Reklama

Sú vaše fotografie v bezpečí? Ukážeme vám, ako si ich lepšie ochrániť

Zdroj | Franck
Tomáš Šmidák
Zdroj | Franck
Zdroj | Franck

Vzostup internetu a sociálnych sietí spôsobil značné narušenie nášho súkromia. Tvorba väčšiny obsahu online má svoje výhody aj nevýhody. Vieme ho produkovať viac, rýchlejšie a zdieľať ho takmer okamžite. Nevýhodou je, že sa k nemu môže dostať aj niekto, komu nebol určený. Pre hackera je totiž ľahšie ukradnúť citlivé fotky zo servera ako pre zlodeja rodinný album z vášho šuflíka.

Zdroj | Towfiqu barbhuiya

Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako si vaše súkromné fotografie ochrániť a zabrániť tak ich zneužitiu. Platí totiž zlaté pravidlo, že hacker vždy radšej zaútočí na menej chránený súbor ako na ten, ku ktorému má zložitejšiu cestu. Tipy sa budú líšiť podľa toho aké zariadenie a operačný systém používate. Pokryté však budú všetky.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mac/iPhone

Ak vlastníte produkty od spoločnosti Apple, máte na polovicu vyhraté. Apple sa totiž dlhodobo sústreďuje na vysokú bezpečnosť a súkromie svojich používateľov. Jedným príkladom za všetky sú správy iMessages. Spoločnosť pri nich využíva tzv. end-to-end enkryptovanie. Jediný kto môže poznať obsah správy je odosielateľ a prijímateľ. Ak by teda niekto hackol servery Apple, k obsahu správ by sa dostať nevedel.

Dôležité je mať vždy stiahnutú najnovšiu aktualizáciu, nakoľko v nej nájdete najnovšie bezpečnostné záplaty. Či už ide o samotné zariadenie alebo aplikácie, je vhodné používať na ich zabezpečenie kód alebo ešte lepšie, biometriu. Opatriť si nimi môžete aj jednotlivé priečinky či poznámky, pre dodatočnú úroveň ochrany.

Zdroj | Szabo Viktor

Všade kde to je možné, tiež treba mať zapnuté dvojfaktorové overenie. Odporúčame tiež používať aplikácie na generovanie a ukladanie hesiel. Ak totiž máte na viacerých účtoch nastavené to isté heslo, bude pre útočníka ľahšie ho uhádnuť. Ak máte vo vašom zariadení napríklad explicitné alebo príliš citlivé fotografie, nemali by ste ich nahrávať na cloud. Radšej si ich nechajte v ňom a poriadne si ich zabezpečte. Nepotrebujete ich totiž mať na dvoch miestach zároveň a zvyšovať tým riziko.

Možnosťou sú aj rôzne „photo vaults“, ktoré by vám mali uchovať vaše fotografie v bezpečí. Mnohé z nich sú však vytvorené pochybnými developermi a to, ako s obsahom budú narábať je otázne. Existujú však aj výnimky ako napr. Keepsafe, ktorý však funguje na báze predplatného. Pokiaľ teda vlastníte iPhone alebo Mac, ušetrite si peniaze.

Android/Windows

Tuto sa začínajú veci komplikovať, nakoľko tieto operačné systémy používa niekoľko rôznych výrobcov a každý dáva súkromiu inú váhu. Dáme vám teda aspoň niekoľko všeobecných tipov, ktoré budú platiť pre všetkých.

Ako sme už uviedli vyššie, zabezpečte vaše zariadenie heslom alebo biometriou. Heslo by mala byť ideálne kombinácia čísiel a písmen s čo najviac znakmi. V prípade, že zariadenie nepoužívate, určite ho nenechávajte otvorené. Nastavte si časový zámok obrazovky a automatické uzamknutie cez tlačidlo napájania.

Zdroj | Panos Sakalakis

Ak chcete mať naozaj veľkú istotu v tom, že sú vaše údaje v bezpečí, môžete použiť enkryptovacie softvéry ako AxCrypt či 7zip. Tie využívajú pokročilé 128-bitové alebo 256-bitové AES enkryptovanie. V praxi to znamená, že bez hesla nielen, že súbory neotvoríte, ale neobjaví sa ani ich názov.

Odporúča sa tiež odstrániť z fotografií takzvané EXIF dáta. Ide o informácie ako poloha kde bola fotografia vytvorená, čas, informácie o kamere atď. Podľa nich vedia sociálne siete automaticky označiť lokáciu pri zdieľaní fotografií. Ak sa niekomu podarí ukradnúť a zverejniť fotografiu s tým, že je na nej označená poloha vášho domu, neochráni vaše súkromie ani to, keď si rozmažete tvár, nakoľko bude jasné, že ste to vy.

Na Windowse to viete urobiť pravým kliknutím na fotografiu, zvoliť vlastnosti fotografie, podrobnosti a kliknúť na „Odstrániť vlastnosti a osobné údaje“. Android touto funkciou nedisponuje a musíte si kvôli nej stiahnuť samostatnú aplikáciu. Opäť si však treba dávať pozor na to, aby nešlo o neovereného vývojára.

Neprehliadnite

Pozor! Na dark webe sa môžu aj vaše údaje predávať už za 5 dolárov!

Citlivé fotografie si neukladajte na cloud, nakoľko aj keď ich odtiaľ vymažete, udržia sa v obnoviteľnej cache pamäti. Šikovný hacker ich odtiaľ môže vytiahnuť, obnoviť a zverejniť, čo samozrejme nechcete. Takisto sa môže stať, že ich omylom niekomu zazdieľate s inými súbormi. Druhej strane následne stačí si urobiť len screenshot obrazovky, a fotografiu si môže navždy uchovať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.