Svetelná terapia už ukázala zaujímavé výsledky vo viacerých oblastiach, vrátane medicíny. Je prínosom pri rýchlejšom hojení rán, pomáha likvidovať nádory (teraz nehovoríme o ionizujúcom žiarení v rádioterapii) alebo bojuje proti odolným patogénnym mikróbom.
Vedci napríklad zistili, že modré svetlo pomáha likvidovať baktérie rezistentné voči antibiotikám a zelená farba zas pôsobí pozitívne pri tlmení bolesti.
Ďalšou nádejnou oblasťou, kde môže svetelná terapia pridať pacientom roky života, či dokonca zabrániť úmrtiam, je srdcovo-cievny systém. Vedci z Univerzity v Buffale (UB) uskutočnili výskum zatiaľ síce len na starších myšiach, ale ukázalo sa, že terapia fotobiomoduláciou (PBM) môže spomaliť starnutie kardiovaskulárneho systému a výrazne oddialiť nástup srdcových chorôb, mŕtvice a vysokého tlaku.
Kardiovaskulárne onemocnenia patria k najrozšírenejším civilizačným chorobám a sú na poprednom mieste medzi príčinami úmrtí nielen na Slovensku. Takmer 20 % Američanov nad 65 rokov má diagnostikované srdcové ochorenie, ktoré je hlavnou príčinou úmrtí v USA.
Myši stredného veku (14 mesiacov) dobre reagovali na fototerapiu PBM, pričom vykazovali zlepšenú funkciu srdca a hrúbku srdcovej steny. Myši tiež dosiahli zlepšenú neuromuskulárnu koordináciu. V experimente si vedci na myši „posvietili“ svetlom z blízkej infračervenej oblasti spektra (NIR) zo stropnej LED lampy. „Osvietenie“ dostávali päť dní v týždni iba dve minúty denne a výsledky boli prekvapivé.
V skupine geneticky upravených myší, náchylných na rozvoj závažného srdcového ochorenia, by ich normálna miera prežitia bola 43%. Po liečbe pomocou PBM terapie nielenže sa ich srdcové ochorenie nezhoršilo, ale prežilo ich 100%.
Praveen Arany, docent orálnej biológie na UB School of Dental Medicine a jeden z autorov štúdie, je aj zubár. Začal sa zaujímať o svetelnú terapiu, keď videl, ako pomáha pri hojení tkaniva. „Po extrakcii zuba musíme počkať, kým sa rana zahojí, a až potom môžeme pokračovať v liečbe,“ povedal Arany, ktorý sa začal zaujímať o to, ako zlepšiť a urýchliť liečenie.
Svetelná terapia sa spolieha na špecifickú vlnovú dĺžku, intenzitu svetla a čas expozície. Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Lasers in Surgery and Medicine, odhaľuje aj pravdepodobný mechanizmus tejto svetelnej terapie. PBM je spojená s produkciou transformujúceho rastového faktora beta (TGF-β1), ktorý reguluje aktivitu kmeňových buniek, zápal a funkciu imunitného systému a hrá kľúčovú úlohu pri zdraví a chorobách súvisiacich s vekom.
„Myšlienkou bolo zistiť, či intervencia v strednom veku môže ľuďom umožniť vyhnúť sa ďalšiemu zhoršovaniu srdca súvisiaceho s vekom,“ povedal Praveen Arany. Vedci dúfajú, že svoje zistenia prenesú do kontrolovaného testu na ľuďoch.
Určite však môžeme konštatovať, že vhodnou životosprávou, fyzickou aktivitou a psychohygienou si môžeme zlepšiť celkový zdravotný stav v každom veku. So svetelnou terapiou, či bez nej.