Inteligentné hodinky sa stávajú čoraz obľúbenejšie. Po rozpačitom nástupe, kde výrobcovia aj používatelia hľadali ich využitie, sa dnes ich predaje zvyšujú a nosiť ich začínajú už aj deti. Je to však správne?
Dospelí sú detským vzorom, bolo len otázkou času kedy sa v predaji objavia inteligentné hodinky pre deti. O tom, že to nie je dobrý nápad hovorí zdravý rozum, ale čo z toho, keď je nám naša pohodlnosť a želanie detí prednejšie než čokoľvek iné?
Aké výhody ponúkajú detské smart hodinky?
Oci, ja chcem hodinky! Ratolesť sa parkrát rozkošne hodí o zem a rodič v záujme zachovania svojho zdravia povolí. Detské inteligentné hodinky nie sú až také drahé a ja budem mať aspoň prehľad, kde sa moje dieťa nachádza a čo robí.
Inteligentné hodinky sa javia ako lepšia voľba, než je smartfón a to hneď z dvoch dôvodov. Prvým je fakt, že smartwatch neslúžia na surfovanie po internete, posielanie fotografií, hranie hier či navštevovanie sociálnych sietí. Druhou výhodou hodín je možnosť kontroly dieťaťa – či je v bezpečí, kde sa nachádza a podobne. Predsa len, keď im hodinky pripneme na ruku, je menšia šanca, že ich stratia, ako keď im dáme do ruky smartfón.
Na prvý pohľad sa môže zadať, že žiadne zásadné nebezpečenstvá pri inteligentných hodinkách pre deti nehrozia. Zdanie však klame.
Smart hračka alebo špionážna pomôcka?
Už v roku 2017 nemeckí regulátori nedoporučovali inteligentné hodinky pre deti a varovali rodičov, aby ich nekupovali. Zdôvodňovali to faktom, že hodinky slúžia skôr ako špionážne pomôcky než ako hračky.
Nórska spotrebiteľská rada (NCC) a Európska bezpečnostná firma Menmonic analyzovali niekoľko hodiniek určených pre deti a výsledky boli alarmujúce. Dva modely boli zraniteľné voči útokom hackerov, umožňovali ovládať aplikácie v zariadeniach, ale aj získať informácie o polohe kde sa nachádza. Jedny hodinky dokonca umožňovali odpočúvať okolie dieťaťa.
To, že si paranoidný, ešte neznamená, že za tebou nie sú.
Joseph Heller, Hlava XXII
NCC uviedla, že okrem týchto hrubých bezpečnostných rizík neboli kľúčové funkcie týchto zariadení vôbec spoľahlivé, napríklad SOS tlačidlo
Všetky apely na to, aby rodičia nekupovali deťom hodinky boli zatiaľ len odporúčaniami. Situácia sa však zmenila po tom, ako Európska komisia nariadila stiahnutie predaja inteligentných hodín od firmy Enox.
Európska komisia zakázala hodinky Enox Safe Kid One
Európske kontrolné orgány stiahli z predaja detské smart hodinky. Komisia označila ako vážne riziko to, že sprievodná aplikácia pre Android v Safe Kid One odosielala nešifrovanú komunikácia so serverom, v dôsledku čoho môžu byť získané a následne ľahko zmenené telefónne a sériové čísla, ako aj údaje o histórii pohybu.
V praxi to môže znamenať napríklad to, že útočník zavolá z napadnutých hodiniek na akékoľvek číslo, môže komunikovať s dieťaťom, alebo pomocou GPS nájsť kde sa nachádza.
Zaujímavo môže pôsobiť informácia, že Enox nie je pofidérna ázijská firmička, ale nemecká spoločnosť s dlhoročnou históriou.
Sofistikovaná technika do detských rúk nepatrí
Možno si spomeniete na články, kde Steve Jobs, Mark Zuckerberg, alebo Bill Gates hovorili akí sú prísni pri využívaní smart zariadení ich detí. Možno ste sa pri ich čítaní usmievali a vraveli si Mať tak ich starosti!
Pravdou však je, že tieto zariadenia nepatria do rúk deťom. Vieme aké škody dokáže napáchať závislosť na smartfónoch, šikana na sociálnych sieťach, nehovoriac o sexuálnych predátoroch, pre ktorých je internet darom z nebies.
Musíme si uvedomiť, že tak ako nedávame deťom klúčiky od automobilu, alebo zápalky a pyrotechniku na Silvestra, nemali by sme im kupovať ani smart zariadenia. Nič na tom nemení fakt, že producenti ponúkajú pekné výrobky určené práve pre detského spotrebiteľa. Firmy chcú zarábať, rodičia majú vychovávať.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že je celý svet paranoidný. Ale ak si uvedomíme, že stačí jedno nedostatočne chránené zariadenie a útočníci sa môžu dostať do všetkých, ktoré má vaša domácnosť, máte postarané o vážny problém. Môže vás čakať ransomvérom zablokovaný počítač, alebo rovno vybielený bankový účet. Ak teda budete najbližšie vyberať smart zariadenie pre deti, spomeňte si na slová klasika: To, že si paranoidný, ešte neznamená, že ťa práve nehackujú.