Reklama

SÚBOJ | Huawei P30 Lite vs Honor 20 Lite. Je medzi nimi nejaký rozdiel?

Richard Pliešovský

V ďalšom súboji sa pozrieme na obľúbené modely čínskeho výrobcu smartfónov – Huawei. Mnohí z vás sa pýtajú, aký význam je mať popri vlastnej značke, ďalšiu, ktorá ponúka viac-menej rovnaký dizajn a technické parametre. Spočíva najväčší rozdiel naozaj len v cene?

Presne takéto dva modely sa stretli v našej redakcii, aby si zmerali sily a na nás nechali ťažkú úlohu vybrať jedného z nich ako víťaza súboja. Tak sa poďme pozrieť na tých krásavcov.

Dizajn

Smartfóny sú pekné, s lesklým farebným prevedením. Spodnú stranu obaja výrobcovia vybavili plastovým krytom, podporu bezdrôtového napájania ale nečakajte. Zariadenia sú natoľko podobné, že ak by sme ich testovali v rovnakej farbe, mali by sme problém, aby sa nepoplietli.

Na spodnej strane je umiestnený 3,5 mm jack, nabíjací port (Huawei má USB-C, Honor „len“ micro-USB), mikrofón a reproduktor. Na pravej strane je tlačidlo ON/OFF a regulácia hlasitosti.

Na vrchnej strane nájdeme slot na SIM/microSD kartu a otvor pre mikrofón. Ľavá strana nemá žiadne prvky. Na zadnej strane vidíme snímač odtlačkov prstov a fotoaparát. Ten od Huawei vyčnieva viac ako od Honoru, vystupuje nad úroveň krytu asi o 0,5 mm.

Keďže sú oba smartfóny dizajnovo (takmer) identické, v tomto kole dostal každý model po jednom bode.

1 : 1

Displej

Obidva smartfóny majú veľký displej, ktorý pokrýva takmer celú prednú plochu (90 %). Hore v strede je umiestnený kvapkový výrez pre selfie fotoaparát. Na displejoch je nalepená ochranná fólia. Ako vidieť aj na fotografiách, ide naozaj o veľmi podobné displeje, ktoré sa nám aj po dlhšom používaní len veľmi ťažko rozlišovali.

Huawei P30 Lite

Huawei má 6,15-palcový LTPS IPF displej s Full HD+ rozlíšením (2 312 x 1 080 pixlov).

Honor 20 Lite

Honor má o máličko väčší IPS displej. Má 6,21 palcov a Full HD+ rozlíšenie (2 340 x 1080 pixlov).

Pozrite si

Poriadny skok vpred – HONOR 20

Po niekoľkých dňoch používania sme sa zhodli na tom, že obrazovka na Huawei je predsa len o kúsok lepšia. Displej na P30 Lite vernejšie zobrazil farby, mal lepší jas a čitateľnosť.

2 : 1

Fotoaparát

Fotoaparát v smartfóne je jednou z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výber zariadenia. Dnes už aj fotoaparáty v strednej triede fotia pomerne slušne, avšak nemožno od nich očakávať, že sa vyrovnajú súčasným vlajkovým lodiam.

Umelá inteligencia (AI) má používateľom pomáhať pri zhotovovaní snímok, samozrejme ale invenciu a kreativitu nenahradí. Nachádza sa v oboch modeloch.

Huawei P30 Lite

Huawei má až 48 Mpx hlavný fotoaparát s clonovým číslom f/1,8. Ďalšie dva objektívy sa starajú o širokouhlý záber (8 Mpx) a efekt rozostrenia (bokeh). Predný fotoaparát je s rozlíšením 24 Mpx. Oproti Honoru sa nám zdali niektoré obrázky presaturované a niektoré príliš tmavé.

Nočné zábery majú pomôcť zhotoviť fotografie aj pri veľmi zlých svetelných podmienkach. Zázraky od toho však rozhodne nečakajte.

Technológia HiVision má uľahčiť bežný život, napríklad ak chce používateľ zistiť ako sa volá pekný kvietok na lúke, alebo potrebuje niečo preložiť.

Fotoaparát má množstvo režimov, napríklad AR objektív, Noc, Portrét, Spomalenie, Panoráma, Clona, Špeciálne efekty, HDR, Časozberné video, Filter, 3D panoráma, Nálepky. Kto chce, môže si vyskúšať aj Pro funkcie, Ovládanie zvukom, Sledovanie objektu a podobne.

Rozlíšenie fotografie sa dá vybrať z týchto možností: 4: 3/48 Mpx (8 000 x 6 000), 4 : 3/12 Mpx (4 000 x 3 000), 1 : 1/9 Mpx (2 992 x 2 992) a 18,6 : 9/8 Mpx (4 000 x 1 936).

Maximálne rozlíšenie videa je 3 840 × 2 160 pixlov (Ultra HD).

Honor 20 Lite

Tento model má hlavný fotoaparát len s 24 Mpx rozlíšením, avšak oproti Huawei má až 32 Mpx selfie fotoaparát. Zvyšné objektívy sú zhodné ako v Huawei: širokouhlý s 8 Mpx rozlíšením a 2 Mpx slúžiaci pre rozostrenie pozadia. V niektorých záberoch mal Honor naviac, v ostatných sme nespozorovali kvalitatívny rozdiel.

Aplikácia Fotoaparát má veľa režimov, napríklad Clona, Noc, Portrét, Časozberné snímanie, AR objektív, Filter, Špeciálne efekty, Spomalenie, Nálepky, HDR, Panoráma, Pro alebo Sledovanie objektu.

Rozlíšenie fotografie môže byť: 4: 3/24 Mpx (5 632 x 4 224), 4 : 3/12 Mpx (3 968 x 2 976), 1 : 1/9 Mpx (2 976 x 2 976) a 18,6 : 9/8 Mpx (3 968 x 1 920).

Maximálne rozlíšenie videa je 1 920 × 1 080 pixlov (Full HD).

Víťazom tohto kola sa stáva Huawei, jeho hlavný objektív má dvakrát také rozlíšenie ako Honor, video dokáže hlavný fotoaparát spracovať až do Ultra HD rozlíšenia, zatiaľ čo Honor len do Full HD. Okrem toho chýba Honoru technológia HiVision. 

3 : 1

Hardvér

Huawei P30 Lite

Srdcom Huawei je 8-jadrový Kirin 710 s frekvenciou 4x 2,2 GHz Cortex-A73 + 4x 1,7 GHz Cortex-A53. Operačná RAM pamäť má 4 GB, 128 GB interná pamäť. Hybridný slot pojme dve nano SIM, alebo jednu SIM a micro SD kartu do 512 GB. Snímač odtlačkov prstov je umiestnený na zadnej strane smartfónu.

Honor 20 Lite

Honor má na chlp rovnaké parametre: 8-jadrový Kirin 710 s frekvenciou 4x 2,2 GHz Cortex-A73 + 4x 1,7 GHz Cortex-A53. RAM má kapacitu 4 GB, interná pamäť je vo veľkosti 128 GB. Hybridný slot je na dve nano SIM, alebo jednu SIM a jednu micro SD kartu až do kapacity do 512 GB. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza na zadnej strane smartfónu.

4 : 1

Výkon

O tom, že ide o vyrovnaný súboj a veľmi podobné zariadenia ukázal aj test AnTutu. Z hier sme nainštalovali a zahrali si napríklad: Oddmar, Asphalt 9, PUBG Mobile, Mobile Legends: Bang Bang, Toram Online či Into the Dead 2: Zombie Survival.

Ani jeden zo smartfónov sa pri bežnom používaní neprehrieval a nesekal, predsa len, 4 GB RAM má pozitívny vplyv na plynulosť celého systému.

Huawei P30 Lite

Huawei v tomto kole tesne prehral, keď dosiahol 129 254 bodov. Pri hraní hier poteší používateľa grafika GPU Turbo 2.0, ktorá pomáha so snímkovacou frekvenciou.

Do oboch mobilov sme nainštalovali zopár hier. Huawei P30 Lite si s nimi poradil, aj zahrievanie bolo ešte v rámci znesiteľnosti.

Honor 20 Lite

Honor získal v AnTuTu lepšie hodnotenie, konkrétne 129 768 bodov.

Ani pri hraní hier nezaostával za Huawei P30 Lite, dokonca sa nám zdalo, že sa menej zahrieval, čo bolo zrejme vďaka hrubšej  konštrukcii smartfónu.

Tesný výsledok napokon prevážil misky váh v prospech Honoru 20 Lite, ktorý vyhral túto časť súboja.

4 : 2

Batéria, nabíjanie a výdrž

Huawei P30 Lite

Kapacita batérie je 3 340 mAh, nabíja s pomocou USB-C (2.0) portu a má podporu rýchlonabíjania. Nabíjačka má 18 W výkon, úplne vybitý smartfón sa nabil na 100 % za 86 minút. Pri bežnom používaní nám tento telefón vydržal 1,5 dňa.

Pozrite si

Huawei P30 Pro vidí aj to, čo ja nevidím!

Honor 20 Lite

Honor má 3 400 mAh batériu, ktorá sa nabíja pomocou staršieho microUSB portu. Nabíjačka má výkon 10 W, úplne vybitý smartfón sa nám nabil na plnú kapacitu za 122 minút. Aj v tomto prípade môže čakať používateľ jeden a poldňovú výdrž. Všetko však závisí od množstva faktorov, takže tento údaj treba brať ako veľmi orientačný.

Podpora rýchlonabíjania a moderný USB-C port pridáva v tomto kole ďalší bod pre Huawei P30 Lite.

5 : 2

Cena

Huawei P30 Lite

Smartfón od Huawei má doporučenú cenu 359 eur.

Honor 20 Lite

Honor dostal výrazne nižšiu cenovku, 269,90 eur.

5 : 3

Celkový dojem

Dvojičky sa porovnávajú ťažko. Ak ste si pozorne naštudovali technické údaje oboch smartfónov, našli ste len veľmi málo rozdielov. Boli vlastne tri: rozlíšenie hlavného fotoaparátu, nabíjací port a cena. Dve z troch boli v prospech Huawei a napriek vyššej cene práve tento model, Huawei P30 Lite, získal ocenenie VÍŤAZ SÚBOJA.

Treba si však uvedomiť, že Honor 20 Lite je takmer rovnako dobré zariadenie. Nie každý potrebuje rýchlejšie nabíjanie, modernejší konektor a fotoaparát so 48 Mpx rozlíšením. V takom prípade určite neurobí zlú voľbu, ak si vyberie zariadenie od Honoru. Koniec-koncov skončil so cťou druhý, nie?

Huawei P30 Lite a Honor 20 Lite si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Vzorové fotografie Huawei P30 Lite:

Vzorové fotografie Honor 20 Lite:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.