- #Počítače
- 8 min.
- 19.4.2020
Súboj diskov - Samsung Portable SSD T7 Touch vs. SanDisk Extreme Portable SSD
Práve v čase, kedy je na mieste otázka škrtania nákladov na osobné cloudové úložiská, sme mali možnosť súbežne testovať dve šikovné SSD disky, vďaka ktorým môžete nosiť obrovské množstvo dát aj vo vrecku. Ktorý nás zaujal viac, Samsung Portable SSD T7 Touch, alebo SanDisk Extreme Portable SSD?
Mať stále po ruke externé úložisko s kapacitou 1 TB alebo aj vyššou, ktoré vás na cestách nezaťaží a prenosovými rýchlosťami naopak ohúri, nie je vďaka SSD diskom žiaden problém. S každým poklesom ceny a navýšením kapacít sa tak z nich stáva čoraz zaujímavejšia alternatíva k pomerne drahým cloudovým úložiskám, ktoré si vyžadujú mesačné alebo ročné poplatky.
Výber externých SSD diskov s rôznymi kapacitami, rozmermi a cenami, je skutočne široký. Do dnešného súboja sme sa však rozhodli postaviť disky, ktoré nad rámec obyčajného skladovania súborov ponúkajú aj niečo viac. Na jednej strane je to Samsung Portable SSD T7 Touch so snímačom odtlačkov prstov a na tej druhej je to SanDisk Extreme Portable SSD s pogumovaným telom odolným voči vode a prachu.
Rozdielnu filozofiu týchto SSD diskov badať už pri ich balení. Aj keď sa vo vnútri nachádzajú veľkostne porovnateľné disky, Samsung k tomu svojmu pribalil trochu viac literatúry a dva samostatné káble. Jeden samostatný kábel s koncovkami USB-C/USB-C a druhý samostatný s koncovkami USB-C/USB-A. SanDisk si zvolil jednoduchšiu cestu a k USB-C/USB-C káblu pribalil pomerne malý adaptér na port USB-A.
Bez ohľadu na veľkosť balenia je riešenie od SanDisku podľa môjho názoru o niečo praktickejšie. Samsung siahol možno až po zbytočne dlhých kábloch, ktoré vo výsledku dokážu to isté, čo jeden výrazne kratší a všestrannejší kábel s adaptérom, ako využíva SanDisk. To však samozrejme neznamená, že by ste k jednému alebo druhému disku nemohli pripojiť vlastný kábel. Na prenos dát môžete v prípade oboch diskov použiť v podstate akýkoľvek dátový kábel so zakončením na USB-C aspoň na jednej strane.
Do karát pri pripravenosti na každodenné prenášanie hrá disku SanDisk Extreme Portable SSD aj pogumované telo zakončené miestom pre skobu alebo šnúrku, ktoré je navyše odolné voči vode. Ide síce „iba“ o certifikáciu IP55, ktorú už prekonávajú aj mnoho smartfóny, no pri zariadení určenom na prenášanie oceníte aspoň takúto záruku, že po prípadnom premoknutí v daždi sa disk len tak ľahko nepokazí.
Ak sa pozrieme konkrétne na intuitívnosť používania SSD diskov po ich rozbalení, túto pomyselnú kategóriu si musíme rozdeliť na dve roviny. V prvej rovine, ktorá v sebe zahŕňa iba jednoduchý prenos súborov medzi počítačmi, sú na tom oba disky úplne rovnako. Disky stačí pripojiť k počítaču a po ich rozpoznaní sa môžete okamžite pustiť do prenosu.
Ak by ste chceli disky použiť ako externé úložisko pre vás smartfón alebo tablet, SSD disk od Samsungu môžete začať okamžite používať, zatiaľ čo disk od SanDisku sme museli pre vzájomnú kompatibilitu systémov dodatočne preformátovať. Ide o úlohu na pár sekúnd a tak nejde o žiadnu väčšiu prekážku. Ak od externého SSD disku nič viac ako jednoduchý prenos súborov nečakáte a pre jeho použitie s Androidom „prekusnete“ aj potrebné formátovanie, vyhovovať vám v podstate budú oba disky.
Druhá rovina tejto kategórie spočíva v zabezpečení súborov. Fotografie, videá a dokumenty v našich smartfónoch a notebookoch chránime heslami, snímačmi odtlačkov prstov a skenermi tváre. Nechať teda dáta na externom disku len tak odomknuté je skrátka nezmysel a Samsung si to dobre uvedomuje.
Ako ste si už možno všimli, na prednej strane SSD disku Samsung Portable SSD T7 Touch je umiestnený snímač odtlačkov, aký nájdete napríklad aj na zadnej strane mnohých smartfónov. Takto chránený disk po pripojení k počítaču poskytne používateľovi prístup iba k oddielu, na ktorom sú umiestnené inštalačné súbory programu na nastavenie ochrany disku. Reálne dáta uložené na disku sú až do momentu odomknutia disku správnym odtlačkom pre používateľa skryté.
Pre aktiváciu ochrany disku pomocou vášho odtlačku prsta si teda najprv budete musieť nainštalovať program, resp. aplikáciu Samsung Portable SSD, ktorá je dostupná pre operačné systémy Windows, macOS a Android. Keďže mojim primárnym systémom je operačný systém macOS Catalina a ide o externý SSD disk s natívnym pripojením cez USB-C, potrebný program som si najprv nainštaloval na svoj MacBook Pro… Neúspešne.
Inštalácia aplikácie zo súboru stiahnutého zo stránky výrobcu, ako aj zo samotného disku, zlyhá už po niekoľkých sekundách hláškou o nekompatibilite balíka so systémom. Aplikácia sa síce následne čiastočne nainštaluje, no keďže hneď na začiatku zlyhá inštalácia ovládačov, po spustení nedokáže detegovať disk. Možno ide iba o ojedinelú chybu, no ochranu disku cez Mac sa mi nepodarilo aktivovať ani po niekoľkých pokusoch.
Po ruke som však našťastie mal aj smartfón s Androidom a počítač s operačným systémom Windows 10, kde prebehlo nastavenie ochrany disku hladko. Ak pri inštalácii programu Samsung Portable SSD a pripojení disku k zariadeniu nenarazíte na problém, cez samotné pridanie hesla a odtlačku prsta sa dostanete v priebehu minúty. Celý proces je v tomto pomerne jednoduchý a opäť vám pripomenie nastavovanie odtlačkov na vašom smartfóne.
Po nastavení ochrany disku odtlačkom už na ďalších zariadeniach pre jeho odomknutie žiaden softvér nainštalovaný mať nemusíte. Disk stačí pripojiť k počítaču, smartfónu alebo tabletu a po rozsvietení LED diód okolo snímača položiť prst na snímač, čím sa disk automaticky odomkne.
Zabezpečenie v prípade disku SanDisk Extreme Portable SSD funguje trochu inak. Program SanDisk SecureAccess, ktorý si môžete pre Mac alebo Windows stiahnuť z webovej stránky výrobcu, slúži na vytvorenie špeciálnej skrytej a heslom chránenej zložky na disku. Týmto programom nezamknete celý disk, iba v rámci neho vytvoríte pomyselný trezor. Kľúčom k jeho obsahu je nielen vami nastavené heslo, ale aj samotný program SecureAccess, ktorý predstavuje jediný spôsob, ako sa môžete k chráneným súborom dostať.
Ide o pomerne zvláštne riešenie, pretože program SecureAccess musí bežať priamo z externého disku, do počítača sa vôbec neinštaluje. Ak teda striedate operačné systémy, na disku musíte mať pripravený SecureAccess aj pre Mac, aj pre Windows. Na prístup k chráneným dátam cez operačný systém Android alebo Linux radšej rovno zabudnite, SecureAccess si s týmito systémami oficiálnou cestou nerozumie.
Hoci ani Samsung Portable SSD T7 Touch nie je pri svojom spôsobe nastavenia ochrany dát na disku úplne bezchybný, pred riešením ochrany v prípade disku SanDisk Extreme Portable SSD má Samsung obrovský náskok. Ten môže navyše naďalej predlžovať vďaka aktualizáciám, ktoré dokáže distribuovať cez softvér Samsung Portable SSD, ak sa vám ho samozrejme podarí spojazdniť.
Pri výbere ideálneho disku sú napokon samozrejme podstatné aj prenosové rýchlosti. Nami testovaný model od SanDisku má pri čítaní dát dosahovať maximálnu rýchlosť 550 MB/s, zatiaľ čo jeho náprotivok od Samsungu až 1 050 MB/s. Na snímkach nižšie môžete vidieť praktické výsledky z programu Blackmagic Disk Speed Test – vľavo SanDisk, vpravo Samsung.
Na základe vašich osobných preferencií ste sa už možno počas čítania súboja priklonili k výberu jedného alebo druhého disku a ktorýkoľvek z nich to je, jeho výberom neurobíte chybu. Oba majú totiž svoje silné aj slabé stránky a je iba na vás, čo presne od nich očakávate. Osobne by som siahol po drahšom, no lepšie vybavenom disku Samsung Portable SSD T7 Touch, pri ktorom sa tých „pár“ desiatok eur za jednoduchšiu ochranu dát a vyššie prenosové rýchlosti skrátka oplatí priplatiť.
SanDisk Extreme Portable SSD a Samsung SSD T7 Touch si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.