Reklama

SÚBOJ | Apple AirPods Max vs. Sony WH-1000XM5

Richard Pliešovský

Ak hľadáte „poriadne“ slúchadlá, určite ste zaregistrovali príchod novej generácie Sony WH-1000XM5. Práve tento model sme vzali do súboja a porovnali ho s Apple AirPods Max. Oba modely sľubujú nevídané funkcie, úžasný zvuk, pokročilé potláčanie hluku…. však to poznáte. Čo z toho je pravda a čo len propagačná vata?

Apple predstavil AirPods Max začiatkom decembra 2020. Slúchadlá ponúkajú ANC s funkciou Transparency Mode, ktorý po aktivácii umožní počuť okolie. Po dizajnovej stránke ide o klasický minimalizmus od Apple, dokonca na mušliach nenájdete žiadne logo. Čakajú na vás čisté línie v kombinácií a príjemnými a prémiovými materiálmi.

Výrobca vyriešil ovládanie pomocou digitálnej korunky, ktorú si požičal z Apple Watch. Pomocou nej viete regulovať hlasitosť, posúvať si skladby a prijímať telefonáty. Nechýba hlasová asistentka Siri.

Sony WH-1000XM5 sú o necelé dva roky mladšie a na rozdiel od AirPods Max ide už o piatu generáciu. Majú teda za sebou bohatú históriu a slušné meno aj medzi náročnejšími používateľmi. O zvuk sa starajú 30 mm meniče, na ovládanie slúchadiel vám stačia gestá – stačí poklepať na mušľu slúchadiel.

Sony vylepšilo slúchadlá o ďalší procesor, ku QN1 pridal výrobca ešte V1. Aj vďaka tomu sa mu podarilo vylepšiť ANC. Funkcia Auto NC Optimizer dokáže automaticky optimalizovať potláčanie okolitého hluku podľa toho, kde sa nachádzate a podľa toho upraví účinnosť.

Dizajn

Aj keď je dizajn je z veľkej miery vecou vkusu, na niektorých veciach sa zhodne väčšina. V prípade našich slúchadiel je to jasná záležitosť. Apple sú krajšie, pôsobia prémiovejšie a luxusnejšie. Prvý bod ide do Ameriky.

Apple AirPods Max 1:0 Sony WH-1000XM5

Zvuk

Aký zvuk dokážu slúchadlá reprodukovať je dôležitou informáciou a mnohokrát rozhoduje o tom, či si ich kúpite, alebo siahnete po inom modeli. Ak porovnávate zvuk v slúchadlách v rovnakej triede je to nevďačná úloha, pretože hrajú veľmi dobre. To však vôbec neznamená, že hrajú rovnako. Sú ako dvaja vynikajúci speváci, každý spieva famózne, aj keď má iný hlas a techniku spevu. Ťažké rozhodovanie, napriek tomu sa oň pokúsim.

Miles Davis (So What) i Vivadli (Winter: I. Allegro Non Molto) hrali lepšie na Apple AirPods Max. Billie Eilis (bad guy) v niektorých pasážach priniesla skreslené stredy. Dream Is Collapsing do Hansa Zimmera (Inception) znel pomerne plocho a chýbala mi dynamika a naliehavosť, ktorú som tam počul v iných zariadeniach.

Sony WH-1000XM5 prinášajú veľmi kultivovaný zvuk s krásnym priestorom. Dobre to bolo počuť v Dream Is Collapsing, kde sa zrazu objavilo viac vrstiev nástrojov.

Vo všeobecnosti má Apple ľúbivejší zvuk, Sony zas poskytne naturálnejší dojem, ktorý môže pripomínať mäkký a prirodzený analógový zvuk z gramofónu.

Apple používa Bluetooth 5.0 a podporuje kodeky SBC a AAC. Sony je na tom lepšie, má už Bluetooth 5.2 a podporuje Bluetooth kodeky SBC, AAC a LDAC . Smartfóny s OS Android streamované cez LDAC zvládnu prenášať vysokokvalitný zvuk, výborné výsledky dosiahnete s LDAC/660 kbps.

Pozrite si

Kto z koho? JBL LIVE 660NC vs Marshall Major IV

Ide o veľmi veľmi ťažké rozhodovanie. Pokým som nepočúval rovnaké piesne striedavo na oboch slúchadlách, bol som presvedčený, že Sony sú o hodný kus lepšie. Posluchy ukázali, že išlo skôr o pocit, ako o realitu. Oba modely ponúkajú perfektný zvuk a preto dostavajú po jednom bode.

Apple AirPods Max 2:1 Sony WH-1000XM5

Pohodlie

Apple AirPods Max majú prevažne kovovú konštrukciu s hlavovým mostom z nehrdzavejúcej ocele a hliníkovými náušníkmi. Plyšové náušníky obopínajú celé ucho a strieška zo sieťoviny slúži ako vankúš pre čelenku. Hmotnosť je až 386 g.

Sony WH-1000XM5 majú plastovú konštrukciu, vďaka čomu sú ľahšie, je to 250 g, rozdiel oproti Apple je markantný a prakticky okamžite ho cítite. Náušníky sú z pamäťovej peny s koženkovým obalom, vďaka čomu sú príjemné a pohodlné aj na dlhšie počúvanie.

V tomto prípade je to veľmi jednoduché. Stačí si dať na dve minúty jedny a druhé slúchadlá a ostanete v nemom úžase – aké sú Sony pohodlné a ľahké. Apple sa zdajú ako prototyp z 90. rokoch – pekný, ale nie do bežného života.

Apple AirPods Max 2:2 Sony WH-1000XM5

Funkcie

AirPods Max nepodporujú analógové pripojenie, ale dá sa použiť digitálne pripojenie cez kábel Lightning/3,5 mm. Samozrejme, v balení ho nenájdete. Ak ho používate s iPhonom, budete si musieť kúpiť aj redukciu 3,5/Lightning adaptér, čo poriadne predraží slúchadlá a dostatočne odradí 99 % používateľov. Slúchadlá Apple nemajú funkciu Bluetooth multipoint, môžete si však prepínať medzi zariadeniami Apple prihlásenými do rovnakého iCloud účtu.

Sony WH-1000XM5 podporuje analógové audio cez 3,5 mm konektor a tiež Bluetooth multipoint. To znamená, že ak budete počúvať hudbu z notebooku a zazvoní vám mobil, bez problémov môžete prijať hovor.

Apple AirPods Max 2:3 Sony WH-1000XM5

Batéria a výdrž

Budete možno prekvapení, ale Apple nemá tlačidlo ON/OFF. Do režimu extra nízkej spotreby sa prepnú vtedy, ak ich vložíte do „podprsenky“ – veľmi divného a nepraktického puzdra v tvare dámskej spodnej bielizne. Výdrž na jedno nabitie so zapnutým ANC je 21 hodín. Súčasťou balenia je Lightning/USB-C kábel. Slúchadlá nepodporujú rýchlonabíjanie.

Sony vydržia 31 hodín s aktívnym ANC, nechýba tlačidlo ON/OFF, nemusíte ich teda schovávať do puzdra, aby sa nevybíjali. Nabíjajú sa cez USB-C/USB-C kábel a podporujú rýchlonabíjanie. Za 3 minúty získate energiu na 180 minút prehrávania. V prípade núdze viete počúvať aj vybité slúchadlá, stačí pripojiť audiokábel.

Apple AirPods Max 2:4 Sony WH-1000XM5

Príslušenstvo

Apple okrem slúchadiel pribalil podprsenkové puzdro, ktoré nechráni nič a Lightning/USB-C kábel. Kúpou Sony WH-1000XM5 získate viac – tvrdé puzdro, v ktorom je priestor nielen na slúchadlá, ale v priehradke aj na dva káble (nabíjací a audio).

Sony získava ďalší zaslúžený bod a zvyšuje náskok.

Apple AirPods Max 2:5 Sony WH-1000XM5

Ovládanie a používanie

Apple AirPods Max sa ovládajú cez digitálnu korunku, cez ktorú si viete regulovať hlasitosť a preskakovať skladby. K dispozícii máte tlačidlo Noise Control, to slúži na prepínanie režimov (ANC, režim priehľadnosti a off). Ovládanie je tiež možné pomocou Siri. Slúchadlá nemajú samostatnú aplikáciu, základné nastavenia viete urobiť v Nastavenia > Bluetooth > AirPods Max.

Sony WH-1000XM5 sa ovláda pomocou dotykovo na pravom slúchadle, na ľavej mušli nájdete dve tlačidlá. V samostatnej aplikácii si viete nastaviť množstvo parametrov, vrátanie toho, či dávate prioritu kvalite zvuku, alebo kvalite spojenia. Nechýba ekvalizér s prednastavenými frekvenčnými charakteristikami a priestorom pre vlastné nastavenia.

Oba modely majú senzory, ktoré zistia, kedy si ich nasadíte alebo zložíte, podľa toho začnú prehrávať, alebo pozastavia hudbu. Tu však pozor, funkcia autostop v AirPods Max funguje len pre ekosystém Apple. Blbé. Aj preto ide bod do Japonska.

Apple AirPods Max 2:6 Sony WH-1000XM5

Pozrite si

Prečo sú Sony WH-1000XM5 takmer najlepšie slúchadlá na svete?

Cena

Doporučená cena Apple AirPods Max bola v čase príchodu na trh 629 eur, Sony WH-1000XM5 si môžete oficiálne kúpiť 419 eur.

Apple AirPods Max 2:7 Sony WH-1000XM5

Verdikt

Apple AirPods Max a Sony WH-1000XM5 majú niekoľko spoločných funkcií. Ponúkajú pohodlné náušníky a hladké teleskopické ramená s prispôsobiteľným hlavovým mostom. S aktívnym filtrom hluku sú na tom oba modely veľmi dobre a patria medzi svetovú špičku. Slúchadlá sa daj natočiť, aby ležali naplocho, no ani jeden model nemá sklopné pánty. Čo zamrzí ešte viac, ani jedny slúchadlá neponúkajú odolnosť voči vode. Výrobcovia zjavne predpokladajú, že ich budete používať výlučne v interiéri.

Body ukazujú jasného víťaza. Famózny zvuk, skvelé funkcie, dotykové ovládanie, príjemná hmotnosť, nižšia cena, ako aj lepšia ergonomika – je toho hodne, prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre tento model.

Sony WH-1000XM5 sú oveľa všestrannejšou voľbou, slúchadlá využijete teda nielen s OS Android, ale aj v ekosystéme Apple. Naopak, AirPods Max sú ideálne pre iOS/iPadOS/macOS, pretože len odtiaľ máte prístup k rozšíreným funkciám, ako je priestorový zvuk (Apple Spatial), nájsť moje AirPods, prepínanie medzi zariadeniami Apple a tiež aktualizáciu firmvéru. Tieto funkcie sú prepojené s appkou Nastavenia, používatelia Androidu k nim nemajú prístup.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.