Reklama

T-Mobile USA masívne prechádza na „pravú“ 5G sieť

Zdroj | Vodafone
Juraj Procházka
Zdroj | Vodafone
Zdroj | Vodafone

T-Mobile USA spustil 5G sieť s technológiou Standalone (5G SA) a sľubuje lepšie pokrytie a výkon oproti súčasnej verzii Non-Standalone (NSA). Operátor tvrdí, že v tomto roku rozvinie svoje pokrytie 5G v ďalších 2 000 amerických mestách.

Kým na Slovensku zatiaľ v živej sieti (na jednej BTS) testuje 5G technológiu len Swan Mobile (4ka), v USA komerčné 5G siete spustili v roku 2019 všetci štyria veľkí mobilní operátori – AT&T, Sprint, T-Mobile, aj Verizon.

Zdroj | HTC

Keďže však začiatky sú takmer vždy ťažké, dominuje v nich technológia 5G NSA, ktorá čiastočne participuje na 4G (LTE) technológii. V praxi to vyzerá tak, že 5G smartfón, alebo iný 5G terminál sťahuje dáta cez 5G NSA, ale odosielanie prebieha cez 4G, podstatne nižšou rýchlosťou. Takáto kombinácia technológií je síce výhodná z hľadiska budovania pokrytia a infraštruktúry, ale degraduje popri rýchlosti aj latenciu.

Pozrite si

Nokia ohlásila nasadenie prvých sietí 5G SA pre firmy

Naproti tom 5G Standalone, čiže samostatné 5G, poskytne vyššie rýchlosti pre downlink, aj uplink a podstatne nižšiu latenciu (oneskorenie). Tá síce sama o sebe rýchlosť dátového prenosu nezvyšuje, ale pomáha on-line aplikáciám reagovať svižnejšie, čo vyvoláva dojem ďalšieho zrýchlenia.

Zatiaľ operátori v USA využívajú 5G hlavne v pásme sub-6 GHz, čo umožňuje rýchlejšie pokrývanie. Takéto riešenie s technológiou 5G NSA ponúka o niečo vyššie rýchlosti ako LTE a nižšiu latenciu, ale nejde o dramatické vylepšenie. Zároveň nová technológia poskytuje väčšiu kapacitu na jednu BTS, takže viac používateľov dosiahne na deklarované rýchlosti 100 – 150 Mbit/s.

Zdroj | China Daily

V pásme mm vĺn (mmWave) 5G naproti tomu ponúka oveľa rýchlejší prenos, teoreticky rádovo v gigabitoch za sekundu, má však extrémne krátky dosah kvôli vysokému útlmu prostredia. Takáto sieť viac pripomína lokálnu WLAN, napríklad Wi-Fi, ako mobilnú sieť, ktorá je kategórie WWAN (wireless wide area network, čiže bezdrôtová sieť širokého rozsahu).

5G v pásme mmWave už v USA spustil Verizon a deklaruje priemernú užívateľskú rýchlosť 494 Mbit/s, kým konkurenčný T-Mobile dosahuje v priemere údajne len 49,2 Mbit/s. Vzhľadom na spomínaný útlm je však dosah vysielačov/prijímačov v pásme mmWave veľmi krátky, preto si zákazníci extra širokopásmové pripojenie užijú len v obmedzených lokalitách ako sú letiská, veľké tranzitné stanice, štadióny, či turistické a nákupné centrá.

Pozrite si

5G konšpirátori prerazili dno. Za epidémiu COVID-19 vinia mobilné siete

T-Mobile však ide zatiaľ inou cestou. „Keďže sa Sprint stal súčasťou T-Mobile, rýchlo sme skombinovali a zjednotili naše siete, pričom sme rozšírili našu celoštátnu 5G stopu. Dnes robíme obrovský krok do budúcnosti s 5G SA architektúrou,“ povedal Neville Ray, technický prezident spoločnosti T-Mobile USA.

T-Mobile zároveň nasadí 5G sieť v pásme 600 MHz, čo umožní pokrývať stovky kilometrov štvorcových z jednej základňovej stanice a lepšie šíriť signál v budovách ako doteraz. Po zlúčení sietí 5G so Sprintom zvýšil T-Mobile svoje 5G pokrytie v USA o 30 percent a aktuálne pokrýva viac ako 7 500 miest po celej krajine. T-Mobile tvrdí, že jeho 5G sieť má dosah na takmer 250 miliónov Američanov.

Zdroj | T-Mobile

V oblastiach, kde spustili 5G SA už inžinieri T-Mobile zaznamenali zlepšenie latencie počas testovania až o 40%, ale hlavným benefitom bude zvýšenie rýchlosti, zvlášť pri uplinku. Aby však bolo možné benefity novej technológie naplno využiť, bude potrebný aj adekvátny hardvér a na ten si zrejme ešte pár týždňov počkáme.

Prvé smartfóny Apple s podporou 5G prídu na trh až na jeseň a oproti zaužívanému septembrovému termínu sa zrejme tento rok mierne omeškajú. Očakáva sa, že najskôr budú v októbri uvedené LTE verzie a iPhone 12 s podporou 5G by mali byť dostupné až v novembri.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.