Vždy, keď sa objaví nejaký nový trend, vyjadrujú sa k nemu väčšinou najrôznejšie osobnosti. Na základe ich názoru si potom ľudia tvoria svoje vlastné názory na danú problematiku. Výnimkou nie sú ani kryptomeny.
Jack Ma
Zakladateľ spoločnosti Alibaba a jeden z najbohatších čínskych podnikateľov má na kryptomeny a blockchain rozdielny pohľad. Kým technológiu blockchain považuje za budúcnosť efektivity vo finančnom sektore, kryptomeny považuje za bublinu.
Jedným z cieľov Jacka Ma je vytvoriť bezhotovostnú spoločnosť, ktorá do veľkej miery funguje v Číne už dnes, a práve decentralizovaná technológia by mohla tomu pomôcť. Na druhej strane vníma Bitcoin ako typickú ekonomickú bublinu a kryptomeny vníma ako niečo, čo môže kompletne zmeniť pravidlá medzinárodných transakcií.
George Soros
Osobnosť, ktorá nie je neznáma ani v slovenských kruhoch. Známy finančník, ktorý podľa niektorých politikov nemá nič iné na práci, len plánovať prevraty po celom svete, sa vyjadruje aj ku kryptomenám. V januári roku 2018 ich nazval bublinou, ktorá navyše ani nemá správne pomenovanie.
Podľa Georga Sorosa nemôžu byť menou, keďže nepredstavujú nijakú reálnu hodnotu. Pre niektorých bolo preto prekvapením, že o tri mesiace neskôr sa jeho fond rozhodol do kryptomien investovať. Jeho pôvodný komentár spôsobil, že sa hodnota kryptomien prepadla a následne sa dali kúpiť za oveľa výhodnejšiu cenu.
Warren Buffett
Podobne ako Soros, aj ďalší známy miliardár sa o kryptomenách vyjadril pochybovačne a nazval ich bludom. Rovnako ako Soros, aj Buffett sa vyjadril, že nemajú žiadnu hodnotu a nič nevyrábajú. Vo svojich vyjadreniach zašiel ešte ďalej a najznámejšiu kryptomenu na svete, Bitcoin, prirovnal k potkaniemu jedu.
Warren Buffett svoje kryptomenové výroky zaklincoval tézou, že v kryptomenách nejde o financovanie, ide len o to, že čakáte, kým niekto ďalší zaplatí viac za Bitcoin, ktorý ste kúpili vy.
Jeff Bezos
Najbohatší človek na planéte, ktorý založil spoločnosť Amazon, sa ku kryptomenám často nevyjadruje. Kým konkurencia v podobe Walmartu a eBayu bez problémov akceptuje kryptomeny, v Amazone si za Bitcoin nič nekúpite.
Na druhej strane sa hovorí o možnosti, že Amazon založí svoju vlastnú kryptomenu, no tieto informácie sú zatiaľ iba klebetami, ktoré vychádzajú z toho, že Amazon má zaregistrovaných niekoľko domén, ktoré majú v názve nejakú kryptomenu. Spoločnosť Amazon popiera takéto plány. Samotný Bezos o týchto návrhoch mlčí.
Elon Musk
Na rozdiel od väčšiny spomenutých v člnánku, Elon Musk kryptomeny nezatracuje. Navyše podporuje meme kryptomenu Dogecoin, ktorá je podľa Twitteru jeho najobľúbenejšou. Tento Muskov výrok samozrejme spôsobil, že Dogecoinu prudko vzrástla hodnota a Musk na nej zarobil.
Celkovo prijal Musk kryptomeny ako zaujímavé nové technológie, ktoré môžu zmeniť svet a spôsob, akým platíme. Kryptomeny sú podľa neho oveľa lepším spôsobom na prevod peňazí, než platby kartou. Niektorí dokonca hovoria, že práve Musk je tým tajomným Satoshim Nakamotom, ktorý mal vymyslieť Bitcoin.
Jordan Belfort
Pokiaľ ste videli film, alebo čítali knihu Vlk z Wall Street, určite viete, kto je Jordan Belfort. Podnikateľ, ktorý zarobil milióny vďaka podvodu s akciovým fondom, sa paradoxne ku kryptomenám vyjadruje tiež, a to nie príliš pozitívne. Belfort sa vyjadril, že Bitcoin je založený na teórii väčšieho blázna, ktorá funguje takto: cena Bitcoinu rastie len vďaka viere
kupujúcich, že sa nájdu ešte väčší blázni, ktorí môžu predať aktívum za ešte vyššiu cenu.
Jordan Belfort všetkým radí, aby Bitcoin čo najskôr predali a neinvestovali doň, pretože prídu o všetko. Celkom zaujímavé slová od človeka, ktorý sám zarobil na dôvere ľudí.
Bill Gates
Zakladateľ spoločnosti Microsoft a druhý najbohatší človek na planéte sa ku kryptomenám vyjadruje veľmi pozitívne. Obdivuje Bitcoin kvôli jednoduchým a lacným transakciám. Bill Gates dokonca hovorí, že digitálna mena môže pomôcť svetu, a tiež chudobným krajinám vďaka rýchlym a ľahkým transakciám. Takáto transformácia by podporila ďalšie rozvojové projekty vrátane agrikultúry a zdravotníctva.
Na druhej strane o Bitcoine, kryptomenách a investíciách s nimi sa vyjadril podobne, ako ostatní kritici. Povedal, že ide o klasickú investíciu postavenú na spomínanej teórii väčšieho blázna.
Benjamin Netanjahu
Okrem finančníkov či podnikateľov na kryptomeny nezabudli ani politici. Jeden z najhlasnejších politických podporovateľov je izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelský premiér dokonca hovorí, že banky v budúcnosti nebudú existovať a budú nahradené blockchain technológiou.
Podľa prieskumov je Izrael krajina, kde viac ako 5 % obyvateľov investuje do Bitcoinu či iných digitálnych mien, takže za takéto vyjadrenia získava premiér dodatočnú podporu.
Nicolás Maduro
Prezident Venezuely, ktorá sa už niekoľko mesiacov nachádza v ťažkej kríze, kryptomeny nielenže podporoval, ale chcel proti sankciám zo strany USA bojovať založením vlastnej kryptomeny. To sa aj podarilo, keď vznikla kryptomena krytá ropou, nazvaná Petro.
Napriek veľkej propagande tejto kryptomeny sa koncom minulého roku akoby prepadla pod zem. Nenašli sa dôkazy o tom, že by ju niekto používal, alebo vlastnil. Kryptomena mala pomôcť Venezuele obísť sankcie zo strany USA, no zatiaľ to vyzerá tak, že krajina sa dostala do ešte väčšej ekonomickej krízy, po ktorej nasledovala aj kríza politická a občianska.
Vladimír Putin
Ruský prezident sa zo začiatku kryptomenového boomu zmienil, že netreba brániť rozvoju technológie Blockchain, no neskôr dodal, že kryptomeny ako také presahujú hranice národného štátu, čo sa dá chápať v ruskom ponímaní ako potenciálna hrozba.
V Rusku tiež kolovali správy o vytvorení štátnej kryptomeny krypto-rubeľ, no ako mnoho iných podobných projektov sa v najväčšej krajine sveta táto iniciatíva neuchytila. Fanúšikom tejto východoeurópskej krajiny a jej prezidenta preto zostáva iba investícia do ruskej kryptomeny PutinCoin, ktorá síce nevyrába žiadnu hodnotu, ale má byť venovaná Rusom a ich prezidentovi.