Nanotechnológie často prinášajú materiály s unikátnymi vlastnosťami a s ich pomocou zas môžeme získať prístroje a zariadenia, o akých sa nám ani nesnívalo. Jedným z takýchto „šampiónov“ je grafén, modifikácia uhlíka so šesťuholníkovou štruktúrou, tvoriacou vrstvu o hrúbke jedného atómu. Grafén v podobe nanotrubičiek je základom superpevných vlákien.
Vedci z Pennsylvania State University teraz vyvinuli inú nanotechnologickú raritu, ktorá je takisto z uhlíka – tentoraz však vo forme diamantu. Diamantové nanovlákna vytvorené z jednorozmerných kryštalických štruktúr vykazujú extrémnu pevnosť. Správa, ktorú zverejnili mnohé médiá, vrátane MIT Technology Review, hneď oživila úvahy o uskutočniteľnosti myšlienky vesmírneho výťahu. Pomocou neho by sa dali lacno, hoci nie veľmi rýchlo, dopravovať náklady až na geostacionárnu dráhu Zeme.
Teoreticky by sa dali laná (či skôr pásky), schopné vydržať potrebnú záťaž vyrobiť aj z grafénu, ale vyššia pevnosť by nebola na škodu. „Malým problémom“ však je, že diamantové vlákna sú krehké, takže na výrobu ťažných, alebo vodiacich lán sa nehodia.
Nedávna modelová štúdia vedcov z Queensland University of Technology však ukázala, že nič nie je stratené. Ak sa do diamantových nanovlákien vložia molekulárne defekty v podobe benzénových prstencov, vlákna získajú ohybnosť. S týmto molekulárnym dizajnom vedci predpokladajú, že diamantové nanovlákna sa môžu stať ideálnym základom pre „superpevnú trojdimenzionálnu nanoarchitektúru“.
Molekulárny model diamantového nanovlákna. Čierne krúžky predstavujú atómy uhlíka, ružové kruhy sú atómy vodíka.
V prípade, že sa nové modely ukážu byť správne, tento materiál by mohol mať skvelú budúcnosť v rôznych aplikáciách, od elektroniky až po nanotechnológie a kozmofantasti dúfajú, že jednou z podstatných by mohol byť vesmírny výťah.
Nuž, vo vede platí to isté, čo v politike: „Nikdy nehovor nikdy!“. Napriek tomu by sme našli dosť dobrých dôvodov, prečo by na Zemi vesmírny výťah nedokázal prežiť. No tejto fantastickej myšlienke sa okrem amatérskych nadšencov venujú aj seriózne organizácie, napríklad NASA. Vesmírny výťah by sa totiž dal omnoho efektívnejšie vybudovať na Marse, aj na Mesiaci, kde by jeho prevádzku neohrozovali vulkány, zemetrasenia, ani vetry a ani teroristi. Ale to je už iný príbeh.