3 prehrávačmi, nebol ďaleko od pravdy. Dnes už však toho dokážu oveľa viac a aj pod pojmom „tablet“ sa už dnes vlastne ukrýva široké spektrum zariadení pripravených na tvorbu kvalitného umenia, plnohodnotné štúdium či prácu, ktorú by ešte donedávna zvládali iba počítače a notebooky.

Pozrite si

Dá sa už nahradiť notebook tabletom? Huawei MatePad 11 má odpoveď

Každý výrobca tak ku svojim tabletom pristupuje úplne iným spôsobom a tvorí ich pre iné cieľové publiká. Dokonalým príkladom toho je táto dvojica tabletov, ktorá nedávno pristála v našej redakcii. Ten menší je Nokia T20, ten väčší Lenovo Yoga Tab 13, zoznámte sa.

Nedávne predstavenie tabletu Nokia T20 nás v redakcii úprimne zarazilo, no po chvíľke zamyslenia to dáva perfektný zmysel. Vlastne sa iba stačí pozrieť na perex tohto článku. Predaj tabletov rastie a nie je žiaden dôvod, prečo by si nejaký ten podiel nemohla uchmatnúť aj legendárna Nokia. Tá týmto spôsobom získala príležitosť na reparát, v minulosti ešte pod hlavičkou Microsoftu s tabletmi neuspela, to však prakticky celý trh patril Apple a Samsungu.

Lenovo je na druhej strane v segmente tabletov stálicou a ostrieľaným veteránom. Hoci v ponuke má aj hybridné tableto-notebooky série Yoga, čistokrvné tablety majú v jeho portfóliu dlhé roky svoje pevné miesto a nový model Yoga Tab 13 je len jedným z mnohých, ktoré aktuálne ponúka. Ide však o vlajkovú loď, ktorá sa primárne zameriava na konzumáciu multimédií.

Čo teda tieto tablety ponúkajú? Pozrime sa najprv na ich papierové špecifikácie.

Už pri pohľade na tieto špecifikácie je samozrejme jasné, že toto nie sú porovnateľné tablety, no našim zámerom ani nie je postaviť ich proti sebe do súboja. Výber tabletu môže byť v dnešnej (opäť) saturovanej ponuke pomerne náročný a tak nás zaujímalo, v čom si môžu byť tak hardvérovo i cenovo odlišné tablety podobné a kde sa napokon prejaví ten cenový rozdiel. Na aké úkony je jeden či druhý tablet vhodný a na ktoré naopak vôbec nie? Na čo by ste mali pri výbere tabletu vôbec myslieť? Pozrime sa na to.

Nokia T20 je na prvý dojem malý, sympatický tablet, ktorý sa vám v pohode zmestí do jednej ruky a tak dospelým perfektne poslúži aj ako čítačka elektronických kníh, nenáročné zariadenie na prehliadanie internetu a sociálnych sietí. Veľkostne je vhodný aj pre deti, navyše je aj skutočne ľahký a v kombinácii s plastovým telom si trúfame odhadnúť, že aj čo-to vydrží.

Lenovo Yoga Tab 13 je naopak prémiovým zariadením, čomu odpovedá jeho hmotnosť, použité materiály i prvý dojem z jeho hardvéru. Na prvý pohľad si vás podmaní priestrannejšou obrazovkou a zaujme aj unikátnym stojanom na zadnej strane, ktorý vám umožní nakloniť si ho do ľubovoľnej polohy a dokonca aj zavesiť, napr. nad kuchynskú linku či za sedadlo vodiča/spolujazdca v aute.

Rodinný tablet „k telke“

V našom prvom scenári typického používania tabletu sme tieto novinky osadili do role rodinného tabletu, ktorý pomedzi pobytu na konferenčnom stolíku putuje z ruky do ruky jednotlivých rodinných príslušníkov, ktorí ho chcú pri sledovaní telky použiť na prehliadanie sociálnych sietí, hranie nenáročných hier či teraz celkom typicky aj objednávanie vianočných darčekov.

Android je na takýto scenár na rozdiel od konkurenčného iPadOS našťastie dobre pripravený a v jeho výbave nechýba podpora pre používateľské profily. Nokia T20 i Lenovo Yoga Tab 13 tak bez problémov zvládnu obslúžiť viacerých členov domácnosti aj bez toho, aby sa im vzájomne miešali používateľské dáta, história prehliadania, aplikácie a hry. Vo všetkom budete mať poriadok.

Nokia T20 má v tejto kategórii výhodu v podobe kompaktnejších rozmerov, vďaka ktorým sa vo väčšine priestorov prakticky stratí a tak ju nebudete mať nutkanie pri upratovaní vždy niekam skrývať. Jej menšia uhlopriečka je aj vhodnejšia na vertikálne otočenie a teda napr. na čítanie elektronických kníh a scrollovanie sociálnych sietí a webových stránok.

Pokiaľ sa ale vyberiete do väčšieho tabletu, akým je Lenovo Yoga Tab 13, tešiť sa budete môcť na prakticky plnohodnotné sledovanie filmov a seriálov, vďaka čomu vám už nebude tak ľúto, že vaša drahá polovička alebo deti okupujú váš televízor. Konkrétne tento model má v tomto smere výhodu aj v spomínanom stojane na zadnej strane, vďaka čomu sa vám ani pri sledovaní dlhšieho filmu neunavia ruky, resp. tablet nebudete musieť podkladať inými predmetmi.

Tablet na dištančné štúdium

Pandémia prinútila rodičov mnohých školákov obhliadnuť sa po novom počítači, notebooku či tablete, ktorý by bol vhodný na dištančné štúdium. Práve tablet je na tieto účely ideálny – je pomerne lacný, jednoduchý na používanie a vo väčšine prípadov už ponúka všetko, čo potrebujete na takúto formu výučby.

V tejto kategórii sme si vyskúšali, či tablety zvládnu utiahnuť aj náročnejší konferenčný softvér, aká je kvalita ich kamier a ako sú pripravené aj na multitasking, ktorému sa deti v škole na niektorých predmetoch nevyhnú.

S náročnejšou aplikáciou Microsoft Teams, ktorú využíva väčšina škôl, si poradili obe tablety bravúrne. Softvér ani na jednom tablete nesekal a na oboch tabletoch ponúkal rovnakú paletu funkcií, vďaka čomu vaše dieťa v tomto smere pri používaní lacnejšieho tabletu o nič nepríde.

Kde uvidíte rozdiel, je v prvom rade dostupná pracovná plocha. Výberom väčšieho tabletu, akým je Lenovo Yoga Tab 13, získate viac priestoru na zobrazenie videhovoru, čo môže byť napr. pri prezentáciách a zdieľaní obrazovky zo strany vyučujúceho kľúčové. Treba však povedať, že ani jeden z týchto tabletov natívne nepodporuje režim rozdelenej obrazovky. MS Teams si tak napr. nedáte na polovicu obrazovky popri prehliadači, čo je škoda. Nový Android 12L alebo inštalácia dodatočnej nadstavby by to však mohla vyriešiť.

Ďalší rozdiel medzi lacnejším a drahším tabletom možno vidieť aj pri kvalite fotoaparátov. Selfie fotoaparát tabletu Lenovo Yoga Tab 13 je značne kvalitnejší, na druhej strane mu však fotoaparát chýba. Tu Nokia T20 ponúka 8 Mpx fotoaparát, ktorý by som označil za núdzový. Účel splní, napr. pri ukazovaní priestoru, no na fotografovanie textov, domácich úloh a učebníc skrátka nestačí.

Keď príde rad na prácu

Keď som sa po predstavení tabletu Nokia T20 pozrel na jeho čipset, bol som trochu skeptický. Pravdou však je, že jeho Unisoc T610 nie je vôbec na zahodenie a hoci sa samozrejme nevyrovná svojmu kolegovi, drvivú väčšinu aplikácií vrátane tých kancelárskych a multimediálnych aplikácií od Adobe spustiť a obslúžiť zvláda.

Lenovo Yoga Tab 13 má v tomto smere samozrejme výhodu vo väčšej obrazovke a v stojane, ku ktorému vám už iba stačí pridať klávesnicu a myš a používať ho ako all-in-one počítač s Androidom. Jeho čipset si poradí s prakticky čímkoľvek, vrátane strihu videa a úpravy fotografií, na čo mimochodom môžete použiť aj voliteľné dotykové pero.

Multimediálne centrum na doma a výlety

Ako sme to už spomínali vyššie, Lenovo Yoga Tab 13 je tablet doslova stvorený pre konzumáciu multimédií, čo však neznamená, že Nokia T20 a jej podobné tablety v tomto smere ťahajú za kratší koniec. Záleží totiž na tom, akým štýlom chcete oné multimédiá konzumovať a čo vám viac vyhovuje.

Lenovo Yoga Tab 13 má v tomto smere navrch vďaka väčšej obrazovke s 2K rozlíšením a technológiou Dolby Vision, pod ktorou má umiestnené štyri mimoriadne hlasné a kvalitné reproduktory s podporou priestorového ozvučenia Dolby Atmos. Ak by vám jeho parametre nestačili, na boku má umiestnený micro HDMI port, takže ho môžete pripojiť aj k monitoru, telke či projektoru.

Áno, na zadnej strane má stojan so spomínanou všestrannosťou, no do úvahy treba brať aj fakt, že váži až 803 gramov a jeho väčšia uhlopriečka nemusí byť vhodná pre každú situáciu a každého používateľa. Najmä deti zrejme radšej siahnu po ľahšom a menšom tablete Nokia T20, ktorý im perfektne padne do ruky. Opäť však pripomíname, že toto nie je súboj, iba ukážka možností a toho, na čo by ste mali pri výbere tabletu pod stromček myslieť.

Kto sa hrá, nehnevá

Keď už hovoríme o tablete pod stromček, pri jeho darovaní deťom by ste možno mali myslieť aj na to, či daný tablet ponúka dostatočne výkonný hardvér, aby si na ňom mohli užiť ich obľúbené herné tituly. Zabudnúť ale netreba ani na cloud.

Lenovo Yoga Tab 13 samozrejme disponuje priam vlajkovým čipsetom, takže ho nerozhodia ani najnovšie a graficky najnáročnejšie herné tituly. Nokia T20 na druhej strane disponuje low-endovým čipsetom, ktorý si síce poradí s väčšinou aplikácií, no v hrách už stráca dych.

Mobilné Call of Duty sa nám spustilo na minimálnych detailoch, Fortnite nám launcher ani nedovolil nainštalovať. Pri výbere lacnejších tabletov si tak radšej rozmyslite, či sa vám neoplatí priplatiť si za výkonnejší model. Pokiaľ ale vaše dieťa hráva iba menej náročné hry typu Among Us a Fruit Ninja, nižší výkon ani nepocítite.

V prípade oboch tabletov máte navyše už dnes k dispozícii aj viacero herných cloudových služieb, ktoré vám umožnia hrať sa najnovšie herné tituly aj bez priplácania si za výkonnejší hardvér. Služby ako NVIDIA GeForce Now či Xbox Game Pass Ultimate vám umožnia zahrať si graficky náročnejšie tituly aj na menej výkonnom tablete, stačí si k nemu pripojiť gamepad či myš a klávesnicu.

Pokiaľ ešte stále nemáte vybraný konkrétny model pod stromček, zopár tipov pre vás pripravil kolega Richard vo svojom zozname 8 najlepších smarthodiniek a tabletov pre deti. Ďalšie tipy na technologické darčeky pod tohtoročný stromček nájdete v špeciálnej sekcii Vianoce 2021.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Lenovo Yoga Tab 13 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.